یازدهم/۱۱ بهمن‌ماه در تاریخ – درگذشت مشیر همایون شهردار و…

یازدهم/۱۱ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز امیرحسین ربیعی؛ سپهبد خلبان در ارتش شاهنشاهی ایران و آخرین فرماندۀ نیروی هوایی شاهنشاهی، تا درگذشت مشیر همایون شهردار؛ موسیقی‌دان و نوازندۀ پیانو و آهنگ‌ساز که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
یازدهم/۱۱ بهمن‌ماه در تاریخ

یازدهم/۱۱ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمدامین رسول‌زاده در سال ۱۲۶۲خ؛ یکی از بنیان‌گذاران حزب دموکرات ایران که سردبیر روزنامۀ ایران نُو و از اندیشه‌‌‌پردازان سوسیال‌دموکراسی در جنبش مشروطیت ایران بود.
– زادروز احمد سمیعی گیلانی در سال ۱۲۹۹خ؛ مترجم، ویراستار، نویسنده و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی که او را «پدر ویرایش ایران» و همچنین «پدر ویراستاری نوین ایران» خوانده‌اند. او از بزرگان خاندان سمیعی بود.
– زادروز امیرحسین ربیعی در سال ۱۳۰۹خ؛ سپهبد خلبان در ارتش شاهنشاهی ایران و خلبان جنگنده‌های اف-۸۶ سیبر و اف-۴ فانتوم ۲ و آخرین فرماندۀ نیروی هوایی شاهنشاهی که پس از انقلاب ۱۳۵۷خ ایران، دستگیر و محاکمه و سرانجام در زندان قصر اعدام شد.
– زادروز تقی مصباح (تقی گیوه‌چی، محمدتقی مصباح یزدی) در سال ۱۳۱۳خ؛ مجتهد و فیلسوف شیعه و بنیان‌گذار و رئیس مؤسسۀ آموزشی و پژوهش امام‌خمینی بود. با توجه به‌تفکرات و سخنرانی‌های مصباح یزدی، برخی او را روحانی تندرو و همچنین از مروجان خشونت برای حذف مخالفین در جمهوری‌اسلامی می‌دانند.
– زادروز اکبر گنجی در سال ۱۳۳۸خ؛ نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی که عضو سابق سپاه‌پاسداران انقلاب‌اسلامی بود. او برندۀ جوایزی از جمله جایزۀ قلم طلایی انجمن جهانی روزنامه‌نگاران، جایزۀ مارتین انالز و جایزۀ میلتن فریدمن مؤسسۀ کیتو شده‌است.
– زادروز سپیده حبیب در سال ۱۳۴۹خ؛ فعال در زمینۀ روان‌پزشکی و ترجمۀ آثار در این حوزه که او به‌خاطر ترجمۀ آثار «اروین د. یالوم» در ایران شهرت دارد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت مشیر همایون شهردار در سال ۱۳۴۸خ؛ موسیقی‌دان و نوازندۀ پیانو و آهنگ‌ساز
– درگذشت احمد رضایی در سال ۱۳۵۰خ؛ عضو کادر مرکزی سازمان مجاهدین خلق ایران و نخستین کشتۀ سازمان مجاهدین خلق که برادر بزرگ‌تر رضا رضایی، مهدی رضایی، آذر رضایی و مهین رضایی است که آن‌ها نیز از اعضای دیگر سازمان بودند و کشته‌شدند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سیزدهم/13 بهمن‌ماه در تاریخ - زادروز سیدمجتبی آقابزرگ علوی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *