هجدهم/۱۸ می در تاریخ – درگذشت ایساک آلبنیس و…

هجدهم/۱۸ می در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز الیور هِوی‌ساید؛ مهندس برق، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان خودآموختۀ انگلیسی، تا درگذشت پیر بومارشه؛ نمایش‌نامه‌نویس، موسیقی‌دان، سرمایه‌گذار و انقلابی قرن ۱۸م فرانسوی‌آمریکایی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هجدهم/۱۸ می در تاریخ

هجدهم/۱۸ می در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی موزه و میراث فرهنگی

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۰۴م؛ ناپلئون بناپارت، با تصویب سنای فرانسه، به‌امپراتوری این کشور منصوب شد.
– در سال ۱۹۰۰م؛ بریتانیا از این تاریخ به‌مدت ۷۰ سال، تونگا را تحت‌الحمایۀ خود قرار داد.
– در سال ۱۹۵۳م؛ ژاکلین کاکرن، خلبان زن نیروی هوایی آمریکا، با یک جت جنگنده، برای اولین‌بار در تاریخ، دیوار صوتی را شکست.
– در سال ۱۹۷۴م؛ با انجام عملیات موفقیت‌آمیز لبخند بودا برای آزمایش سلاح هسته‌ای، هند به‌جمع کشورهای دارای سلاح هسته‌ای افزوده‌شد.
– در سال ۱۹۹۱م؛ قسمت شمالی سومالی با نام سومالیلند اعلام استقلال کرد که این عمل از طرف مجامع جهانی به‌رسمیت شناخته نشد.
– در سال ۲۰۰۹م؛ با شکست شورشی‌های ببرهای تامیل مقابل قوای دولتی سریلانکا، ۲۶ سال جنگ داخلی این کشور به‌پایان رسید.

 


 

  • زادروزها

– زادروز راجر جوزف بوسکویچ در سال ۱۷۱۱م؛ فیزیک‌دان، ستاره‌شناس، ریاضی‌دان، فیلسوف، دیپلمات (فرد)، شاعر، الهیات‌دان، از یسوعی‌ها و کشیش و یک علامه از شهر دوبروونیک، در جمهوری راگوسا (کرواسی امروز)
– زادروز الیور هِوی‌ساید در سال ۱۸۵۰م؛ مهندس برق، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان خودآموختۀ انگلیسی
– زادروز نیکلای دوم در سال ۱۸۶۸م؛ واپسین تزار روسیه، پادشاه لهستان و دوک بزرگ فنلاند
– زادروز برتراند راسل در سال ۱۸۷۲م؛ همه‌چیزدان، فیلسوف، منطق‌دان، ریاضی‌دان، مورخ، جامعه‌شناس، نویسنده، فعال سیاسی، برندۀ جایزۀ ادبی نوبل و فعال صلح‌طلب بریتانیایی
– زادروز هرمان مولر در سال ۱۸۷۶م؛ سیاست‌مدار عضو حزب سوسیال‌دموکرات آلمان، وزیر امور خارجۀ آلمان و ۲ دوره صدر اعظم جمهوری وایمار و از امضاکنندگان معاهدۀ ورسای در سال ۱۹۱۹م
– زادروز والتر گروپیوس در سال ۱۸۸۳م؛ معمار برجستۀ آلمانی و بنیان‌گذار مدرسۀ مشهور باوهاوس
– زادروز فرانک راسل کاپرا در سال ۱۸۹۷م؛ نویسنده و تهیه‌کننده و کارگردان سرشناس ایتالیایی‌آمریکایی که در کنار فیلم‌سازانی مانند جان فورد و هاوارد هاکس، از مهم‌ترین فیلم‌سازان سینمای کلاسیک هالیوود، قبل از جنگ جهانی دوم بود.
– زادروز ونسانت دو وینیو در سال ۱۹۰۱م؛ زیست‌شیمی‌دان آمریکایی و برندۀ جایزۀ نوبل شیمی در سال ۱۹۵۵م برای جداسازی، شناسایی ساختار و سنتز کلی پپتید حلقه‌ای اکسیتوسین بود.
– زادروز ریچارد بروکس در سال ۱۹۱۲م؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، رمان‌نویس و بعضاً تهیه‌کنندۀ آمریکایی
– زادروز مایکل کرتو در سال ۱۹۵۷م؛ موسیقی‌دان رومانیایی که بیشتر به‌خاطر ایجاد پروژۀ انیگما (یک پروژۀ موسیقی الکترونیک) شناخته می‌شود.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیستم/20 آوریل در تاریخ - درگذشت آرچیبالد مک‌لیش و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت گئورگ بوم در سال ۱۷۳۳م؛ نوازندۀ ارگ و آهنگ‌ساز آلمانی سبک باروک که به‌خاطر توسعۀ سبک پارتیتای کوراله و اثرگذاری‌اش بر یوهان سباستین باخ مشهور است.
– درگذشت پیر بومارشه در سال ۱۷۹۹م؛ نمایش‌نامه‌نویس، ساعت‌ساز، مخترع، موسیقی‌دان، دیپلمات، فراری، جاسوس، ناشر، دلال اسلحه، هَجونویس، سرمایه‌گذار و انقلابی قرن ۱۸م فرانسوی‌آمریکایی
– درگذشت ایساک آلبنیس در سال ۱۹۰۹م؛ آهنگ‌ساز و نوازندۀ پیانو اهل کاتالونیای اسپانیا که نمادی از تولد دوبارۀ موسیقی اسپانیا در آغاز قرن ۲۰م در اروپا به‌شمار می‌رود.
– درگذشت گوستاو مالر در سال ۱۹۱۱م؛ آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر و یکی از برجسته‌ترین آهنگ‌سازان دورۀ رمانتیکِ پسین
– درگذشت شارل لاورن در سال ۱۹۲۲م؛ ‏زیست‌شناس فرانسوی و برندۀ جایزۀ نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۰۷م به‌خاطر مطالعۀ پروتوزوآهای انگلی
– درگذشت ویلیام سارویان در سال ۱۹۸۱م؛ رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس ارمنی‌تبار آمریکایی و برندۀ جایزۀ پولیتزر برای نمایش‌نامه در سال ۱۹۴۰م و برندۀ جایزۀ اسکار بهترین داستان در سال ۱۹۴۳م و یکی از چهره‌های برجستۀ ادبی میانۀ سدۀ ۲۰م
– درگذشت پیر ژیل دوژن در سال ۲۰۰۷م؛ فیزیک‌دان اهل فرانسه و برندۀ جایزۀ فیزیک نوبل در سال ۱۹۹۱م

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *