چهاردهم/۱۴ شهریورماه در تاریخ – درگذشت محمدشاه قاجار و…

چهاردهم/۱۴ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز محمدحسین بُشرویه‌ای (بدیع‌الزمان فروزانفر)؛ ادیب، نویسنده، مترجم، سراینده و پژوهش‌گر ادبی ایرانی، تا درگذشت هوشنگ وحید دستجردی؛ نظامی ایرانی و رئیس وقت شهربانی کل ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهاردهم/۱۴ شهریورماه در تاریخ

چهاردهم/۱۴ شهریورماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– انتشار اسناد حاکمیت ایران بر بحرین از سوی دولت تهران در سال ۱۳۳۵خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز ابوریحان محمد بن احمد بیرونی در سال ۳۵۲خ؛ دانشمند و ریاضی‌دان، همه‌چیزدان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگار، گاه‌نگار و طبیعی‌دان ایرانی در سدۀ ۴ و ۵ه.ق، پدر انسان‌شناسی و هندشناسی، تسلط به‌زبان‌های خوارزمی، فارسی، عربی، و سانسکریت، آشنایی به‌زبان‌های یونانی باستان، عبری توراتی و سُریانی
– زادروز محمدحسین بُشرویه‌ای (بدیع‌الزمان فروزانفر) در سال ۱۲۷۶خ؛ ادیب، نویسنده، مترجم، سراینده و پژوهش‌گر ادبی ایرانی و مدرس دانشگاه برجسته در زمینه زبان و ادبیات فارسی و از مولوی‌پژوهان بزرگ

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محمدشاه قاجار در سال ۱۲۲۷خ؛ او نوۀ فتحعلی‌شاه، فرزند عباس‌میرزا و سومین شاه از دودمان قاجار بود. محمدشاه تا پیش از رسیدن به‌تاج‌و‌تخت، محمدمیرزا نامیده‌می‌شد و معروف به‌ولیعهد ثانی بود.
– درگذشت مجید آهی در سال ۱۳۲۵خ؛ سفیر کبیر ایران در اتحاد شوروی، دیپلمات و دولتمرد و ۲ دوره ریاست وزارت دادگستری و ۱ دوره ریاست وزارت راه و وزارت اقتصاد ملی را بر عهده داشت. او به‌زبان‌های روسی و فرانسه تسلط کامل داشت.
– درگذشت هوشنگ وحید دستجردی در سال ۱۳۶۰خ؛ نظامی ایرانی و رئیس وقت شهربانی کل ایران که در اثر انفجار دفتر نخست‌وزیری در شهریور ۱۳۶۰خ ترور شد.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.