چهاردهم/۱۴ فروردین‌ماه در تاریخ – درگذشت عباس سحاب و…

چهاردهم/۱۴ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ابوالحسن صَبا؛ موسیقی‌دان و نوازنده و آموزگار موسیقی، تا درگذشت سیدمحمدکاظم شریعتمداری؛ از مراجع تقلید شیعه و مؤسس دارالتبلیغ اسلامی قم و حزب جمهوری خلق مسلمان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهاردهم/۱۴ فروردین‌ماه در تاریخ

چهاردهم/۱۴ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • زادروزها

– زادروز ابوالحسن صَبا در سال ۱۲۸۱خ؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، نوازنده و آموزگار موسیقی
– زادروز نادر ابراهیمی در سال ۱۳۱۵خ؛ داستان‌نویس معاصر
– زادروز رخشنده بنی‌اعتماد (رخشان بنی‌اعتماد) در سال ۱۳۳۳خ؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده، مستندساز اهل ایران و از اعضای آکادمی اسکار که فیلم‌های او در جشنواره‌های بین‌المللی مورد تحسین واقع شده‌اند و توانسته‌اند در داخل ایران هم توجه تماشاگران و منتقدین را به‌خود جلب کنند. او همسر جهانگیر کوثری و مادر تندیس و باران کوثری است. وی در هفتاد‌و‌یکمین جشنوارۀ فیلم ونیز در سال ۲۰۱۴م، جایزۀ بهترین فیلم‌نامه را برای فیلم «قصه‌ها» به‌دست آورد.
– زادروز آزیتا قهرمان در سال ۱۳۴۱خ؛ شاعر، نویسنده و مترجم

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محمدجعفرخان گراشی (مقتدرالممالک، شیدا) در سال ۱۲۹۹خ؛ شاعر فارسی‌زبان
– درگذشت سیدمحمدکاظم شریعتمداری در سال ۱۳۶۵خ؛ از مراجع تقلید شیعه و مؤسس دارالتبلیغ اسلامی قم و حزب جمهوری خلق مسلمان ایران در آذربایجان که پس از انقلاب، بین او و روح‌الله خمینی در جریان کودتای نوژه، مخالفت او با ولایت‌فقیه و درگیری‌های حزب جمهوری خلق مسلمان ایران اختلافاتی به‌وجود آمد. پس از اعتراف صادق قطب‌زاده و اتهام به‌همکاری شریعتمداری در همکاری و طرح ترور خمینی، جامعۀ مدرسین حوزه‌علمیۀ قم در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ شیعه، او را از مرجعیت خلع کردند. سپس شریعتمداری محصور شد و تا پایان عمر در حصر خانگی ماند و به‌مرگ مشکوکی درگذشت.
– درگذشت احمد آرام در سال ۱۳۷۷خ؛ مترجم و نویسندۀ معاصر
– درگذشت عباس سحاب در سال ۱۳۷۹خ؛ جغرافی‌دان و نقشه‌نگار (کارتوگراف) برجسته و بنیان‌گذار دانش نقشه‌نگاری به‌شیوۀ نوین در ایران و همچنین بنیان‌گذار مؤسسۀ جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب
– درگذشت احمد بیرشک در سال ۱۳۸۱؛ ریاضی‌دان، تقویم‌نگار، پژوهش‌گر تاریخ علم، و مدرسه‌دار
– درگذشت ثریا قزل‌ایاغ در سال ۱۳۹۹خ؛ نویسنده، برگردان، استاد ادبیات کودکان و نوجوانان

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌نهم/29 آذرماه در تاریخ - درگذشت ابوالحسن صبا و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *