بیست‌و‌هفتم/۲۷ جولای در تاریخ – درگذشت گرترود استاین و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ جولای در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز الکساندر دوما (پسر)؛ نویسندۀ فرانسوی و فرزند الکساندر دوما (پدر)، تا درگذشت گرترود استاین؛ رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و شاعر آمریکایی ساکن پاریس و ایجادگر اصطلاح نسل گمشده که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ جولای در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ جولای در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۶۰۶م؛ لشکریان شاه‌عباس، پادشاه پُراقتدار دودمان صفوی، شهر گنجه را از نیروهای امپراتوری عثمانی پس گرفتند.
– در سال ۱۸۳۰م؛ انقلاب جولای فرانسه که موجب خلع شارل دهم و به‌قدرت‌رسیدن لویی فیلیپ شد آغاز گشت.
– در سال ۱۹۰۹م؛ ویلبر و اورویل رایت موفق شدند که با نخستین هواپیمای ارتشی در آسمان پرواز کنند.
– در سال ۱۹۲۹م؛ کنوانسیون ۱۹۲۹ ژنو امضا شد.
– در سال ۱۹۴۱م؛ در جریان جنگ جهانی دوم، نیروهای آلمانی در طی عملیات بارباروسا، شهر تالین در استونی را به‌تصرف خود درآوردند.
– در سال ۱۹۵۳م؛ با توافق سازمان ملل در جهت تخاصم چین و کرۀشمالی، با اعلام آتش‌بس، جنگ کره پایان یافت.
– در سال ۱۹۷۶م؛ در پی گروگانگیری چند فلسطینی در پرواز شمارۀ ۱۳۹ خطوط هوایی فرانسه و انتقال آن به‌اوگاندا و حمایت ایدی امین، رئیس‌جمهور این کشور از آن‌ها، بریتانیا روابط دیپلماتیک خود با اوگاندا را قطع کرد.
– آغاز کودتای ناموفق گروه جماعت‌المسلمین در ترینیداد و توباگو در سال ۱۹۹۰م

 


 

  • زادروزها

– زادروز سلطان مراد چهارم در سال ۱۶۱۲م؛ پسر سوم احمد یکم از کوسم سلطان و خلیفۀ امپراتوری عثمانی که مانند اجدادش؛ یعنی سلطان سلیمان، یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین پادشاهان عثمانی بود که امروزه، او هم مانند بسیاری از پادشاهان امپراتوری در جهان، به‌بزرگی از آن یاد می‌شود.
– زادروز الکساندر دوما (پسر) در سال ۱۸۲۴م؛ نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس و رمان‌نویس فرانسوی و فرزند الکساندر دوما (پدر)
– زادروز ژان بودریار در سال ۱۹۲۹م؛ جامعه‌شناس، فیلسوف و نظریه‌پرداز پسامدرنیته و پساساختارگرایی و معروف‌ترین و جنجالی‌ترین نظریه‌پرداز پسامدرنیته
– زادروز جوسوئه کاردوچی در سال ۱۸۳۵م؛ شاعر ایتالیایی و برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات در سال ۱۹۰۶م
– زادروز پینا باوش در سال ۱۹۴۰م؛ رقصنده و طراح رقص مدرن آلمانی که یکی از چهره‌های شاخص تأثیرگذار در پیشبرد شیوۀ رقص تنزتیاتر به‌شمار می‌رود.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یازدهم/11 اسفندماه در تاریخ - زادروز میرحسین موسوی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت میخائیل یوریویچ لرمانتف در سال ۱۸۴۱م؛ نویسنده و نقاش و شاعر، فعال سیاسی‌اجتماعی روس و از نویسندگان و شعرای نامی تاریخ معاصر روسیه
– درگذشت جان دالتون در سال ۱۸۴۴م؛ شیمی‌دان و فیزیک‌دان بریتانیایی که معروفیت او بیشتر به‌خاطر پیشگامی او در نظریۀ اتمی است و همچنین نخستین مقالات علمی با موضوع کوررنگی را که حقایق بسیار مهمی در رابطه با تمایز رنگ‌ها را در برمی‌گرفت، وی در سال ۱۷۹۸م ارائه کرد.
– درگذشت فیودور ایفانوفیج تیوتچف در سال ۱۸۷۳م؛ شاعر برجسته و دیپلمات روسی که نام او را در کنار الکساندر پوشکین و میخاییل لرمونتوف، در ردیف بزرگ‌ترین شاعران سبک رمانتیسم روسیه آورده‌اند.
– درگذشت گرترود استاین در سال ۱۹۴۶م؛ رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و شاعر آمریکایی ساکن پاریس و ایجادگر اصطلاح نسل گمشده (نسلی که در طول جنگ جهانی اول به‌سن بلوغ رسیدند.)
– درگذشت ویلیام وایلر در سال ۱۹۸۱م؛ کارگردان آمریکایی‌آلمانی در دوران طلایی هالیوود که با ۳ اسکار بهترین کارگردانی، همراه با فرانک کاپرا و پس از جان فورد (با ۴ اسکار کارگردانی) جزو رکوردداران است. او با ۱۲ بار نامزدی اسکار بهترین کارگردانی، رکورددار بیشترین نامزدی در این رشته است.

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *