بیست‌و‌پنجم/۲۵ دی‌ماه در تاریخ – زادروز حسن شماعی‌زاده و…

بیست‌و‌پنجم/۲۵ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز حسن شماعی‌زاده؛ آهنگ‌ساز و خواننده و نوازندۀ نامی موسیقی پاپ اهل ایران، تا درگذشت علی دشتی؛ نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار، دیپلمات ایرانی در دوره‌ای از دودمان پهلوی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌پنجم/۲۵ دی‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌پنجم/۲۵ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز خانواده در ایران

 


 

  • وقایع

– صدور فتوای سیدروح‌الله خمینی علیه کتاب آیات شیطانی در سال ۱۳۶۷خ
– تغییر نام ستاد کل سپاه‌پاسداران انقلاب‌اسلامی به‌ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۷۰خ
– آغاز به‌کار تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در سال ۱۳۸۷خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز حسن شماعی‌زاده در سال ۱۳۲۱خ؛ آهنگ‌ساز، خواننده، و نوازندۀ نامی موسیقی پاپ
– زادروز رضا ملک‌زاده در سال ۱۳۳۰خ؛ پزشک ایرانی و عضو پیوستۀ فرهنگستان علوم پزشکی که سابقۀ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدریس در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شیراز را دارا می‌باشد. وی همچنین برندۀ مدال آژانس بین‌المللی سرطان به‌دلیل تحقیقات در زمینۀ سرطان‌های دستگاه گوارش و اثبات سرطان‌زایی تریاک است. وی همچنین رتبۀ اول محقق گروه علوم بالینی و داخلی دورۀ ۱۴ جشنوارۀ رازی را به‌دست آورده و همچنین برگزیدۀ جایزۀ علمی علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۳۹۰خ است.
– زادروز امیرعماد میرمیرانی (جادی) در سال ۱۳۵۶خ؛ برنامه‌نویس و فعال حوزۀ تکنولوژی‌های جدید و جامعۀ نرم‌افزار آزاد و متن‌باز که مجری پادکستی با عنوان «رادیو گیک» است. مأموران امنیتی جمهوری‌اسلامی ایران، او را در ۱۳ مهرماه ۱۴۰۱خ در جریان خیزش ۱۴۰۱خ ایران بازداشت کردند.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علی دشتی در سال ۱۳۶۰خ؛ پژوهش‌گر، نویسنده، اندیشمند، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار، دیپلمات ایرانی و از اعضای مجلس شورای ملی و مجلس سنای ایران در دوره‌ای از دودمان پهلوی که پس از انقلاب ۱۳۵۷خ دستگیر، زندانی، شکنجه و در دادگاه انقلاب اسلامی به‌اتهام نوشتن کتاب ۲۳ سال و نقد اسلام، به‌اعدام محکوم شد.
– درگذشت یونس زنگی‌آبادی در سال ۱۳۶۵خ؛ فرماندۀ تیپ امام‌حسین لشکر ۴۱ ثارالله سپاه‌پاسداران انقلاب‌اسلامی در جنگ ایران و عراق
– درگذشت سیدحسین آیت‌اللهی (آقای حسین‌آقا) در سال ۱۳۷۹خ؛ مجتهد شیعه، امام‌جمعه و نمایندۀ روح‌الله خمینی در جهرم که از جمله فعالیت‌های او، تأسیس مدرسۀ علمیۀ امام‌خمینی و احداث مصلای نمازجمعۀ جهرم است.
– درگذشت مهدی سمسار در سال ۱۳۸۱خ؛ مترجم و روزنامه‌نگار پیشکسوت
– درگذشت خشایار (بلوس بیت یونان) در سال ۱۳۸۱خ؛ بازیگر آشوری‌تبار اهل ایران
– درگذشت کریم چمن‌آرا در سال ۱۳۸۷خ؛ یکی از بنیان‌گذاران مرکز موسیقی بتهوون و پدر نشر موسیقی ایران
– درگذشت بهمن جلالی در سال ۱۳۸۸خ؛ عکاس سرشناس و یکی از عکاسان مطرح ایران که نقش مؤثری در نسل تازۀ عکاسان ایرانی داشت.
– درگذشت محمد احمدپناهی سمنانی در سال ۱۳۹۵خ؛ تاریخ‌نگار و نویسنده، پژوهش‌گر ادبیات فولکلور و کارشناس تاریخ از دانشگاه تربیت معلم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سیزدهم/13 تیرماه در تاریخ - درگذشت صادق چوبک و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *