بیست‌و‌یکم/۲۱ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز منوچهر خسروداد و…

بیست‌و‌یکم/۲۱ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از روز بزرگداشت ماه‌شرف‌خانم مستوره اردلان؛ شاعر، نویسنده و تاریخ‌نگار کُرد ایرانی، تا زادروز فرامرز پایور؛ موسیقی‌دان، مدرس و نوازندۀ سنتور و محقق موسیقی ایرانی و چهرۀ ماندگار که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌یکم/۲۱ بهمن‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌یکم/۲۱ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز بزرگداشت ماه‌شرف‌خانم مستوره اردلان (مستوره اردلان)؛ شاعر، نویسنده و تاریخ‌نگار کُرد ایرانی

 


 

  • وقایع

 

 


 

  • زادروزها

– زادروز سیدحسین فاطمی (دکتر فاطمی) در سال ۱۲۹۶خ؛ سیاست‌مدار و روزنامه‌نگار ایرانی و از ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۲خ وزیر امور خارجۀ ایران که پس از کودتای ۲۸ مرداد، محاکمه و به‌اعدام محکوم شد.
– زادروز منوچهر خسروداد در سال ۱۳۰۶خ؛ سرلشگر خلبان بالگرد سی‌اچ-۴۷ شینوک‌آ و بل ۲۱۴ هوانیروز نیروی زمینی شاهنشاهی و آخرین فرماندۀ آن در دوران پهلوی و بنیان‌گذار نیروهای ویژۀ هوابرد؛ معروف به‌نوهد یا معروف به‌کلاه‌سبزهای ارتش ایران که پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷خ در ستاد کل ارتش دستگیر و توسط دادگاه‌های انقلاب محاکمه و اعدام (تیرباران) شد.
– زادروز فرامرز پایور در سال ۱۳۱۱خ؛ موسیقی‌دان، ردیف‌دان، آهنگ‌ساز، مدرس و نوازندۀ سنتور و محقق موسیقی ایرانی و چهرۀ ماندگار و یکی از تأثیرگذارترین‌های موسیقی ایرانی

 


 

  • درگذشت

– درگذشت عباس اقبال آشتیانی در سال ۱۳۳۴خ؛ مورخ، ادیب و نویسندۀ معاصر ایران
– درگذشت عباس خلیلی در سال ۱۳۵۰خ؛ دیپلمات، شاعر، نویسنده و مدیر روزنامۀ اقدام و همچنین وی پدر سیمین بهبهانی، نویسنده و غزل‌سرای معاصر ایرانی بود.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌سوم/23 مردادماه در تاریخ - زادروز عباس‌علی حاتمی و...
4.2/5 - (4 امتیاز)
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.