سیزدهم/۱۳ فروردین‌ماه در تاریخ – درگذشت جمشید مشایخی و…

سیزدهم/۱۳ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ژاله کاظمی؛ دوبلور و نقاش و مجری و تهیه‌کننده، تا درگذشت جمشید مشایخی؛ برگزیدۀ ششمین دورۀ همایش چهره‌های ماندگار و دارای نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سیزدهم/۱۳ فروردین‌ماه در تاریخ

سیزدهم/۱۳ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– سیزده‌به‌در؛ روز طبیعت در ایران

 


 

  • وقایع

– شورش کلنل محمدتقی‌خان پسیان در خراسان در سال ۱۳۰۰خ
– عملیات مشترک اروند و حفظ حاکمیت ایران بر اروندرود توسط ارتش شاهنشاهی در سال ۱۳۴۸خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا حسن‌خان وثوق‌الدوله در سال ۱۲۴۷خ؛ نخست‌وزیر ایران و از دولت‌مردان تأثیرگذار اواخر دورۀ قاجار که برادر احمد قوام (قوام‌السلطنه) است. شهرت او در تاریخ ایران به سبب قرارداد ۱۹۱۹ است که همۀ امور کشوری و لشکری ایران را به مستشاران بریتانیایی می‌سپرد. این قرارداد او را در اذهان عمومی ایرانیان برای همیشه منفور و متهم به خیانت کرد. وثوق‌الدوله همچنین عضو هیئت مجلس عالی (۱۲۸۸خ) بود که حکم اعدام شیخ فضل‌الله نوری را صادر کرد.
– زادروز غفار حسینی در سال ۱۳۱۳خ؛ شاعر، مترجم، استاد دانشگاه و از فعالین کانون نویسندگان ایران و یکی‌دیگر از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای است که در ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۷۵خ در منزل مسکونی خود در تهران به‌قتل رسید.
– زادروز ژاله کاظمی در سال ۱۳۲۲خ؛ دوبلور، گوینده، مجری تلویزیونی و نقاش

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ملک‌جهان خانم (مهد علیا، نواب عِلیّه و ملکه قَجَری) در سال ۱۲۵۲خ؛ همسر محمدشاه قاجار، مادر ناصرالدین‌شاه قاجار و ملکۀ ایران که او را از چهره‌های درباری مهم این دوره می‌دانند. همچنین با تحریک او بود که میرزا تقی‌خان امیرکبیر از مقام صدارت اعظم برکنار و کشته‌شد. وی آخرین زنی بود که ملقب به «مهد علیا» شد.
– درگذشت محمدحسن‌خان مقدمِ مراغه‌ای (ملقب به‌صنیع‌الدوله و سپس اعتمادالسلطنه) در سال ۱۲۷۵خ؛ از رجال دربار دورهٔ قاجار و عهد ناصرالدین‌شاه قاجار و صاحب کتاب‌های بسیاری بود.
– درگذشت سیدکاوه تقوی شیرازی (کاوه گلستان) در سال ۱۳۸۲خ؛ عکاس خبری، مستندساز و فیلم‌بردار
– درگذشت علی‌اکبر صنعتی در سال ۱۳۸۵خ؛ نقاش و مجسمه‌ساز
– درگذشت جمشید مشایخی در سال ۱۳۹۸خ؛ برگزیدۀ ششمین دورۀ همایش چهره‌های ماندگار و دارای نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر که یکی از تماشاخانه‌های تئاتر خاوران تهران به‌نام اوست.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌سوم/23 نوامبر در تاریخ - درگذشت رولد دال و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *