شانزدهم/۱۶ بهمن‌ماه در تاریخ – درگذشت اصغر پارسا و…

شانزدهم/۱۶ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از انتخاب مهدی بازرگان به‌نخست‌وزیری انقلاب در سال ۱۳۵۷خ، تا درگذشت اصغر پارسا؛ سخنگوی فراکسیون جبهۀ ملی در مجلس هفدهم و مدتی نیز بعد از انقلاب ۱۳۵۷خ سخنگوی جبهۀ ملی ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
شانزدهم/۱۶ بهمن‌ماه در تاریخ

شانزدهم/۱۶ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– انتخاب مهدی بازرگان به‌نخست‌وزیری انقلاب در سال ۱۳۵۷خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا علی‌اصغرخان اتابک (امین‌السلطان) در سال ۱۲۳۶خ؛ صدراعظم ۳ پادشاه قاجار؛ ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین‌شاه و محمدعلی‌شاه بود که فرزند دوم ابراهیم‌خان امین‌السلطان محسوب می‌شد و از گرجی‌های ایران بود. به‌ترتیب به‌القاب صاحب‌جمع، امین‌السلطان، و اتابک اعظم ملقب بود. وی سیاست‌مداری بود که قریب ربع قرن، در سِمَت‌های وزیری، وزیراعظمی و صدراعظمی، به‌تمام نکات پنهان و آشکار سیاست، آگاهی داشت و بر اثر مسافرت‌های مکرر به‌اروپا و سایر کشورها، از سیاست جهان نیز وقوف داشت. وی در اواخر عمر خود در میان سیاست‌های خارجی، نزدیکی به‌دولت تزاری روسیه را مناسب‌تر از امپراتوری بریتانیا می‌دانست. او در ۸ شهریور ۱۲۸۶خ، در جریان جنبش مشروطه، به‌دست عباس‌آقا تبریزی کشته و در قم به‌خاک سپرده‌شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت اصغر پارسا در سال ۱۳۸۵خ؛ سخنگوی فراکسیون جبهۀ ملی در مجلس هفدهم و مدتی نیز بعد از انقلاب ۱۳۵۷خ سخنگوی جبهۀ ملی ایران بود.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  دهم/10 فروردین‌ماه در تاریخ - زادروز حاج‌علی رزم‌آرا و...
امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.