نهم/۹ شهریورماه در تاریخ – درگذشت صمد بهرنگی و…

نهم/۹ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محمد جهان‌آرا؛ فرماندۀ نظامی ایرانی عضو سپاه‌پاسداران انقلاب‌اسلامی در جنگ ایران و عراق، تا درگذشت صمد بهرنگی؛ آموزگار، منتقد اجتماعی، داستان‌نویس، مترجم و محقق فولکلور که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
نهم/۹ شهریورماه در تاریخ

نهم/۹ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز قزوین در ایران

 


 

  • وقایع

– زمین‌لرزۀ دشت بیاض و فردوس به‌شدت ۷/۳ ریشتر و با حدود ۱۰ هزار کشته در سال ۱۳۴۷خ
– ناپدیدشدن سیدموسی صدر رهبر شیعیان لبنان در سال ۱۳۵۷خ
– نجات ماریتا و روز ملی یوزپلنگ در ایران در سال ۱۳۷۳خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز محمد محمدی گیلانی (دعوی‌سرایی) در سال ۱۳۰۷خ؛ روحانی شیعه که پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران و بعد از استعفای صادق خلخالی به‌دستور آیت‌الله خمینی به‌ریاست دادگاه انقلاب رسید. سپس در سمت‌هایی چون عضو فقها و دبیر شورای نگهبان، نمایندۀ سیدروح‌الله خمینی در دانشگاه‌ها و رئیس شورای نمایندگان ولی فقیه در دانشگاه‌ها را بر عهده داشته‌است.
– زادروز فرهنگ هُلاکویی نائینی در سال ۱۳۲۳خ؛ روان‌شناس، روان‌درمان‌گر، مشاور ازدواج و خانواده، جامعه‌شناس، اقتصاددان، استاد دانشگاه و شخصیت رادیویی
– زادروز محمد جهان‌آرا در سال ۱۳۳۳خ؛ فرماندۀ نظامی ایرانی عضو سپاه‌پاسداران انقلاب‌اسلامی در جنگ ایران و عراق که در سال ۱۳۶۰خ در پی سقوط پرواز هرکولس سی-۱۳۰ نیروی هوایی ارتش در منطقه کهریزک در جنوب تهران کشته‌شد.
– زادروز سید مصطفی تاج‌زاده در سال ۱۳۳۶خ؛ سیاست‌مدار اصلاح‌طلب، عضو شورای مرکزی جبهۀ مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران که در دولت سیدمحمد خاتمی معاون سیاسی وزیر کشور و سرپرست این وزارت‌خانه پس از استیضاح عبدالله نوری بود. او در دولت میرحسین موسوی نیز معاون امور بین‌الملل وزیر ارشاد وقت، سیدمحمد خاتمی بود.
– زادروز احمد زیدآبادی (شرف اهل قلم) در سال ۱۳۴۴خ؛ روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی اصلاح‌طلب و نزدیک به‌جریان ملی‌مذهبی که در پی حوادث انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۸خ به ۶ سال زندان، ۵ سال تبعید به‌گناباد و محرومیت مادام‌العمر از هر گونه فعالیت سیاسی و شرکت در احزاب و هواداری و مصاحبه و سخنرانی و تحلیل حوادث، به‌صورت کتبی یا شفاهی محکوم شد و پس از طی دوران حبس و در اوایل تبعید در مردادماه ۱۳۹۴خ مورد عفو عید فطر قرار گرفته و آزاد شد. وی دبیرکل سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم) و عضو هیئت مدیرۀ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران نیز بوده‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  چهارم/4 آبان‌ماه در تاریخ - زادروز اشرف‌الملوک پهلوی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت حسین پیرنیا (مؤتمن‌الملک) در سال ۱۳۲۶خ؛ دولت‌مرد اواخر دورۀ قاجاریه، رئیس مجلس شورای ملی در دورۀ دوم و چهارم، نمایندۀ ۶ دوره مجلس شورای ملی، و برادر حسن پیرنیا و پدرزن سپهبد فضل‌الله زاهدی، نخست‌وزیر ایران و پدربزرگ اردشیر زاهدی ۳ دوره نمایندۀ همدان در مجلس شورای ملی بود.
– درگذشت صمد بهرنگی در سال ۱۳۴۷خ؛ آموزگار، منتقد اجتماعی، داستان‌نویس، مترجم و محقق فولکلور (دربرگیرندۀ افسانه‌ها، داستان‌ها، موسیقی، تاریخ شفاهی، ضرب‌المثل‌ها، هزلیات، پزشکی، باورهای مردمی دربارۀ بخت و شگون و چشم‌زخم، لالایی مادران، پایکوبی بومی، آیین‌ها، شیوه‌ها و سنت‌ها) آذربایجانی
– درگذشت فرهاد مهراد (فرهاد) در سال ۱۳۷۱خ؛ خواننده، آهنگ‌ساز و نوازندۀ پاپ راک
– درگذشت محمدکریم پیرنیا در سال ۱۳۷۶خ؛ استاد دانشگاه، محقق، نویسنده، نظریه‌پرداز معماری

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *