دهم/۱۰ ژوئن در تاریخ – درگذشت سیگرید اوندست و…

دهم/۱۰ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز گوستاو کوربه؛ نقاش فرانسوی که رهبر جنبش رئالیسم (واقع‌گرایی) در نقاشی قرن ۱۹م، تا درگذشت آندره ماری آمپر؛ ریاضی‌دان، فیزیک‌دان و کاشف فرانسوی و یکی از کاشفان اصلی الکترومغناطیس که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دهم/۱۰ ژوئن در تاریخ

دهم/۱۰ ژوئن در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی صنایع دستی

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۹۱۶م؛ شهر مکه در عربستان که تحت سلطۀ امپراتوری ترکان عثمانی بود، با فروپاشی این امپراتوری در جنگ جهانی اول، به‌دست عرب‌ها افتاد.
– در سال ۱۹۴۰م؛ ایتالیا با اعلان جنگ به‌بریتانیا و فرانسه، وارد جنگ جهانی دوم شد.
– در سال ۱۹۴۶م؛ جمهوری ایتالیا که طی یک همه‌پرسی جایگزین نظام سلطنتی این کشور شد، رسماً تأسیس خود را اعلام داشت.
– در سال ۱۹۶۷م؛ در پی اعلان آتش‌بس بین اسرائیل و سوریه، جنگ ۶ روزه پایان یافت.

 


 

  • زادروزها

– زادروز گوستاو کوربه در سال ۱۸۱۹م؛ نقاش فرانسوی که رهبر جنبش رئالیسم (واقع‌گرایی) در نقاشی قرن ۱۹م فرانسه به‌شمار می‌آمد.
– زادروز نیکلاوس آوگوست اتو در سال ۱۸۳۲م؛ مهندس و خودآموختۀ آلمانی، مخترع موتور درون‌سوز
– زادروز سال بلو در سال ۱۹۱۵م؛ نویسندۀ آمریکایی کانادایی‌تبار که به‌خاطر دستاوردها و آثار ادبی خویش، برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات و برندۀ جایزۀ پولیتزر و نشان ملی هنر آمریکا شد. او تنها نویسنده‌ای است که ۳ بار برندۀ جایزۀ کتاب ملی برای داستان شده‌است.
– زادروز هیتوشی ایگاراشی در سال ۱۹۴۷م؛ پژوهش‌گر ادبیات فارسی و عربی و تاریخ ایران و برگردانندۀ کتاب آیات شیطانی اثر سلمان رشدی به‌ژاپنی که پس از فتوای آیت‌الله خمینی مبنی بر کشتن نویسندۀ آیات شیطانی و تمام کسانی که در نشر آن کمک کرده‌اند و از محتوای آن آگاه بوده‌اند، هیتوشی ایگاراشی با ضربه‌های متعدد به‌صورت و بازوانش به‌دست اشخاصی ناشناس کشته‌شد.
– زادروز کارلو آنچلوتی در سال ۱۹۵۹م؛ بازیکن فوتبال پیشین و اهل ایتالیا و سرمربی فوتبال

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یکم/1 دی‌ماه در تاریخ - زادروز نصرت‌الله کریمی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت لوئیس واز د کاموئس در سال ۱۵۸۰م؛ بزرگ‌ترین شاعر پرتغال و زبان پرتغالی که توانایی او در شعر به‌حدی بود که او را با ادیبانی مانند ویلیام شکسپیر، هومر، ویرژیل و دانته آلیگیری مقایسه می‌کنند.
– درگذشت آندره ماری آمپر در سال ۱۸۳۶م؛ ریاضی‌دان، فیزیک‌دان و کاشف فرانسوی و یکی از کاشفان اصلی الکترومغناطیس که واحد جریان الکتریکی در سیستم اس‌آی، به‌نام او نام‌گذاری شده‌است.
– درگذشت آنتونی گائودی در سال ۱۹۲۶م؛ معمار اسپانیایی و از بزرگ‌ترین معماران قرن ۱۹ و ۲۰م
– درگذشت فردریک دلیوس در سال ۱۹۳۴م؛ آهنگ‌ساز آلمانی‌تبار انگلیسی
– درگذشت ویکتور ویلیگر در سال ۱۹۳۴م؛ شیمی‌دان آلمانی‌سوئیسی که عمده‌شهرتش به‌دلیل کشف اکسایش بایر ویلیگر در شیمی آلی (یک واکنش شیمیایی در شیمی آلی) است.
– درگذشت سیگرید اوندست در سال ۱۹۴۹م؛ نویسندۀ نروژی که در سال ۱۹۲۸م برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شد.
– درگذشت حافظ اسد در سال ۲۰۰۰م؛ سیاست‌مدار و ژنرال سوری که از رهبران برجستۀ حزب بعث سوریه، فرماندۀ پیشین نیروی هوایی ارتش سوریه و نیز رئیس‌جمهور و فرماندۀ کل قوای مسلح کشور سوریه به‌مدت ۳۰ سال بود.
– درگذشت برنارد ویلیامز در سال ۲۰۰۳م؛ فیلسوف بریتانیایی و استاد دانشگاه کیمبریج و دانشگاه کالیفرنیا که بابت آثارش در فلسفۀ اخلاق و نیز نوشته‌هایش در تاریخ فلسفه (آثاری دربارۀ افلاطون، دکارت، ویتگنشتاین، و دیگران) معروف است.
– درگذشت ری چارلز رابینسون در سال ۲۰۰۴م؛ نوازندۀ مشهور آمریکایی پیانو و کیبورد الکتریک و خوانندۀ سبک‌های جاز و ریتم اند بلوز
– درگذشت چنگیز آیتماتوف در سال ۲۰۰۸م؛ نویسندۀ برجستۀ اهل کشور قرقیزستان و یکی از مشهورترین چهره‌های فرهنگی اتحاد جماهیر شوروی

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  پنجم/5 نوامبر در تاریخ - درگذشت آیزایا برلین و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *