چهارم/۴ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز محمود فرشچیان و…

چهارم/۴ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از تاج‌گذاری کورش بزرگ و تأسیس امپراتوری پارس در سال ۵۵۹ق.م، تا زادروز امیرمختار کریم‌پور شیرازی؛ روزنامه‌نگار و فعال سیاسی هوادار دکتر مصدق و ملی‌شدن صنعت نفت ایران که در آتش سوزانده‌شد که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهارم/۴ بهمن‌ماه در تاریخ

چهارم/۴ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۵۵۹ق.م؛ کورش بزرگ تاج‌گذاری می‌کند و امپراتوری پارس تأسیس می‌گردد.
– در سال ۱۳۲۴خ؛ ویشینسکی معاون کمیسر امور خارجۀ شوروی، هر نوع دخالت را در اوضاع داخلی ایران انکار می‌کند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز فتحعلی‌شاه قاجار در سال ۱۱۵۰خ؛ یکی از اعضای سلسلۀ قاجار و برادرزادۀ آقامحمدخان (آقامحمدخان قاجار) و دومین پادشاه قاجار
– زادروز احمد متین‌دفتری (اعتضادلشکر و متین‌الدوله) در سال ۱۲۷۵خ؛ جوان‌ترین نخست‌وزیر ایران در زمان رضاشاه پهلوی و همچنین وزیر، نمایندۀ مجلس، حقوق‌دان و دولت‌مرد دوران پهلوی
– زادروز احمد بیرشک در سال ۱۲۸۵خ؛ ریاضی‌دان، تقویم‌نگار، پژوهش‌گر تاریخ علم، و مدرسه‌دار
– زادروز امیرمختار کریم‌پور شیرازی در سال ۱۲۹۹خ؛ شاعر، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی هوادار دکتر مصدق و ملی‌شدن صنعت نفت ایران که پس از کودتای ۲۸ مرداد دستگیر و پس از مدت‌ها شکنجه در زندان دژبان مرکز ارتش در آتش سوزانده‌شد.
– زادروز محمود فرشچیان در سال ۱۳۰۸خ؛ نقاش معاصر که تأثیر درخور توجهی در روند نقاشی سنتی ایرانی و دیگر هنرهای سنتی داشته‌است.
– زادروز جهانگیر هدایت در سال ۱۳۰۸خ؛ نویسنده و مدیر بنیاد صادق هدایت که به‌گردآوری و نشر آثار صادق هدایت می‌پردازد.
– زادروز داریوش شایگان در سال ۱۳۱۳خ؛ فیلسوف، هندشناس، نویسنده و شاعر که آثار او به‌دو زبان فارسی و فرانسوی موجود است. بیشتر نوشته‌های وی به‌زبان فرانسوی و در حوزۀ فلسفۀ تطبیقی است. نوشته‌های فرانسوی او در کتاب‌های درسی فرانسه چاپ می‌شود.
– زادروز علیرضا عصار در سال ۱۳۴۸خ؛ خواننده، آهنگ‌ساز و نوازنده

 


 

  • درگذشت

– درگذشت تاج‌السلطنه در سال ۱۳۱۴خ؛ دختر ناصرالدین‌شاه قاجار، از مدافعان انقلاب مشروطه و عضو انجمن حریت نسوان که به‌نوشتن خاطرات خود علاقه داشت. بخش‌هایی از خاطرات او به‌نام «خاطرات تاج‌السلطنه» برجا مانده که وسعت اطلاعات او را نشان می‌دهد و منبع تاریخی بااهمیتی است. او مدافع مشروطیت، حقوق زنان، آزادی، برابری و قانون بود و بسیاری از مشکلات کشور را حاصل عدم کفایت شاهان قاجار می‌دانست. همچنین با شاعران آزادی‌خواهی همچون میرزاده عشقی ارتباط داشت و عارف قزوینی نیز در ابیاتی او را ستوده‌است.
– درگذشت جعفر کاظمی در سال ۱۳۸۹خ؛ فعال سیاسی و زندانی سیاسی که در جریان اعتراضات به‌نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸خ، به‌اتهام همکاری با سازمان مجاهدین خلق و محاربه به‌اعدام محکوم و در زندان اوین به‌دار آویخته‌شد.
– درگذشت پروین خیربخش (فروزان) در سال ۱۳۹۴خ؛ بازیگر مشهور سینما و دوبلور

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 اکتبر در تاریخ - درگذشت ناتالی ساروت و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *