بیستم/۲۰ اکتبر در تاریخ – درگذشت برت لنکستر و…

بیستم/۲۰ اکتبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز جان دیویی؛ یکی از معروف‌ترین فیلسوفان آمریکایی قرن ۲۰م و از پیشتازان عمل‌گرایی، تا درگذشت یوجین ویکتور دبز؛ رهبر سندیکایی آمریکایی، از اعضای مؤسس کارگران صنعتی جهان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیستم/۲۰ اکتبر در تاریخ

بیستم/۲۰ اکتبر در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی مراقبت پرواز
– روز جهانی پوکی استخوان
– روز جهانی آمار و برنامه‌ریزی
– روز جهانی خرس تنبل (اسلات)
– روز جهانی تکریم از آشپزان و قنادان

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۶۰۰م؛ در جنگ سکی‌گاهارا در ژاپن، توکوگاوا ایه‌یاسو بر رقیب خود چیره شد. او خود را شوگون خواند و دوران ۲۶۵ سالۀ دیکتاتوری نظامی خاندان وی، معروف به‌شوگون‌سالاری توکوگاوا آغاز شد.
– در سال ۱۹۷۳م؛ خانۀ اپرای سیدنی در استرالیا که به‌دست معمار دانمارکی، یورن اوتزان طراحی شده‌بود، توسط ملکه الیزابت دوم رسماً گشایش یافت.

 


 

  • زادروزها

– زادروز سِر کریستوفر رن در سال ۱۶۳۲م؛ دانشمند و معمار انگلیسی در قرن ۱۷م که مشهورترین کار او کلیسای جامع پل مقدس در لندن است.
– زادروز فرانسوا بارتلمی در سال ۱۷۴۷م؛ سیاست‌مدار، دیپلمات و از کنش‌گران انقلاب فرانسه و یکی از گردانندگان دیرکتوار فرانسه
– زادروز آرتور رمبو در سال ۱۸۵۴م؛ از شاعران فرانسوی و بنیان‌گذار شعر مدرن
– زادروز جان دیویی در سال ۱۸۵۹م؛ یکی از معروف‌ترین فیلسوفان آمریکایی قرن ۲۰م و از پیشتازان عمل‌گرایی (پراگماتیسم) که آرای انقلابی‌اش در باب سرشت فلسفه، آموزش، جامعه و سیاست، بحث‌های فراوانی را به‌وجود آورد.
– زادروز سر جیمز چدویک در سال ۱۸۹۱م؛ فیزیک‌دان انگلیسی که در سال ۱۹۳۲م نوترون را که رادرفورد در سال ۱۹۲۰م وجود آن را پیش‌بینی کرده‌بود، کشف کرد و به‌همین سبب، در سال ۱۹۳۵م جایزۀ نوبل فیزیک را دریافت کرد.
– زادروز استفان هسل در سال ۱۹۱۷م؛ رئیس دفتر جانشین دبیرکل سازمان ملل و دبیر کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و یکی از اعضای هیئت تدوین‌کنندۀ منشور جهانی حقوق بشر
– زادروز الفریده یلینک در سال ۱۹۴۶م؛ رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و فمینیست اتریشی که در سال ۲۰۰۴م برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شد.
– زادروز ابو مُصعَب الزرقاوی در سال ۱۹۶۶م؛ تروریست بنیادگرای اردنی‌الاصل که در افغانستان اردویی برای تعلیم شبه‌نظامیان راه انداخت و پس از رفتن به‌عراق و رهبری القاعدۀ عراق و به‌مسئولیت‌گرفتن تعدادی بمب‌گذاری، در زمان جنگ عراق کشته‌شد.
– زادروز اسنوپ داگ در سال ۱۹۷۱م؛ رپر و شخصیت رسانه‌ای آمریکایی و یکی از رپرهای صاحب‌نام در گنگستا رپ و وست‌کوست‌هیپ‌هاپ

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دهم/10 دسامبر در تاریخ - درگذشت یاشا هایفتز و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت یوجین ویکتور دبز در سال ۱۹۲۶م؛ رهبر سندیکایی آمریکایی، از اعضای مؤسس کارگران صنعتی جهان، و کاندید ۵ بارۀ حزب سوسیالیست آمریکا برای رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا
– درگذشت آن سالیوان (جوآنا آن منسفیلد سالیوان میسی) در سال ۱۹۳۶م؛ معلمی آمریکایی بود که او را به‌خاطر معلمی و همراهیِ هلن کلر می‌شناسند.
– درگذشت ژاک کوپو در سال ۱۹۴۹م؛ کارگردان، بازیگر، تهیه‌کننده و نمایشنامه‌نویس تأثیرگذار تئاتر فرانسه
– درگذشت هربرت هوور در سال ۱۹۶۴م؛ سی‌و‌یکمین رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا از حزب جمهوری‌خواه و نخستین رئیس‌جمهور چپ‌دست دنیا
– درگذشت پل دیراک در سال ۱۹۸۴م؛ فیزیک‌دان و ریاضی‌دان برجستۀ بریتانیایی و از پایه‌گذاران مکانیک کوانتومی که در سال ۱۹۳۳م برندۀ جایزۀ نوبل شد.
– درگذشت برت لنکستر در سال ۱۹۹۴م؛ بازیگر و تهیه‌کنندۀ معروف آمریکایی در دهه‌های ۱۹۴۰، ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰م و از بهترین بازیگران هالیوود و یکی از ستارگان ژانر وسترن در سینمای آمریکا
– درگذشت معمر محمد عبدالسلام ابومنیار قذافی در سال ۲۰۱۱م؛ معروف به‌سرهنگ قذافی، سیاست‌مدارِ انقلابی و رئیس شورای فرماندهی انقلاب لیبی از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۷م و همچنین برادر رهبر (الأخ القائد) جماهیریِ عربیِ خلق سوسیالیستیِ عظمای لیبی
– درگذشت جیمز رندی در سال ۲۰۲۰م؛ شعبده‌باز صحنۀ نمایش کانادایی‌آمریکایی و یک شک‌گرای علمی که به‌سبب به‌چالش‌کشیدن ادعاهای ماوراطبیعه و شبه‌علم شهرت یافته‌است.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *