چهارم/۴ اردیبهشت‌ماه در تاریخ – تاج‌گذاری رضاشاه پهلوی و…

چهارم/۴ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از تاج‌گذاری رضاشاه؛ بنیان‌گذار سلسلۀ پهلوی در کاخ گلستان تهران در سال ۱۳۰۵خ، تا زادروز سیدمحمدحسن حسینی شیرازی؛ مرجع‌تقلید شیعۀ ایرانی و صاحب حکم تحریم تنباکو که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
چهارم/۴ اردیبهشت‌ماه در تاریخ

چهارم/۴ اردیبهشت‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • وقایع

– نبرد هرمزدگان بین ساسانیان و اشکانیان در سال ۲۲۴م که منجر به‌پیروزی ساسانیان و کشته‌شدن اردوان پنجم شد.
– تاج‌گذاری رضاشاه؛ بنیان‌گذار سلسلۀ پهلوی در کاخ گلستان تهران در سال ۱۳۰۵خ
– در سال ۱۳۱۹خ؛ اولین فرستندۀ رادیویی ایران در تهران تأسیس شد. این فرستندۀ رادیویی تنها ۸ ساعت برنامه؛ از جمله اخبار و موسیقی ایرانی را پخش می‌کرد.
– در سال ۱۳۶۸خ؛ فرمان بازنگری قانون اساسی جمهوری‌اسلامی ایران از سوی روح‌الله خمینی؛ رهبر جمهوری‌اسلامی صادر گردید.

 


 

  • زادروزها

– زادروز سیدمحمدحسن حسینی شیرازی (میرزای شیرازی و میرزای مجدد) در سال ۱۱۹۴خ؛ مرجع‌تقلید شیعۀ ایرانی (مرجعیت عام شیعیان در سال ۱۲۴۳خ) و صاحب حکم تحریم تنباکو
– زادروز علی مرادخانی ارنگه (علی تهرانی) در سال ۱۳۰۵خ؛ روحانی، نویسنده و خطیب ایرانی که نمایندۀ استان خراسان در مجلس خبرگان قانون‌اساسی، و از شاگردان سیدحسین طباطبایی بروجردی و سیدروح‌الله خمینی بود که پیش از انقلاب ۱۳۵۷خ، به‌مبارزه با حکومت پهلوی پرداخت و در این راه بارها به‌زندان افتاد و تبعید شد. همچنین او دارای درجۀ اجتهاد بود. وی پس از انقلاب و در ادامۀ زندگی سیاسی خود و پس از تحمل ماه‌ها زندان در مشهد، در سال ۱۳۶۳خ، در شرایطی خاص موفق شد که از حصر خانگی خارج شود و سپس مخفیانه به‌عراق گریخت و در آن‌جا سال‌های طولانی در رادیو و تلویزیون فارسی‌زبان بغداد، به‌تبلیغ علیه نظام جمهوری‌اسلامی و زمام‌داران آن پرداخت. او در سال ۱۳۷۴خ به‌ایران بازگشت و به ۲۰ سال زندان محکوم شد، ولی در سال ۱۳۸۴خ آزاد شد. وی شوهر خواهر سیدعلی خامنه‌ای است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یکم/1 فروردین‌ماه در تاریخ - عید نوروز و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت معصومه مصدق (فیروزه مصدق) در سال ۱۳۷۷خ؛ دختر غلامحسین مصدق و نوۀ محمد مصدق (نخست‌وزیر و رهبر ملی‌شدن صنعت نفت ایران) که در کودکی بسیار مورد علاقۀ پدربزرگش قرار داشت و در اغلب عکس‌های مطبوعاتی و فیلم‌های زمان نخست‌وزیری مصدق، در کنار او دیده می‌شد.
– درگذشت شهلا ناظریان در سال ۱۴۰۱خ؛ صداپیشه، مجری رادیو و بازیگر اهل ایران

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *