بیستم/۲۰ ژوئن در تاریخ – درگذشت کلارا زتکین و…

بیستم/۲۰ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ویلهلم زایسر؛ کمونیست و اولین صدر وزارت امنیت دولت در جمهوری دموکراتیک آلمان، تا درگذشت کلارا زتکین؛ مبارز نظریه‌پرداز کمونیست و سوسیالیست حقوق زنان و از رهبران جنبش بین‌المللی زنان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیستم/۲۰ ژوئن در تاریخ

بیستم/۲۰ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی پدر
– روز جهانی پناه‌جویان و پناهندگان

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۷۸۹م؛ سلطنت لویی شانزدهم، پادشاه فرانسه پایان یافت.
– در سال ۱۸۳۷م؛ ویکتوریای اول، ملکۀ انگلستان تاج‌گذاری کرد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ژاک ژاکوب افنباخ در سال ۱۸۱۹م؛ آهنگ‌ساز و نوازندۀ ویولنسل اهل آلمان
– زادروز ولادیمیر پلاتونوویچ لیاخوف در سال ۱۸۶۹م؛ هفتمین فرماندۀ روسی بریگاد قزاق ایران که مجلس شورای ملی را به‌دستور محمدعلی‌شاه قاجار به‌توپ بست.
– زادروز کورت شویترس در سال ۱۸۸۷م؛ نگارگر آلمانی دادائیسم، ساخت‌گرایی، سوررئالیسم، سفال‌گری، آواها، نگارگری، مجسمه‌سازی، هنر گرافیک، نقاشی‌خط و چیزی که در آیندۀ هنر چیدمان خوانده‌شد. او بیشتر به‌دلیل کلاژهایش که تصاویر مرتس نام دارد مشهور است.
– زادروز ویلهلم زایسر در سال ۱۸۹۳م؛ سیاست‌مدار کمونیست آلمانی و اولین صدر وزارت امنیت دولت در جمهوری دموکراتیک آلمان
– زادروز لیلیان فلورنس (لیلی) هلمن در سال ۱۹۰۵م؛ نمایش‌نامه‌نویس، فیلم‌نامه‌نویس چپ‌گرای آمریکایی که بسیاری از جنبه‌های زندگی‌اش به‌چپ‌گرایی پیوند خورد و آن را تحت تأثیر قرار داد.
– زادروز ترنس یانگ در سال ۱۹۱۵م؛ کارگردان مشهور بریتانیایی
– زادروز چِت اَتکینز در سال ۱۹۲۴م؛ گیتاریست و تهیه‌کنندۀ موسیقی اهل ایالات متحدۀ آمریکا
– زادروز لاینل ریچی در سال ۱۹۴۹م؛ خواننده، ترانه‌سرا، آهنگ‌ساز، تهیه‌کنندۀ موسیقی پاپ و بازیگر آمریکایی
– زادروز نیکول کیدمن در سال ۱۹۶۷م؛ بازیگر و تهیه‌کنندۀ اهل استرالیا و ایالات متحده که بابت فعالیت در محصولات سینمایی و تلویزیونی با ژانرهای گوناگون شهرت دارد، نامش پیوسته در میان بازیگران زن جهان با بیشترین مقدار دستمزد قرار گرفته‌است. او جوایز متعددی از جمله ۱ جایزۀ اسکار، ۱ جایزۀ فیلم بفتا، ۲ جایزۀ امی ساعات پُربیننده و ۶ جایزۀ گلدن‌گلوب برنده شده‌است.
– زادروز فرانک لمپارد در سال ۱۹۷۸م؛ بازیکن پیشین و مربی کنونی فوتبال اهل انگلستان

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌سوم/23 می در تاریخ - درگذشت جان دیویس راکفلر و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ویلم بارنتز در سال ۱۵۹۷م؛ دریانورد، نقشه‌نگار و کاشف هلندی که رهبری کاوش‌های اولیۀ مناطق دوردست شمالی زمین را بر عهده داشت.
– درگذشت ویلیام چهارم در سال ۱۸۳۷م؛ پادشاه بریتانیای بزرگ و ایرلند و شاه هانوفر که در ابتدا با اصلاحات پارلمانی مخالف بود، اما سرانجام مجبور به‌پذیرش قانون اصلاحات سال ۱۸۳۲م شد که قدرت خاندان سلطنتی را کاهش می‌داد.
– درگذشت قازاروس استپانی آقایان در سال ۱۹۱۱م؛ آموزگار، داستان‌سرا، مترجم و شاعر کودکان و قصه‌پردازی بزرگ
– درگذشت یوزف برویر در سال ۱۹۲۵م؛ روان‌شناس اهل اتریش و جزو بهترین پزشکان اتریش که نقش کلیدی در کشف فیزیولوژی اعصاب داشت.
– درگذشت جولیان جیمز کاتن در سال ۱۹۲۷م؛ نویسندۀ انگلیسی
– درگذشت کلارا زتکین در سال ۱۹۳۳م؛ مبارز نظریه‌پرداز کمونیست و سوسیالیست حقوق زنان و از رهبران جنبش بین‌المللی زنان که از اعضای هیئت‌رئیسۀ حزب سوسیال‌دموکرات آلمان بود.
– درگذشت آندرو نین پرز در سال ۱۹۳۷م؛ انقلابی کاتالان اسپانیایی و از بنیان‌گذاران حزب کارگری اتحاد مارکسیستی
– درگذشت ژرژ لومتر در سال ۱۹۶۶م؛ کشیش، فیزیک‌دان و اخترشناس بلژیکی که در بسط نظریۀ مهبانگ (معتبرترین مدل مابین مدل‌های کنونی کیهان‌شناسی؛ دریای سیاه‌چاله، جهان‌های متناوب و جهانِ از هم گسسته) نقش داشت.
– درگذشت جک کیلبی در سال ۲۰۰۵م؛ فیزیک‌دان آمریکایی و از برندگان جایزۀ نوبل در فیزیک که این جایزه را در سال ۲۰۰۰م برای نقشی که در ساخت مدارهای مجتمع در سال ۱۹۵۸م داشت دریافت کرد.

 

روزشمار قجرتایم

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *