بیست‌و‌سوم/۲۳ شهریورماه در تاریخ – درگذشت مرتضی راوندی و…

بیست‌و‌سوم/۲۳ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید. از سفر انوشه انصاری به‌عنوان اولین زن گردش‌گر فضایی به‌دُور مدار زمین، تا درگذشت هانیبال الخاص؛ نقاش، منتقد، مترجم و نویسندۀ آشوری‌تبار اهل ایران و از نقاشان نوگرای معاصر ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌سوم/۲۳ شهریورماه در تاریخ

بیست‌و‌سوم/۲۳ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– سفر انوشه انصاری به‌عنوان اولین زن گردش‌گر فضایی به‌دُور مدار زمین در سال ۱۳۸۵خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز ابوالعباس عبدالله مَأموُن (مأمون) در سال ۱۶۵خ؛ هفتمین خلیفۀ عباسی که پس از ابوعبدالله محمد امین به‌خلافت رسید.
– زادروز زهرا دولت‌آبادی در سال ۱۳۴۱خ؛ فیلم‌ساز ایرانی که آخرین کارهایی وی به‌عنوان نویسنده و کارگردان، مستندی کوتاه با نام «اشکانی» و پیش از آن‌هم او تهیه‌کنندۀ اجرایی مستندی با عنوان «بانوی گل سرخ» بود که توسط مجتبی میرطهماسب به‌نویسندگی، تهیه و کارگردانی رسیده‌بود. او در سال ۱۹۹۶م برای اولین‌بار به‌عنوان مدیر تولید شروع به‌کار کرد و بعداً به‌عنوان تهیه‌کنندۀ همکار در کمپانی وارنر برادرز انیمیشن ارتقا یافت.
– زادروز بابک برزویه در سال ۱۳۴۸خ؛ عکاس، بازیگر و کارگردانی که همکاری با کارگردان‌های مطرحی همچون رسول ملاقلی‌پور، مسعود کیمیایی و مهران مدیری را در کارنامۀ خود دارد. وی در سال ۱۳۷۵خ برندۀ دیپلم و سیمرغ بلورین بهترین عکاس فیلم برای عکاسی فیلم سفر به‌چزابه (ساختۀ رسول ملاقلی‌پور) شد. او با عکاسی بیش از ۱۰ مجموعۀ تلویزیونی، ۳۵ فیلم سینمایی بلند و کوتاه و بیش از ۲۰۰ تئاتر داخلی، یکی از فعال‌ترین عکاسان هنری ایران بود.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت میراحمد سیدفخری‌نژاد (شیون فومنی) در سال ۱۳۷۷خ؛ شاعری گیلانی
– درگذشت مرتضی راوندی در سال ۱۳۷۸خ؛ از تاریخ‌نویسان معاصر
– درگذشت هانیبال الخاص در سال ۱۳۸۹خ؛ نقاش، منتقد و مدرس هنری، مترجم و نویسندۀ آشوری‌تبار اهل ایران و از نقاشان نوگرای معاصر ایران
– درگذشت یدالله رؤیایی (رؤیا) در سال ۱۴۰۱خ؛ شاعر و متفکری که پس از خروج از زندان اولین شعرهای خود را در ۲۲ سالگی نوشت و در مجلات آن‌زمان با نام مستعار «رؤیا» منتشر کرد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یکم/1 آبان‌ماه در تاریخ - درگذشت میرزا محمد نصیرالحسینی و...

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *