سوم/۳ آذرماه در تاریخ – زادروز کیهان کلهر و…

سوم/۳ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز کیهان کلهر؛ موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز و متخصص نوازندگی با کمانچه اهل ایران، تا درگذشت امیر یاراحمد خوزانی اصفهانی (نجم ثانی)؛ وکیل نفس نفیس همایون شاه‌اسماعیل یکم صفوی و سردار سپاه که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سوم/۳ آذرماه در تاریخ

سوم/۳ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– شورش گستردۀ هواداران بابک خرمدین در شهرهای مختلف ایران بر ضد حکومت عباسی، ۵ سال پس از کشته‌شدن او به‌دستور معتصم عباسی در سال ۲۲۱خ
– وقوع جنگ غِجدُوان در ماوراءالنهر، میان سپاه قزلباش ایران به‌فرماندهی نجم ثانی (به‌همراه بابر تیموری) با سپاهیان ازبک به‌فرماندهی عبیدخان در سال ۸۹۱خ که به‌شکست سخت ایرانیان و جدایی ماوراءالنهر از حوزۀ نفوذ ایران منجر شد.
– تأسیس روزنامۀ مجلس به‌سردبیری ادیب‌الممالک فراهانی، با مدیریت سیدمحمد صادق طباطبایی و صاحب‌امتیازی میرزا محسن مجتهد در سال ۱۲۸۵خ
– اضافه‌شدن چند لغت دیگر فارسی، از جمله لغت آذر و آدور، به‌فرهنگستان لغت فارسی در سال ۱۳۱۳خ
– درمان کامل بیماری گلو و حنجره دلکَش، مشهورترین خوانندۀ زن ایرانی در سال ۱۳۲۸خ
– در سال ۱۳۳۲خ؛ دنیس‌رایت، دیپلمات انگلیسی، همراه با ۱۴ دیپلمات و کارمند، ۳ ماه و ۶ روز پس از کودتا، برای بازگشایی سفارت انگلستان در تهران وارد ایران شدند. در همین روز جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران، با تحریکات و سازماندهی سیدابوالقاسم کاشانی، مرجع شیعه، دست به‌آشوب و تظاهرات زدند.
– کشته‌شدن زائران خانۀ خدا به‌دست مأموران خاندان آل‌سعود در سال ۱۳۶۶خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا حسن اصفهانی (صفی‌علی‌شاه) در سال ۱۲۱۴خ؛ از مشهورترین مشایخ و بزرگان تصوف در اواخر قرن ۱۳ و اوایل سدۀ ۱۴ه.ق و از جمله بزرگان سلسلۀ نعمت‌اللهی صفی‌علی‌شاهی و از جمله مریدان منورعلی‌شاه شیرازی قطب سلسلۀ نعمت‌اللهی مونس‌علی‌شاهی (ذوالریاستین) و مدعی قطبیت و بنیان‌گذار سلسلۀ نعمت‌اللهی صفی‌علی‌شاهی
– زادروز محمدعلی خنجی در سال ۱۳۰۴خ؛ اقتصاددان، حقوق‌دان و جامعه‌شناس ایرانی، که پس از مرگ، علی‌رغم اصرار خانواده‌اش، پلیس از بررسی علت فوت خودداری کرد.
– زادروز کیهان کلهر در سال ۱۳۴۲خ؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و متخصص نوازندگی با کمانچه
– زادروز غلامرضا خوشرو (خفاش شب، خفاش شب‌های تهران) در سال ۱۳۴۳خ؛ قاتل زنجیره‌ای که قتل‌های زنجیره‌ای خود را که با سرقت و تجاوز جنسی همراه بود، از سال ۱۳۷۱خ در تهران آغاز کرد. یک‌بار در سال ۱۳۷۱خ دستگیر شد، ولی از چنگ مأموران گریخت و مرتبۀ دوم در سال ۱۳۷۶خ دستگیر و به‌اتهام ۹ فقره قتل اعدام شد. البته وی در دادگاه تنها به‌یک مورد سرقت ماشین و تقسیم اموال مسروقه اقرار کرده و قتل‌ها را کار شخصی به‌نام حمید رسولی می‌دانست.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دهم/10 بهمن‌ماه در تاریخ - زادروز اکبر گلپایگانی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت امیر یاراحمد خوزانی اصفهانی (نجم ثانی) در سال ۸۹۱خ؛ وکیل نفس نفیس همایون شاه‌اسماعیل یکم صفوی و سردار سپاه
– درگذشت محمود کریمی در سال ۱۳۶۳خ؛ موسیقی‌دان و مدرس ردیف آوازی موسیقی ایرانی بود.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *