ششم/۶ آذرماه در تاریخ – زادروز جمشید مشایخی و…

ششم/۶ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز عباس میرزا مُلک‌آرا؛ شاهزادۀ قاجار و برادر ناتنی ناصرالدین‌شاه قاجار، تا درگذشت علی‌اکبر سعیدی سیرجانی؛ نویسنده و فعال سیاسی و از منتقدان جمهوری‌اسلامی پس از انقلاب که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
ششم/۶ آذرماه در تاریخ

ششم/۶ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– برگزاری کنفرانس تهران با حضور سران متفقین در جریان جنگ‌جهانی دوم در سال ۱۳۲۳خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز عباس میرزا ملک‌آرا در سال ۱۲۱۸خ؛ شاهزادۀ قاجار و برادر ناتنی ناصرالدین‌شاه بود. پدرش محمدشاه او را به‌یاد پدر خود عباس میرزا، عباس نامید. عباس همچنین نام مرشد و صدراعظم او، حاجی میرزا آقاسی نیز بود. مادرش خدیجه‌خانم چهریقی خواهر یحیی‌خان چهریق حکمران آذربایجان غربی بود؛ در واقع یحیی‌خان چهریق دایی عباس میرزا مُلک‌آرا به‌شمار می‌آمد.
– زادروز جمشید مشایخی در سال ۱۳۱۳خ؛ برگزیدۀ ششمین دورۀ همایش چهره‌های ماندگار و دارای نشان درجه‌یک فرهنگ و هنر که یکی از تماشاخانه‌های تئاتر خاوران تهران به‌نام اوست.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علی‌اکبر سعیدی سیرجانی در سال ۱۳۷۳خ؛ ادیب، پژوهش‌گر، نویسنده و فعال سیاسی و از منتقدان جمهوری‌اسلامی پس از انقلاب که در زندان و با شیاف ملین درگذشت.
– درگذشت جعفر شهری‌باف در سال ۱۳۷۸خ؛ نویسنده و پژوهش‌گر تاریخ تهران
– درگذشت علیرضا رضایی در سال ۱۳۹۷خ؛ نویسنده، کارگردان و طنزپردازی که متن برنامۀ پارازیت را برای تلویزیون صدای آمریکا می‌نوشت و تولیدکنندۀ برنامۀ «شفاف‌سازی» بود.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌ام/30 مهرماه در تاریخ - زادروز سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *