بیست‌و‌یکم/۲۱ دی‌ماه در تاریخ – زادروز فتحعلی اویسی و…

بیست‌و‌یکم/۲۱ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز فتحعلی اویسی؛ بازیگر و کارگردان و فارغ‌التحصیل کارگردانی و بازیگری سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس، تا درگذشت مصطفی احمدی روشن؛ معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز که ترور شد که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌یکم/۲۱ دی‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌یکم/۲۱ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۳۵۸خ؛ در تبریز، درگیری بین طرفداران سیدمحمدکاظم شریعتمداری و سیدروح‌الله خمینی پس از فراخوان شریعتمداری به‌آرامش و پس از اعلام حکومت نظامی فروکش کرد.
– در سال ۱۳۹۳خ؛ در تهران، علی مطهری نمایندۀ مجلس شورای اسلامی در نطق خود در جلسۀ علنی مجلس، حصر میرحسین موسوی و همسرش را بدون حکم قضایی، بر خلاف قانون اساسی دانست. در میان نطق وی، جمعی از نمایندگان سعی کردند با شعار مرگ بر فتنه‌گر و پایین‌کشیدن او از جایگاه، نطقش را خاتمه دهند.
– آغاز اعتراضات سراسری در پی تأیید رسمی نقش سپاه پاسداران در ساقط‌کردن پرواز شمارۀ ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین در سال ۱۳۹۸خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز عبدالمجید مجیدی در سال ۱۳۰۷خ؛ سیاست‌مدار ایرانی که وزیر مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجۀ ایران در سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۶خ بود.
– زادروز صادق شرفکندی در سال ۱۳۱۶خ؛ فعال سیاسی، استاد دانشگاه و دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران که به‌همراه صادق شرفکندی، فتاح عبدلی، همایون اردلان و نوری دهکردی طی واقعۀ ترور میکونوس در برلین کشته‌شدند.
– زادروز فتحعلی اویسی فردویی در سال ۱۳۲۴خ؛ بازیگر و کارگردان و فارغ‌التحصیل کارگردانی و بازیگری سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس در سال ۱۳۵۳خ که در همان سال به‌ایران بازگشت و عضو تلویزیون ایران شد.
– زادروز افشین یداللهی در سال ۱۳۴۷خ؛ ترانه‌سرا و پزشک متخصص اعصاب و روان

 


 

  • درگذشت

– درگذشت عزیزخان مکری در سال ۱۲۴۹خ؛ از شخصیت‌های برجستۀ سیاسی ایران در دورۀ سلطنت محمدشاه و ناصرالدین‌شاه قاجار که حدوداً به‌مدت ۳۳ سال در سِمَت‌های مختلف نظامی و لشکری ایران خدمت کرد.
– درگذشت دادشاه یا میر دادشاه در سال ۱۳۳۶خ؛ زمین‌دار و کشاورز روستایی بلوچ، ساکن در منطقۀ کوهستانی سفیدکوه واقع در مکرانِ بلوچستان که در اوایل دهۀ ۳۰خ علیه دولت مرکزی ایران سر به‌طغیان گذاشت.
– درگذشت هاجر تربیت در سال ۱۳۵۲خ؛ کنش‌گر اجتماعی و سیاست‌مدار اهل ایران که در کنار صفیه نمازی و فاطمه سیاح، حزب زنان ایران را تشکیل داد و یکی از ۴ نفری بود که در نوشتن اساس‌نامۀ این حزب نقش داشت.
– درگذشت مصطفی احمدی روشن در سال ۱۳۹۰خ؛ معاون بازرگانی سایت هسته‌ای نطنز که پس از خروج از منزل توسط یک موتورسیکلت‌سوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی سی-۴ در خیابان گل‌نبی تهران (میدان کتابی) ترور شد. رضا قشقایی‌فرد نیز که همراه وی بود، بر اثر شدت جراحت درگذشت.
– درگذشت نوری کسرایی در سال ۱۳۹۸خ؛ بازیگر سینما اهل ایران

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌یکم/21 مردادماه در تاریخ - درگذشت میرزا رضا کرمانی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *