یکم/۱ بهمن‌ماه در تاریخ – زادروز ابوالقاسم فردوسی و…

یکم/۱ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ابوالقاسم فردوسی طوسی؛ شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندۀ شاهنامه، حماسۀ ملی ایران، تا درگذشت محمد قریب؛ از نخستین پزشکان متخصص طب اطفال و بنیان‌گذار دانش نوین پزشکی کودکان در ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
یکم/۱ بهمن‌ماه در تاریخ

یکم/۱ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۳۸۸خ؛ دیدبان حقوق بشر نظام جمهوری‌اسلامی ایران را به‌گسترده‌ترین سرکوب طی دهۀ گذشته متهم کرد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ابوالقاسم فردوسی طوسی (حکیم سخن، حکیم طوس) در سال ۳۲۹ه.ق؛ شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندۀ شاهنامه، حماسۀ ملی ایران که برخی فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندۀ پارسی‌گو دانسته‌اند که از شهرت جهانی برخوردار است.
– زادروز قهرمان میرزا سالور (عین‌السلطنه) در سال ۱۲۵۰خ؛ دومین فرزند ذکور عبدالصمد میرزا عِزّالدوله (برادر ناصرالدین‌شاه قاجار و چهارمین پسر محمدشاه قاجار) و مادرش تاج‌ماه‌خانم دختر شاهزاده علیقلی میرزا اعتضادالسلطنه (فرزند فتحعلی‌شاه قاجار) بود. قهرمان‌میرزا از همسرش کوکب‌خانم درگاهی هفت فرزند داشت که دو فرزند پسرش به‌نام‌های مسعود و عباس در دورۀ پهلوی صاحب مشاغل دولتی شدند.
– زادروز تَقی ظُهوری در سال ۱۲۹۱خ؛ بازیگر و کمدین
– زادروز علینقی عالیخانی در سال ۱۳۰۷خ؛ وزیر، اقتصاددان و مشاور اقتصاد
– زادروز اسفندیار قره‌باغی در سال ۱۳۲۲خ؛ خواننده و آهنگ‌سازی که پیش از انقلاب ۱۳۵۷خ در ارکستر اپرای تهران سولیست‌باس بود. او پس از انقلاب یکی از نخستین خوانندگان سروده‌های انقلابی مانند «آمریکا، آمریکا، ننگ به‌نیرنگ تو» بود.
– زادروز سودابه سالم در سال ۱۳۳۳خ؛ موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز اهل ایران که از آهنگ‌سازان شناخته‌شده در زمینۀ موسیقی کودکان است.
– زادروز فریبا وَفی در سال ۱۳۴۱خ؛ رمان‌نویس و نویسندۀ داستان کوتاه

 


 

  • درگذشت

– درگذشت میرزا یحیی‌خان مشیرالدوله قزوینی در سال ۱۲۷۰خ؛ فرزند میرزا نبی‌خان امیردیوان قزوینی، که دارای القابی چون آجودان مخصوص، معتمدالملک، وزیر مخصوص، و مشیرالدوله بود، از رجال برجسته و نامدار ایران در عصر قاجار است. وی که شوهر چهارم عزت‌الدوله (خواهر ناصرالدین شاه و بیوۀ امیرکبیر)، به‌مسئولیت‌های مهمی مانند حکومت عراق و کمره، لرستان و خوزستان، یزد، گیلان، مازندران، فارس و… رسید و مدتی هم وزیر امورخارجه و وزیر عدلیه بود. او برادر میرزا حسین‌خان سپهسالار، صدراعظم نامی ایران در عهد قاجاریه است.
– درگذشت نظام وفا آرانی در سال ۱۳۴۳خ؛ شاعر و نویسنده
– درگذشت محمد قریب در سال ۱۳۵۳خ؛ پزشک و از نخستین پزشکان متخصص طب اطفال و بنیان‌گذار دانش نوین پزشکی کودکان در ایران و همچنین از بنیان‌گذاران نخستین بیمارستان تخصصی کودکان در ایران و مرکز طبی کودکان تهران بود.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هفتم/27 تیرماه در تاریخ - درگذشت میرزا آقاخان کرمانی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *