ششم/۶ خردادماه در تاریخ – درگذشت علامه قزوینی و…

ششم/۶ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از درگذشت عبدالجواد بجنگردی (ادیب نیشابوری، ادیب اول/یکم)؛ ادیب، شاعر، محقق، مدرس و اندیشمند معروف دورۀ مشروطه، تا درگذشت علامه قزوینی؛ ادیب و پژوهش‌گر تاریخ و فرهنگ ایرانی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
ششم/۶ خردادماه در تاریخ

ششم/۶ خردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– جشن خردادگان؛ به‌پاسداشت آب و آبادانی

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا محمدعلی‌خان تربیت در سال ۱۲۵۶خ؛ روزنامه‌نگار و دولت‌مرد ایرانی که مؤسس کتابخانۀ تربیت، از آزادی‌خواهان و روشنفکران آذربایجان و از فعالان انقلاب مشروطه بود.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت عبدالجواد بجنگردی (ادیب نیشابوری) در سال ۱۳۰۵خ؛ ادیب، شاعر، محقق، مدرس و اندیشمند معروف دورۀ مشروطه که به‌دو زبان فارسی و عربی شعر می‌سرود. در تاریخ ادبیات ۱۵۰ سال اخیر در نیشابور، ۲ نفر معروف به «ادیب» بودند؛ یکی میرزا عبدالجواد بجنگردی معروف به «ادیب اول»، و دیگری شیخ محمدتقی ادیب نیشابوری معروف به «ادیب دوم» و متخلص به «راموز» که شاگرد ادیب اول بوده‌است.
– درگذشت علامه میرزا محمد بن عبدالوهاب قزوینی (علامه قزوینی) در سال ۱۳۲۸خ؛ ادیب و پژوهش‌گر تاریخ و فرهنگ
– درگذشت علی‌اکبر سیاسی در سال ۱۳۶۹خ؛ روان‌شناس، مؤلف، سیاست‌مدار، مؤسس و رئیس دانشگاه تهران از سال ۱۳۲۱ تا ۱۳۳۳خ که چندین‌بار وزیر در دولت ایران بود.
– درگذشت هادی پاکزاد در سال ۱۳۹۵خ؛ آهنگساز، خواننده و ترانه‌سرای موسیقی آلترنتیو راک که برخی خبرگزاری‌ها علت مرگ او را خودکشی اعلام کردند.

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هفتم/7 دی‌ماه در تاریخ - زادروز داریوش فروهر و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *