شانزدهم/۱۶ اردیبهشت‌ماه در تاریخ – زادروز استاد ذبیح‌الله صفا و…

شانزدهم/۱۶ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ذبیح‌الله صفا؛ پژوهش‌گر، مترجم، شخصیت برجستۀ ادبی در ایران معاصر و ملقب به‌ پدر تاریخ ادبیات ایران، تا درگذشت محمدحسین فهمیده؛ رزمندۀ ایرانی در جنگ ایران و عراق که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
شانزدهم/۱۶ اردیبهشت‌ماه در تاریخ

شانزدهم/۱۶ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز مراغه در ایران
– اوج سالانۀ بارش شهابی اتا دلوی؛ بارشی شهابی

 


 

  • وقایع

– آغاز ساخت رصدخانه مراغه در سال ۶۳۸خ (۴ جمادی‌الاول ۶۵۷ه.ق) که به‌عنوان روز مراغه نام‌گذاری شده‌است. این روز با هدف شناساندن فرهنگ و تمدن و مکتب مراغه، با تصویب شورای فرهنگی عمومی به‌مناسبت آغاز احداث رصدخانۀ تاریخی در این شهر، روز مراغه نام‌گذاری شده‌است.
– افتتاح پل ورسک در سوادکوه مازندران در سال ۱۳۱۵خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز ذبیح‌الله صفا در سال ۱۲۹۰خ؛ پژوهش‌گر، مترجم، مصحح متون، استاد ممتاز دانشگاه تهران، حماسه‌پژوه و شخصیت برجستۀ ادبی در ایران معاصر و ملقب به‌ پدر تاریخ ادبیات ایران
– زادروز جلال همتی در سال ۱۳۱۵خ؛ از خوانندگان موسیقی مردمی (فولکلوریک) ایران بود. او دارای حنجره‌ای با‌قدرت بالا بود که می‌توان او را از بالاترین حنجره‌های ایرانی دانست.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محمدحسین بُشرویه‌ای (بدیع‌الزمان فروزانفر) در سال ۱۳۴۹خ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، سراینده و پژوهش‌گر ادبی ایرانی و مدرس دانشگاه برجسته در زمینه زبان و ادبیات فارسی و از مولوی‌پژوهان بزرگ
– درگذشت مجید شریف واقفی در سال ۱۳۵۴خ؛ از دانشجویان دانشگاه آریامهر و یکی از رهبران سازمان مجاهدین خلق که توسط دیگر اعضای سازمان به‌خاطر تعلقات اسلامی‌اش کشته‌شد. بعد از انقلاب اسلامی، دانشگاه آریامهر تهران به‌نام او (دانشگاه صنعتی شریف) تغییر نام داده‌شد.
– درگذشت محمدحسین فهمیده در سال ۱۳۵۹خ؛ رزمندۀ ایرانی در جنگ ایران و عراق که در ۱۳ سالگی در حین عملیات انتحاری علیه تانک‌های عراقی کشته ‌شد.
– درگذشت احمد گلچین‌معانی در سال ۱۳۷۹خ؛ شاعر، نویسنده و پژوهش‌گر ایرانی
– درگذشت حسین منزوی در سال ۱۳۸۳خ؛ شاعر ایرانی، که بسیاری از غزل‌های او توسط خوانندگان مشهوری نظیر علیرضا افتخاری، کوروش یغمائی، همایون شجریان، داریوش اقبالی، محمد نوری و … خوانده شده‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌دوم/22 آذرماه در تاریخ - زادروز شاهکار بینش‌پژوه و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *