یازدهم/۱۱ اسفندماه در تاریخ – زادروز میرحسین موسوی و…

یازدهم/۱۱ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مرتضی حنانه؛ موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز، تا زادروز میرحسین موسوی؛ سیاست‌مدار اصلاح‌طلب و یکی از نخستین اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری‌اسلامی و نخستین سردبیر ارگان حزب جمهوری که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
یازدهم/۱۱ اسفندماه در تاریخ

یازدهم/۱۱ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز مرتضی حنانه در سال ۱۳۰۱خ؛ موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز
– زادروز عماد رام (عمادالدین رام) در سال ۱۳۰۹خ؛ آهنگ‌ساز، خواننده و نوازنده
– زادروز مصطفی شعاعیان در سال ۱۳۱۴خ؛ نویسنده، فعال سیاسی چپ‌گرا و مارکسیست‌دموکرات ایرانیکه بسیاری از پژوهش‌گران تاریخ و اندیشۀ سیاسی، او را نه‌تنها یک چریک، بلکه یک متفکر و روشنفکر می‌دانند. شعاعیان امروزه به‌عنوان تنها چپ مستقل دهۀ ۴۰خ شناخته می‌شود. در ابتدای دهۀ ۵۰خ، او با کمک چند تَن از هم‌فکرانش گروه «جبهۀ دموکراتیک خلق» را سازمان داد و نام مستعار او «رفیق سرخ» بود. او در دورۀ بلوغ فکریِ خود، جمعاً ۴ کتاب و بیش از ۳۰ مقاله و بالغ بر ۳ هزار صفحه یادداشت نوشت که هیچ‌گاه در ایران امکان پخش عمومی نیافت.
– زادروز میرحسین موسوی خامنه در سال ۱۳۲۰خ؛ سیاست‌مدار اصلاح‌طلب، نقاش و معمار و یکی از نخستین اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری‌اسلامی و یکی از بلندپایه‌ترین اعضا و قائم‌مقامِ دبیرکل این حزب در دهۀ ۶۰خ و نخستین سردبیر ارگان حزب جمهوری، و پنجمین و آخرین نخست‌وزیر جمهوری‌اسلامی ایران از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸خ که پس از درگذشت روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، با تغییر قانون اساسی و حذف پست نخست‌وزیری، برای مدت ۲۰ سال از فعالیت‌های اجراییِ دولتی کناره گرفت.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت مسعود احمدزاده هروی در سال ۱۳۵۰خ؛ از رهبران و اعضای بنیان‌گذار سازمان چریک‌های فدایی خلق که به‌همراه امیرپرویز پویان گروه «احمدزاده/پویان» را شکل داد که یکی از گروه‌های مؤسس این سازمان بود و به‌مبارزۀ مسلحانه با رژیم پهلوی پرداخت.
– درگذشت عباس مفتاحی در سال ۱۳۵۰خ؛ یکی از بنیان‌گذاران سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران به‌همراه امیرپرویز پویان و مسعود احمدزاده

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هشتم/28 آذرماه در تاریخ - زادروز ثریا قاسمی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *