یازدهم/۱۱ تیرماه در تاریخ – درگذشت فوزیه فؤاد و…

یازدهم/۱۱ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز علی باقرزاده (بقا)؛ شاعر، ادیب، نویسنده، بازرگان، نیکوکار و مقام‌دار دانشگاهی ایرانی، تا درگذشت فوزیه فؤاد؛ شاه‌دخت مصر و نخستین همسر محمدرضاشاه پهلوی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
یازدهم/۱۱ تیرماه در تاریخ

یازدهم/۱۱ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز علی باقرزاده (بقا) در سال ۱۳۰۸خ؛ شاعر، ادیب، نویسنده، بازرگان، نیکوکار و مقام‌دار دانشگاهی ایرانی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت خواجه‌نصیرالدین طوسی (نصیرالدین، محقق طوسی، استادالبشر، خواجه) در سال ۶۵۳خ؛ شاعر، همه‌چیزدان، فیلسوف، متکلم، فقیه، ستاره‌شناس، اندیشمند، ریاضی‌دان، منجم، پزشک و معمار ایرانی و صوفی، خالق مثلثات به‌عنوان یک رشتۀ ریاضی
– درگذشت کیخسرو شاهرخ (ارباب کیخسرو) در سال ۱۳۱۹خ؛ بنیان‌گذار شبکۀ تلفن سراسری ایران، بانی کتابخانۀ مجلس، کاشف محل خاکسپاری و بنیان‌گذار آرامگاه فردوسی، نمایندۀ زرتشتیان در ۱۱ دورۀ مجلس شورای ملی (دوره‌های دوم تا دوازدهم) و رئیس انجمن زرتشتیان تهران، از برجسته‌ترین چهره‌های جامعۀ زرتشتی ایران و از شخصیت‌های خوش‌نام تاریخ معاصر ایران
– درگذشت (ترور توسط سازمان مجاهدین خلق ایران) محمد صدوقی (چهارمین شهید محراب) در سال ۱۳۶۱خ؛ روحانی شیعه
– درگذشت محمود میرزا قاجار در سال ۱۳۶۷خ؛ شاهزادۀ ایرانی قاجار و فرزند محمدعلی‌شاه که از زمان مرگ برادرزاده‌اش حمید میرزا در اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۷خ تا زمان مرگ خود در تیرماه ۱۳۶۷خ، ریاست دودمان قاجار را بر عهده داشت.
– درگذشت سیدضیاءالدین امامی دهکردی در سال ۱۳۸۷خ؛ نگارگر
– درگذشت فوزیه فؤاد در سال ۱۳۹۲خ؛ شاه‌دخت مصر، خواهر ملک‌فاروق پادشاه مصر و نخستین همسر محمدرضاشاه پهلوی
– درگذشت عطاءالله بهمنش در سال ۱۳۹۶خ؛ ورزشکار، مدیر ورزشی، گزارش‌گر، خبرنگار و روزنامه‌نگار ورزشی که از قدیمی‌ترین و سرشناس‌ترین گزارش‌گران ورزشی ایران بود. وی نخستین گزارش‌گری زندۀ ورزشی در ایران از رادیو را در سال ۱۳۳۷خ برای رقابت دو و میدانی میان تیم‌ملی ایران و عراق از صدای ایران انجام داد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌ام/30 سپتامبر در تاریخ - درگذشت چارلز فرانسیس ریشتر و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *