نهم/۹ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز علیرضا خمسه‌نیا و…

نهم/۹ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز علیرضا خمسه‌نیا؛ بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و مجری تلویزیونی، تا درگذشت محمد خشنودی؛ از پژوهش‌گران و استادان رشته‌های مهندسی شیمی، استاد نمونۀ دانشگاه‌های ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
نهم/۹ بهمن‌ماه در تاریخ

نهم/۹ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– آغاز به‌کار هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری با حضور حسن روحانی در تهران در سال ۱۳۹۵خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز احمد بهمنیار (احمد دهقان) در سال ۱۲۶۲خ؛ روزنامه‌نگار، شاعر، محقق ایرانی و عضو پیوستۀ فرهنگستان ایران
– زادروز فریدون فروغی در سال ۱۳۲۹خ؛ آهنگ‌ساز، نوازنده و خوانندۀ سرشناس
– زادروز علیرضا خمسه‌نیا در سال ۱۳۳۱خ؛ بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس، کارگردان و مجری تلویزیونی
– زادروز مهدی فرجی در سال ۱۳۵۸خ؛ شاعر
– زادروز آتنا فرقدانی در سال ۱۳۶۵خ؛ هنرمند نقاش، کارتونیست، فعال حقوق کودکان و از کنش‌گران در ایران که ۱۸ ماه زندانی شده‌است.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علی عبدُه یا عبدو در سال ۱۳۵۸خ؛ مشت‌زن و از متهمین غیر رسمی قتل غلامرضا تختی و همچنین مدیر ورزشی اهل ایران که بیشتر به‌خاطر بنیان‌گذاری باشگاه ورزشی پرسپولیس و بولینگ عبده مشهور است. او مدتی نیز رئیس فدراسیون بوکس ایران بود.
– درگذشت غلامحسین افشردی (حسن باقری) در سال ۱۳۶۱خ؛ نظامی و روزنامه‌نگاری که در جنگ ایران و عراق به‌عنوان جانشین فرماندۀ نیروی زمینی سپاه‌پاسداران فعالیت می‌کرد. وی از فرماندهان ارشد سپاه در عملیات فتح‌المبین، عملیات رمضان و عملیات بیت‌المقدس بود و نقشی کلیدی در آزادسازی خرمشهر داشت. او در بهمن‌ماه ۱۳۶۱خ اندکی پیش از آغاز عملیات والفجر مقدماتی، به‌همراه گروهی از اعضای سپاه‌پاسداران، در حال انجام عملیات شناسایی در منطقۀ فکه و در سنگر دیده‌بانی، مورد اصابت گلولۀ خمپاره قرار گرفت و کشته‌شد.
– درگذشت محمداسماعیل دولابی (حاج‌اسماعیل آقا دولابی) در سال ۱۳۸۱خ؛ عارف
– درگذشت محمد خشنودی در سال ۱۳۸۶خ؛ از پژوهش‌گران و استادان رشته‌های مهندسی شیمی و پتروشیمی، دارندۀ جایزه و لوح تقدیر کتاب سال (شعله و احتراق) و دارندۀ جایزه و لوح تقدیر استاد نمونۀ دانشگاه‌های ایران
– درگذشت مطهره بهرامی (زهرا بهرامی، سارا بهرامی) در سال ۱۳۸۹خ؛ شهروند ایرانی‌هلندی و عضو انجمن پادشاهی ایران تندر که در جریان تظاهرات جنبش سبز در تاسوعا و عاشورای ۱۳۸۸خ دستگیر و سپس به‌اتهام قاچاق مواد مخدر در دادگاه انقلاب اسلامی به‌قضاوت قاضی صلواتی محکوم و اعدام شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌چهارم/24 بهمن‌ماه در تاریخ - درگذشت فرنگیس یگانگی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *