بیست‌و‌یکم/۲۱ دی‌ماه در تاریخ – زادروز فتحعلی اویسی و…

بیست‌و‌یکم/۲۱ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز فتحعلی اویسی؛ بازیگر و کارگردان و فارغ‌التحصیل کارگردانی و بازیگری سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس، تا درگذشت مصطفی احمدی روشن؛ معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز که ترور شد که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌یکم/۲۱ دی‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌یکم/۲۱ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۳۵۸خ؛ در تبریز، درگیری بین طرفداران سیدمحمدکاظم شریعتمداری و سیدروح‌الله خمینی پس از فراخوان شریعتمداری به‌آرامش و پس از اعلام حکومت نظامی فروکش کرد.
– در سال ۱۳۹۳خ؛ در تهران، علی مطهری نمایندۀ مجلس شورای اسلامی در نطق خود در جلسۀ علنی مجلس، حصر میرحسین موسوی و همسرش را بدون حکم قضایی، بر خلاف قانون اساسی دانست. در میان نطق وی، جمعی از نمایندگان سعی کردند با شعار مرگ بر فتنه‌گر و پایین‌کشیدن او از جایگاه، نطقش را خاتمه دهند.
– آغاز اعتراضات سراسری در پی تأیید رسمی نقش سپاه پاسداران در ساقط‌کردن پرواز شمارۀ ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین در سال ۱۳۹۸خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز فتحعلی اویسی فردویی در سال ۱۳۲۴خ؛ بازیگر و کارگردان و فارغ‌التحصیل کارگردانی و بازیگری سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس در سال ۱۳۵۳خ که در همان سال به‌ایران بازگشت و عضو تلویزیون ایران شد.
– زادروز افشین یداللهی در سال ۱۳۴۷خ؛ ترانه‌سرا و پزشک متخصص اعصاب و روان

 


 

  • درگذشت

– درگذشت دادشاه یا میر دادشاه در سال ۱۳۳۶خ؛ زمین‌دار و کشاورز روستایی بلوچ، ساکن در منطقۀ کوهستانی سفیدکوه واقع در مکرانِ بلوچستان که در اوایل دهۀ ۳۰خ علیه دولت مرکزی ایران سر به‌طغیان گذاشت.
– درگذشت مصطفی احمدی روشن در سال ۱۳۹۰خ؛ معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز که پس از خروج از منزل توسط یک موتورسیکلت‌سوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی سی-۴ در خیابان گل‌نبی تهران (میدان کتابی) ترور شد. رضا قشقایی‌فرد نیز که همراه وی بود، بر اثر شدت جراحت درگذشت.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دوازدهم/12 ژانویه در تاریخ - درگذشت آگاتا کریستی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.