یازدهم/۱۱ اردیبهشت‌ماه در تاریخ – درگذشت مرتضی مطهری و…

یازدهم/۱۱ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از گشایش بنای جدید آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در توس در سال ۱۳۴۷خ، تا درگذشت محمد بهمن‌بیگی؛ نویسندۀ بزرگ ایل قشقایی و بنیان‌گذار آموزش و پرورش عشایری در ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
یازدهم/۱۱ اردیبهشت‌ماه در تاریخ

یازدهم/۱۱ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • وقایع

– در سال ۱۲۸۸خ؛ محمدعلی‌شاه قاجار فرمان عفو عمومی و فرمان مربوط به‌احیای مشروطیت را صادر کرد و تاریخ برگزاری انتخابات مجلس شورای ملی را تعیین کرد.
– در سال ۱۳۲۵خ؛ تظاهرات کارگران کرمانشاه به‌مناسبت روز جهانی کارگر مورد حملۀ پلیس قرار گرفت. در این تظاهرات ۱۴ کارگر کشته و ۱۲۰ کارگر زخمی شدند.
– در سال ۱۳۳۱خ؛ بنای جدید (فعلی) آرامگاه سعدی افتتاح شد.
– گشایش بنای جدید آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در توس در سال ۱۳۴۷خ
– در سال ۱۳۵۹خ؛ در لندن مردان مسلح سفارت ایران را اشغال کردند و آزادی هم‌فکران‌شان در ایران را خواستار شدند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز مدیا کاشی‌گر در سال ۱۳۳۵خ؛ مترجم، نویسنده و شاعر
– زادروز علی پهلوان در سال ۱۳۵۴خ؛ خواننده، آهنگ‌ساز، شاعر و ترانه‌سرایی که فعالیت حرفه‌ای خود در موسیقی را در سال ۱۳۷۸خ با بنیان‌نهادن گروه آریان آغاز کرد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علی سهیلی در سال ۱۳۳۷خ؛ نخست‌وزیر ایران، دولت‌مرد و دیپلمات ایرانی که نقش مهمی در مذاکره با سفرای شوروی و انگلستان در زمان اشغال ایران و انعقاد قرارداد سه‌جانبه داشت که استقلال ایران را تضمین کرد.
– درگذشت مرتضی مطهری فریمانی در سال ۱۳۵۸خ؛ روحانی شیعه، استاد فلسفۀ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت مؤتلفۀ اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری‌اسلامی ایران که پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷خ استاد دانشکدۀ الهیات دانشگاه تهران بود و پس از انقلاب به‌ریاست شورای انقلاب منصوب شد و هدف گلولۀ یکی از افراد گروه فرقان قرار گرفت و پس از انتقال به‌‌بیمارستان طرفه درگذشت.
– درگذشت کیومرث صابریِ فومنی در سال ۱۳۸۳خ؛ ناموَر به‌گُل‌آقا، پایه‌گذار مؤسسۀ گُل‌آقا، نویسنده، طنزنویس و معلم
– درگذشت (اعدام زیر ۱۷ سال به‌جرم قتل عمد) دلارا دارابی در سال ۱۳۸۸خ؛ نقاش و شاعر
– درگذشت رضا سیدحسینی در سال ۱۳۸۸خ؛ نویسنده و مترجم و سرپرست و عضو اصلی تألیف و ترجمۀ مجموعۀ ۶ جلدی فرهنگ آثار
– درگذشت محمد بهمن‌بیگی در سال ۱۳۸۹خ؛ نویسندۀ بزرگ ایل قشقایی و بنیان‌گذار آموزش‌و‌پرورش عشایری در ایران

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌چهارم/24 اردیبهشت‌ماه در تاریخ - لغو امتیاز تنباکو در پی اعتراض بازاریان و...

 

روزشمار قجرتایم

اگر به «تاریخ» علاقه‌مند هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما در اینستاگرام خود به خانواده‌ی بزرگ ۳۴۰,۰۰۰ نفری «قجرتایم» بپیوندید! صفحه‌ی اینستاگرام ما به صورت «روزمره»، بروزرسانی می‌شود؛ پس همین حالا افتخار بدهید و در اینستاگرام خود شناسه‌ی «QajarTime» را جستجو و فالو کنید.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *