بیست‌و‌نهم/۲۹ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌نهم/۲۹ اسفندماه در تاریخ – درگذشت ثمین باغچه‌بان و…

بیست‌و‌نهم/۲۹ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز پروانه اسکندری؛ از رهبران جنبش دانشجویی و سپس حزب ملت ایران و جبهۀ ملی ایران، تا درگذشت ثمین باغچه‌بان؛ آهنگ‌ساز، شاعر، نویسنده و مترجم تُرک اهل ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌هشتم/۲۸ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌هشتم/۲۸ اسفندماه در تاریخ – زادروز علی‌اکبر معصوم‌بیگی و…

بیست‌و‌هشتم/۲۸ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز علی‌اکبر معصوم‌بیگی؛ مترجم و نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران، تا درگذشت میرزا آقاخان نوری (اعتمادالدوله)؛ دومین صدراعظم ناصرالدین‌شاه قاجار (پس از امیرکبیر) که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌هفتم/۲۷ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ اسفندماه در تاریخ – زادروز مهدی آذر یزدی و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز نیم‌تاج آیرُملو (تاج‌الملوک)؛ ملکۀ ایران در دوران سلطنت رضاشاه و مادر محمدرضا پهلوی، تا درگذشت حسین کاظم‌زاده؛ ناشر مجلۀ ایرانشهر بین سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۶خ که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌ششم/۲۶ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌ششم/۲۶ اسفندماه در تاریخ – زادروز پروانه امیرافشاری و…

بیست‌و‌ششم/۲۶ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز پروانه امیرافشاری (حمیرا)؛ خوانندۀ موسیقی ملی ایران و موسیقی پاپ و موسیقی تلفیقی، تا درگذشت علی‌اکبر شهنازی؛ موسیقی‌دان و نوازندۀ سرشناس تار اهل ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌پنجم/۲۵ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌پنجم/۲۵ اسفندماه در تاریخ – زادروز فرخ‌لقا هوشمند و…

بیست‌و‌پنجم/۲۵ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز رخشندۀ اعتصامی (پروین اعتصامی)؛ پرآوازه‌ترین شاعر زن ایران، تا درگذشت سیداحمد خمینی (سیداحمد مصطفوی)؛ دومین پسر سیدروح‌الله خمینی، بنیان‌گذار نظام جمهوری‌اسلامی ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌چهارم/۲۴ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌چهارم/۲۴ اسفندماه در تاریخ – زادروز شهریار شفیق و…

بیست‌و‌چهارم/۲۴ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز شهریار شفیق؛ افسر ارشد نیروی دریایی ارتش شاهنشاهی ایران و فرزند اشرف پهلوی و احمد شفیق، تا درگذشت علی تجویدی؛ نوازندۀ ویولن و سه‌تار، آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نویسنده که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌سوم/۲۳ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌سوم/۲۳ اسفندماه در تاریخ – درگذشت سیدحسین میرشمسی و…

بیست‌و‌سوم/۲۳ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سیدهادی میرمیران؛ مهندس و معمار و استاد دانشگاه اهل ایران، تا درگذشت سیدحسین میرشمسی؛ از چهره‌های ماندگار و دانشمندان معاصر و پدر واکسن ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ – درگذشت سیدضیاءالدین شادمان و…

بیست‌و‌دوم/۲۲ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مرتضی جاویدی (اشلو)؛ نظامی ایرانی در جنگ ایران و عراق به‌عنوان فرماندۀ گردان فجر، تا درگذشت نادر جهانبانی؛ خلبان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران و پدر آکروجت ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیست‌و‌یکم/۲۱ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیست‌و‌یکم/۲۱ اسفندماه در تاریخ – زادروز فرهاد فخرالدینی و…

بیست‌و‌یکم/۲۱ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز صادق آملی لاریجانی؛ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوۀ قضائیۀ ایران، تا درگذشت هوشنگ طاهری؛ نویسنده، منتقد هنری، مترجم، استاد دانشگاه و سردبیر مجلۀ سخن که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید
بیستم/۲۰ اسفندماه در تاریخ
روزشمار تاریخ

بیستم/۲۰ اسفندماه در تاریخ – زادروز منصور نریمان و…

بیستم/۲۰ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز بهروز وثوقی؛ بازیگر سینما و دوبلور و گویندۀ رادیو و تلویزیون، تا درگذشت احمد کسروی؛ تاریخ‌نگار، پژوهش‌گر، حقوق‌دان و استاد ملی‌گرای رشتۀ حقوق در دانشگاه تهران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.

بیشتر بخوانید