هجدهم/۱۸ جولای در تاریخ – درگذشت جِین آستِن و…

هجدهم/۱۸ جولای در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سردار محمدداوودخان؛ پایه‌گذار جمهوری افغانستان و نخستین رئیس‌جمهور و صدراعظم افغانستان، تا درگذشت ریموند دلاروش؛ خلبان فرانسوی و نخستین بانوی دریافت‌کنندۀ گواهینامۀ خلبانی در جهان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هجدهم/۱۸ جولای در تاریخ

هجدهم/۱۸ جولای در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی بستنی
– روز جهانی نلسون ماندلا

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۲۹۰م؛ ادوارد یکم، پادشاه انگلستان، فرمان اخراج یهودیان از انگلستان (قریب به ۱۶ هزار نفر) را صادر کرد.
– در سال ۱۹۶۸م؛ شرکت رایانه‌ای اینتل در ایالت کالیفرنیا ایالات متحده تأسیس شد.
– در سال ۱۹۷۲م؛ انور سادات، رئیس‌جمهور مصر، در جریان اصلاحات سیاسی خود و پاکسازی عناصر نزدیک به‌جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهور پیشین این کشور از قدرت، ۲۰ هزار مستشار نظامی شوروی را از کشورش اخراج کرد.
– در سال ۱۹۷۶م؛ نادیا کومانچی، ژیمناست رومانیایی، در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۶م برای نخستین‌بار در تاریخ بازی‌های المپیک، موفق به‌کسب امتیاز کامل ۱۰ در رشتۀ ژیمناستیک شد.
– در سال ۱۹۸۸م؛ دولت جمهوری‌اسلامی ایران، قطعنامۀ ۵۹۸ شورای امنیت مبنی بر پایان حالت جنگ با عراق را پذیرفت.
– در سال ۱۹۹۴م؛ با تصرف شهر گیسنیی در شمال غربی رواندا توسط قوای جبهۀ وطن‌پرست رواندا و تبعید رژیم حاکم به‌زئیر نسل‌کشی در این کشور رسماً به‌پایان رسید.

 


 

  • زادروزها

– زادروز هیاسنت ریگاود در سال ۱۶۵۹م؛ نقاش دورۀ باروک کاتالان‌فرانسوی که بیشتر به‌خاطر پرتره‌هایش از لویی چهاردهم و دیگر اعضای اشراف فرانسوی شهرت داشت.
– زادروز ویلیام تاکری در سال ۱۸۱۱م؛ نویسنده، شاعر و طنزپرداز انگلیسی
– زادروز کامیل آلفرد پابست در سال ۱۸۲۸م؛ نقاش فرانسوی
– زادروز هندریک آنتون لورنتس در سال ۱۸۵۳م؛ فیزیک‌دان هلندی که در سال ۱۹۰۲م جایزۀ نوبل را به‌صورت مشترک با پیتر زیمان به‌خاطر کشف اثر زیمان برنده شد.
– زادروز جاکومو بالا در سال ۱۸۷۱م؛ نقاش ایتالیایی و پیرو سبک فوتوریسم اهل ایتالیا و یکی از تأثیرگذارترین استادان این مکتب که استاد اومبرتو بوچونی و جینو سورینی بوده‌است.
– زادروز ناتالی ساروت در سال ۱۹۰۰م؛ حقوق‌دان، رمان‌نویس و نظریه‌پرداز ادبی یهودی فرانسوی‌زبان و یکی از برجسته‌ترین نویسندگان مکتب رمان نو در فرانسه
– زادروز سردار محمدداوودخان در سال ۱۹۰۹م؛ پایه‌گذار جمهوری افغانستان و نخستین رئیس‌جمهور و صدراعظم افغانستان
– زادروز نلسون ماندلا در سال ۱۹۱۸م؛ نخستین رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده‌شد. وی پیش از ریاست‌جمهوری، از فعالان برجستۀ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگرۀ ملی آفریقا بود.
– زادروز توماس ساموئل کوهن در سال ۱۹۲۲م؛ فیلسوف و فیزیک‌دان آمریکایی که بیشتر به‌تاریخ علم، فلسفۀ علم و جامعه‌شناسی علم می‌پرداخت.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌ششم/26 می در تاریخ - درگذشت مارتین هایدگر و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محیی‌الدین شهرزوری در سال ۱۱۹۰م؛ قاضی، کاتب و شاعر عربی در سدۀ ۶ه.ق
– درگذشت بارتلمه د لاس کاساس در سال ۱۵۶۶م؛ کشیش، نویسنده و اسقف چیاپاس اسپانیایی و پیرو فرقۀ دومینیکن که از کوچندگان به‌ینگۀ دنیا بود و با آزار و نسل‌کشی بومیان آمریکا به‌مخالفت و به‌افشای آن پرداخت.
– درگذشت میکل‌آنجلو مریسی دا کاراواجو در سال ۱۶۱۰م؛ یکی از نقاشان و هنرمندان ایتالیایی فعال در رم، ناپل، مالت و سیسیل در میان سال‌های ۱۵۹۳م تا ۱۶۱۰م
– درگذشت جِین آستِن در سال ۱۸۱۷م؛ نویسندۀ قرن ۱۸ و ۱۹م انگلیسی که آثارش تأثیر گسترده‌ای بر ادبیات غرب گذاشت. شناخت او از زندگی زنان و مهارتش در نشان‌دادن ظرائف زندگی، او را به‌یکی از مشهورترین رمان‌نویسان عصر خودش تبدیل کرده‌است.
– درگذشت ریموند دلاروش در سال ۱۹۱۹م؛ خلبان فرانسوی و نخستین بانوی دریافت‌کنندۀ گواهینامۀ خلبانی در جهان
– درگذشت رابرت ویتنی ایمبری در سال ۱۹۲۴م؛ نایب‌کنسول سفارت آمریکا در تهران و عامل شرکت نفت سینکلر که توسط جمعی در تهران کشته‌شد.
– درگذشت رومن یاکوبسن در سال ۱۹۸۲م؛ زبان‌شناس روسی و نظریه‌پرداز ادبی که یکی از بنیان‌گذاران مکتب زبان‌شناسی پراگ است.
– درگذشت یوجین مرل شومیکر در سال ۱۹۹۷م؛ زمین‌شناس آمریکایی و از بنیان‌گذاران دانش سیاره‌شناسی که بیشتر به‌دلیل کشف دنباله‌دار شومیکر لوی ۹ به‌همراه همسرش، کارولین شومیکر و دیوید لوی شناخته شده‌است.

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.