بیستم/۲۰ جولای در تاریخ – درگذشت بروس لی و…

بیستم/۲۰ جولای در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز فرانچسکو پترارک؛ اندیشمند، تاریخ‌نگار، نویسنده، شاعر، انسان‌شناس و انسان‌گرای ایتالیایی، تا درگذشت بروس لی؛ استاد هنرهای رزمی چینی، استاد فلسفه، بنیان‌گذار روش رزمی جیت‌کان‌دو که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیستم/۲۰ جولای در تاریخ

بیستم/۲۰ جولای در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی آب‌نبات‌چوبی
– روز جهانی عقب‌ماندگی ذهنی

 


 

  • وقایع

– در سال ۷۴۷م؛ ابومسلم خراسانی شروع جنبش سیاه‌جامگان را علنی کرد. این جنبش نهایتاً منجر به‌سقوط حکومت بنی‌امیه شد.
– در سال ۱۴۲۰م؛ ۸۵ هزار سرباز ارتش امپراتوری عثمانی مقابل ارتش ۱۴۰ هزار نفری تیمور لنگ، حوالی شهر آنکارا شکست سختی خوردند و بایزید اول، سلطان‌شان به‌اسارت درآمد.
– در سال ۱۹۴۴م؛ در جریان کودتای ۲۰ ژوئیه، اقدام گروهی از نظامیان آلمانی به‌رهبری سرهنگ اشتاوفنبرگ برای ترور آدولف هیتلر و سرنگونی رژیم نازی، با شکست مواجه شد.
– در سال ۱۹۶۹م؛ نیل آرمسترانگ، فضانورد آمریکایی، نخستین انسانی شد که بر سطح ماه گام نهاد.
– در سال ۱۹۷۴م؛ ارتش ترکیه در یک تازش ضربتی، بخش شمالی قبرس را به‌اشغال خود درآورد. این حمله منجر به‌استقلال بخش شمالی قبرس گردید که تنها توسط ترکیه به‌رسمیت شناخته شد.
– در سال ۱۹۷۶م؛ فضاپیمای وایکینگ ۱، پس از ۱۱ ماه سفر فضایی، بر سطح مریخ فرود آمد.
– در سال ۲۰۰۵م؛ پس از تصویب پارلمان، سنا و توشیح ملکۀ بریتانیا (به‌عنوان حاکم تشریفاتی) ازدواج هم‌جنس‌گرایانه در کانادا قانونی شد.
– در سال ۲۰۱۱م؛ گوران هاجیچ، رئیس‌جمهورِ جمهوریِ خودخواندۀ صربِ کراینا، آخرین متهم به‌جنایت علیه بشریت در جنگ داخلی یوگسلاوی سابق، به‌عنوان آخرین فرد دستگیر شد.
– در سال ۲۰۱۱م؛ سازمان ملل متحد، برای اولین‌بار پس از ۳۰ سال در سومالی اعلام قحطی کرد.
– در سال ۲۰۱۵م؛ کوبا و ایالات متحده پس از ۵۴ سال مخاصمه و کشمکش، روابط کامل دیپلماتیک برقرار کردند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هفتم/27 سپتامبر در تاریخ - درگذشت کلیف برتون و...

 


 

  • زادروزها

– زادروز فرانچسکو پترارک در سال ۱۳۰۴م؛ اندیشمند، تاریخ‌نگار، نویسنده، شاعر، انسان‌شناس و انسان‌گرای ایتالیایی که به‌عنوان اولین شاعر مدرن و از متقدمان انسان‌گرایی شناخته می‌شود. وی اغلب به‌عنوان پدر اومانیسم نیز شناخته می‌شود.
– زادروز دستوت دو تراسی آنتوان در سال ۱۷۵۴م؛ بنیان‌گذار فرانسوی مکتب فلسفی موسوم به‌مکتب ایدئولوژیست‌ها که اصطلاح «ایدئولوژی» را نخستین‌بار او به‌کار برد. وی از اشراف لیبرال و طرفدار اصلاحات بود، اما در سال ۱۷۹۳م در دورۀ حکومت وحشت در انقلاب فرانسه به زندان افتاد. در کتاب «عناصر ایدئولوژی» با تکیه بر اندیشۀ کندیاک و جان لاک از این عقیده دفاع کرد که اگر تصورات و عقاید ما حاصل تجربۀ حواس نباشند، بی‌پایه‌اند.
– زادروز ریچارد اوون در سال ۱۸۰۴م؛ زیست‌شناس انگلیسی، کالبدشناس تطبیقی و دیرین‌شناس
– زادروز اریک آکسل کارلفلدت در سال ۱۸۶۴م؛ شاعر نمادگرای سوئدی که جایزۀ نوبل ادبیات، پس از مرگش در سال ۱۹۳۱م به‌او اعطا شد.
– زادروز سر ادموند هیلاری در سال ۱۹۱۹م؛ کوهنورد و کاشف و نیکوکار نیوزلندی که همراه با تنزینگ نورگی، نخستین انسان‌هایی بودند که تحت پوشش سفر اکتشافی کوه اورست بریتانیا در سال ۱۹۵۳م به‌قلۀ اورست صعود کردند.
– زادروز فرانتس عمار فانون در سال ۱۹۲۵م؛ نویسندۀ فرانسوی‌زبان اهل مارتینیک و فیلسوف مارکسیست، مقاله‌نویس، روان‌پزشک و انقلابی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت جان پلی‌فیر در سال ۱۸۱۹م؛ زمین‌شناس، فیزیک‌دان و ریاضی‌دان اسکاتلندی
– درگذشت برنهارت ریمان در سال ۱۸۶۶م؛ ریاضی‌دان آلمانی که کارهایش در زمینۀ آنالیز و هندسۀ دیفرانسیل، پایۀ ریاضی نظریۀ نسبیتِ عام شد. او یکی از تأثیرگذارترین ریاضی‌دانان قرن ۱۹م بود و اگرچه آثار کمی منتشر کرد، اما اثری شگرف بر ریاضیات قرن ۲۰م گذاشت و نام او در جای‌جای نظریات و اصطلاحات ریاضی دیده می‌شود.
– درگذشت پانچو ویا در سال ۱۹۲۳م؛ یکی از برجسته‌ترین ژنرال‌های انقلاب مکزیک
– درگذشت گولییِلمو مارکونی در سال ۱۹۳۷م؛ مهندس برق ایتالیایی و برندۀ جایزۀ نوبل که در گسترش سیستم بی‌سیم تلگرافی، یا همان رادیو تأثیر بسیاری داشت.
– درگذشت پل والری در سال ۱۹۴۵م؛ شاعر، نویسنده و فیلسوف فرانسوی
– درگذشت عبدالله بن الحسین (عبدالله اول) در سال ۱۹۵۱م؛ دولتمرد عرب و نخستین فرمانروای اردن هاشمی
– درگذشت لی جن فان (بروس لی) در سال ۱۹۷۳م؛ استاد هنرهای رزمی چینی، بازیگر فیلم‌های اکشن، استاد فلسفه، نظریه‌پرداز و بنیان‌گذار روش رزمی جیت‌کان‌دو (جیت به‌معنای دفاع و کان به‌معنای حمله و دو در واقع هماهنگ‌کنندۀ بین دفاع و حمله است) یکی از مدرن‌ترین سبک‌های کونگ‌فو یا ووشو اهل آمریکا و هنگ‌کنگ بود. بسیاری او را یکی از تأثیرگذارترین انسان‌های قرن ۲۰م و یک نماد در فرهنگ عامه می‌دانند. از وی به‌عنوان بزرگ‌ترین رزمی‌کار تاریخ یاد می‌شود. او همچنین پدر ۲ بازیگر به نام‌های براندون لی و شانون لی بود.
– درگذشت لوسین میشائل فروید در سال ۲۰۱۱م؛ نقاش واقع‌گرای بریتانیایی متولد آلمان و یکی از برجسته‌ترین و جنجالی‌ترین نقاشان معاصر که به‌ویژه به‌خاطر نقاشی‌هایش از پیکرهای برهنه شهرت دارد. وی نوۀ زیگموند فروید روان‌کاو معروف اهل اتریش بود.
– درگذشت چستر چارلز بنینگتون در سال ۲۰۱۷م؛ خواننده، موزیسین، آهنگ‌ساز و بازیگر آمریکایی و عضو کلیدی گروه متال‌رپ آمریکایی لینکین‌پارک

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هفدهم/17 ژانویه در تاریخ - درگذشت پاتریس امری لومومبا و...

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *