دوازدهم/۱۲ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز احمدشاه قاجار و…

دوازدهم/۱۲ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از بازگشت سیدروح‌الله خمینی به‌ایران پس از ۱۴ سال تبعید در سال ۱۳۵۷خ، تا زادروز احمدشاه قاجار؛ هفتمین و آخرین شاه ایران از سلسلۀ قاجار در ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دوازدهم/۱۲ بهمن‌ماه در تاریخ

دوازدهم/۱۲ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز و آغاز دهۀ فجر در ایران

 


 

  • وقایع

– بازگشت سیدروح‌الله خمینی به‌ایران پس از ۱۴ سال تبعید در سال ۱۳۵۷خ
– بمباران ۲ مدرسۀ دخترانه در میانه (در استان آذربایجان شرقی) توسط عراق در سال ۱۳۶۵خ که منجر به‌کشته‌شدن ۳۳ دانش‌آموز و یک خدمت‌گزار مدرسه شد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز احمدشاه قاجار در سال ۱۲۷۵خ؛ هفتمین و آخرین شاه ایران از سلسلۀ قاجار که با روی کار آمدن سلسلۀ پهلوی به‌وسیلۀ رضاشاه از پادشاهی برکنار شد.
– زادروز بهمن فُرسی در سال ۱۳۱۲خ؛ نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، هنرمند، ترانه‌سرا، شاعر و بازیگر
– زادروز اسماعیل جمشیدی در سال ۱۳۲۲خ؛ نویسنده و روزنامه‌نگاری که بیش از ۲۵ کتاب منتشر کرده و بسیاری از گزارش‌های ویژۀ او به‌صورت کتاب منتشر شده‌است. او بارها وظیفۀ دبیر سرویس، مدیر تحریریۀ روزنامه و سردبیر مجله‌های اجتماعی و ادبی را بر عهده داشت. در حال حاضر سردبیر مجلۀ کتابستان است و از کتاب‌های وی می‌توان به‌عکس‌های دونفره اشاره کرد که گزارش و مصاحبه با صاحب‌نظران و افراد مختلف است.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت آقارضاخان اقبال‌السلطنه (آجودان مخصوص، عکاس‌باشی) در سال ۱۲۶۸خ؛ نخستین عکاس حرفه‌ای ایرانی که خانواده‌اش از یهودیان اصفهان بودند و در زمان پدرش به‌اسلام گرویدند که به‌همین دلیل پسوند «جدیدالاسلام» گرفتند.
– درگذشت سیداسدالله میرسلامی خارقانی موسوی (سیداسدالله خرقانی) در سال ۱۳۱۴خ؛ وی یکی از اولین منادیان اصلاح‌گری دینی و از کسانی است که طرح بازنگری در برخی از عقاید موروثی شیعۀ امامی را مطرح کرد. همچنین یکی از تلاش‌گران سرشناس در راه بازگرداندن مجد و عظمت اسلام و مسلمین بود. کتاب «محو الموهوم و صحو المعلوم» از مهم‌ترین و آخرین کتاب‌های اوست که تأثیر زیادی بر افکار علمای اصلاح‌گر و دعوت‌گران اصلاح و نُوسازی بعد از خودش بر جای گذاشت.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هفتم/7 مهرماه در تاریخ - زادروز حسین دهلوی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *