هشتم/۸ دی‌ماه در تاریخ – زادروز فروغ فرخ‌زاد و…

هشتم/۸ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز فروغ‌زمان فرخ‌زاد عراقی؛ شاعر نامدار برجسته و مستندساز معاصر ایران، تا درگذشت دنیا فنی‌زاده؛ عروسک‌گردانی که حدود ۲ دهه عروسک‌گردان کلاه قرمزی؛ شخصیت عروسکی تلویزیون که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هشتم/۸ دی‌ماه در تاریخ

هشتم/۸ دی‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز ملی صنعت پتروشیمی در ایران

 


 

  • وقایع

– تصویب قانون اساسی مشروطه در سال ۱۲۸۵خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز فروغ‌زمان فرخ‌زاد عراقی (فروغ فرخ‌زاد، فروغ) در سال ۱۳۱۳خ؛ شاعر نامدار برجسته و مستندساز معاصر ایران که بر اثر واژگونی خودرو درگذشت.
– زادروز افسانه نجم‌آبادی در سال ۱۳۲۵خ؛ نویسنده، پژوهش‌گر و استاد مطالعات زنان، جنسیت و تاریخ (به‌ویژه مطالعات تاریخی در قرن ۱۹م در ایران) در دانشگاه هاروارد است.
– زادروز فاطمه حقیقت‌جو در سال ۱۳۴۷خ؛ فعال سیاسی و نمایندۀ اصلاح‌طلب دورۀ ششم مجلس شورای اسلامی، عضو شورای مرکزی جبهۀ مشارکت ایران اسلامی و اولین رئیس شاخۀ جوانان این حزب اصلاح‌طلب بود.
– زادروز بی‌تا ملکوتی در سال ۱۳۵۲خ؛ شاعر، نویسنده و پژوهش‌گر معاصر ایرانی، فارغ‌التحصیل رشتۀ تئاتر (نمایش‌نامه‌نویسی) دانشگاه آزاد تهران و عضو انجمن قلم و کانون منتقدان بین‌المللی تئاتر

 


 

  • درگذشت

– درگذشت حسن وحید دستگردی (وحید، وحید دستگردی) در سال ۱۳۲۱خ؛ یکی از شاعران و سخنوران اواخر سدۀ ۱۹م و اوایل سدۀ ۲۰م ایران که از احمدشاه قاجار لقب «سلطان‌الشعراء» دریافت کرده‌بود.
– درگذشت آنیک شفرازیان در سال ۱۳۷۵خ؛ هنرپیشۀ تئاتر، سینما و تلویزیون ارمنی‌تبار اهل ایران
– درگذشت دنیا فنی‌زاده در سال ۱۳۹۵خ؛ عروسک‌گردانی که حدود ۲ دهه عروسک‌گردان کلاه قرمزی؛ شخصیت عروسکی تلویزیون و سینمای ایران بود و پس از مدت‌ها تحمل بیماری سرطان سارکوم سرانجام در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یازدهم/11 فروردین‌ماه در تاریخ - زادروز علی دشتی و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *