بیست‌و‌چهارم/۲۴ خردادماه در تاریخ – زادروز داوود گنجه‌ای و…

بیست‌و‌چهارم/۲۴ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از تجمع هواداران محمود احمدی‌نژاد در میدان ولیعصر تهران، برای برگزاری جشن پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم، تا زادروز داوود گنجه‌ای؛ نوازندۀ ایرانی کمانچه و ویولن که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌چهارم/۲۴ خردادماه در تاریخ

بیست‌و‌چهارم/۲۴ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– تجمع هواداران محمود احمدی‌نژاد در میدان ولیعصر تهران، برای برگزاری جشن پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم در سال ۱۳۸۸خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز داوود گنجه‌ای در سال ۱۳۲۱خ؛ نوازندۀ ایرانی کمانچه و ویولن، یکی از اعضای شورای عالی خانۀ موسیقی ایران
– زادروز مری آپیک در سال ۱۳۳۳خ؛ هنرپیشۀ تئاتر، سینما و تهیه‌کنندۀ فیلم ارمنی‌تبار اهل ایران

 


 

  • درگذشت

– درگذشت حسین‌قلی‌خان ایلخانی در سال ۱۲۶۱خ؛ از رجال دورۀ قاجار و از خوانین بختیاری که به‌عنوان مقتدرترین ایلخان در تاریخ ایل بختیاری شناخته می‌شود. وی از سال ۱۲۳۹ تا ۱۲۴۶خ تحت عنوان ناظم بختیاری فعالیت نمود و در فاصلۀ سال‌های ۱۲۴۶ تا ۱۲۶۱خ ایلخانیِ بختیاری را بر عهده داشت. او پدر علی‌قلی‌خانِ سردار اسعد (از رهبران انقلاب مشروطه)، صمصام‌السلطنه (رئیس‌الوزرای ایران در دورهٔ قاجار) اسفندیارخان و بی‌بی‌مریم بختیاری بود. همچنین جعفرقلی‌خانِ بختیاری (وزیر جنگ رضاشاه) و ثریا اسفندیاری نیز از نوادگان او محسوب می‌شوند.
– درگذشت میرزا عبدالغفار اصفهانی (نجم‌الدوله، نجم‌الملک) در سال ۱۲۸۷خ؛ از منجمان مشهور زمان خود و معلم ریاضی مدرسۀ دارالفنون که در روزگار خود در حساب و هندسه و نجوم و نقشه‌برداری سرآمد بود. پدر او ملا علی مهندس اصفهانی (یا ملا علی محمد اصفهانی) ملقب به غیاث‌الدین جمشید ثانی بود. میرزا عبدالغفار مورد توجه ناصرالدین‌شاه بود و از وی لقب نجم‌الملک و سپس لقب نجم‌الدوله را دریافت کرد.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نهم/9 ژوئن در تاریخ - درگذشت میگل آنخل آستوریاس و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *