هفتم/۷ جولای در تاریخ – درگذشت یوهانا اشپیری و…

هفتم/۷ جولای در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ابراهیم مُنذِر؛ نویسنده، ادیب و زبان‌شناس لبنانی و از اعضای فرهنگستان زبان عربی، تا درگذشت ماکس هورکهایم؛ فیلسوف آلمانی و از اعضای مکتب فرانکفورت که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
هفتم/۷ جولای در تاریخ

هفتم/۷ جولای در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی شکلات
– روز جهانی بخشش

 


 

  • وقایع

– اشغال لوکزامبورگ توسط فرانسه در سال ۱۵۴۳م
– بسته‌شدن عهدنامۀ تیلسیت در سال ۱۸۰۷م؛ نام ۲ موافقت‌نامه بود که پس از پیروزی در نبرد فریدلند از سوی ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه، در شهرکی به‌همین نام (که امروزه سووتسک نامیده می‌شود) به‌امضاء رسید.

 


 

  • زادروزها

– زادروز گوستاو مالر در سال ۱۸۶۰م؛ آهنگ‌ساز و رهبر ارکستر و یکی از برجسته‌ترین آهنگ‌سازان دورۀ رمانتیکِ پسین
– زادروز مارگریت اودو در سال ۱۸۶۳م؛ رمان‌نویس سده‌های ۱۹ و ۲۹م اهل فرانسه
– زادروز ابراهیم مُنذِر در سال ۱۸۷۵م؛ نویسنده، ادیب و زبان‌شناس لبنانی و از اعضای فرهنگستان زبان عربی
– زادروز مارک شاگال در سال ۱۸۸۷م؛ نقاش برجستۀ فرانسوی‌روسی و از پیشگامان سبک سوررئالیسم و یکی از پیشروان هنر مدرن که در سبک‌های مختلف هنری ذوق‌آزمایی کرد و تقریباً در تمامی رشته‌های تجسمی، مانند نقاشی، تصویرگری کتاب، سرامیک، نقاشی روی شیشه، نقاشی بر روی دیوار، حکاکی روی فلزات، ترسیم، طراحی صحنه و لباس، دست به‌خلق آثاری ماندگار زد.
– زادروز ویتوریو دسیکا در سال ۱۹۰۱م؛ کارگردان و بازیگر ایتالیایی و از پیشگامان نئورئالیسم سینمای ایتالیا
– زادروز رابرت آنسون هاین‌لاین در سال ۱۹۰۷م؛ نویسندۀ آمریکایی سبک علمی‌تخیلی و یکی از ۳ نویسندۀ برتر این ژانر و یکی از اثرگذارترین و هم‌زمان، جنجال‌برانگیزترین نویسندگان علمی‌تخیلیِ سخت بود.
– زادروز جان کارلو مِنوتی در سال ۱۹۱۱م؛ آهنگ‌ساز مشهور ایتالیایی و برندۀ جایزۀ پولیتزر و پایه‌گذار چند جشنوارۀ موسیقی در ایتالیا و ایالات متحدۀ آمریکا
– زادروز سر ریچارد استارکی در سال ۱۹۴۰م؛ برندۀ جایزۀ اسکار و آهنگ‌ساز، خواننده، ترانه‌نویس و هنرپیشۀ انگلیسی و نوازندۀ درام معروف گروه بیتلز

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یکم/1 اسفندماه در تاریخ - زادروز حسین شاه‌حسینی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ادوارد اول در سال ۱۳۰۷م؛ پادشاه انگلستان که شهرت وی به‌خاطر تسخیر ولز و نگه‌داشتن اسکاتلند به‌عنوان جزئی از انگلستان است. او همچنین یهودیان را از انگلستان بیرون راند و چون به‌آزادیِ پارلمانی احترام می‌گذاشت، به‌او لقب ژوستینین انگلستان داده‌شد.
– درگذشت نیکلاس سانسون در سال ۱۶۶۷م؛ نقشه‌نگار و سفرنامه‌نویس و کشیش و مبلغ مسیحی فرانسوی
– درگذشت یوهانا اشپیری در سال ۱۹۰۱م؛ رمان‌نویس و نویسندۀ داستان‌های کودکان
– درگذشت آرتور کانن دویل در سال ۱۹۳۰م؛ نویسنده، پدیدآور و پزشک اسکاتلندی که در ابتدا به‌حرفۀ پزشکی می‌پرداخت، اما آوازۀ خود را مدیون خلق شخصیت شرلوک هولمز، کارآگاه خصوصی است.
– درگذشت گوتفرید بن در سال ۱۹۵۶م؛ مقاله‌نویس، شاعر، رمان‌نویس اهل آلمان
– درگذشت ماکس هورکهایمر در سال ۱۹۷۳م؛ فیلسوف آلمانی و از اعضای مکتب فرانکفورت
– درگذشت راجر کیت برت در سال ۲۰۰۶م؛ خواننده، آهنگ‌ساز، گیتاریست و هنرمند بریتانیایی، پایه‌گذار و عضو اصلی گروه موسیقی پینک‌فلوید
– درگذشت آلفردو دی‌استفانو در سال ۲۰۱۴م؛ بازیکن و مربی سابق فوتبال آرژانتینی‌اسپانیایی که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال شناخته می‌شود.

 

روزشمار قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.