بیستم/۲۰ ژانویه در تاریخ – درگذشت آدری هِپبورن و…

بیستم/۲۰ ژانویه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز آندره ماری آمپر؛ ریاضی‌دان، فیزیک‌دان و یکی از کاشفان اصلی الکترومغناطیس، تا درگذشت چارلز مونتاگو داوتی؛ شاعر، نویسنده و جهان‌گرد انگلیسی و پدر فردا داوتی و دوروتی داوتی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیستم/۲۰ ژانویه در تاریخ

بیستم/۲۰ ژانویه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۴۱م؛ جزیرۀ هنگ‌کنگ به‌اشغال نیروهای بریتانیایی درآمد.
– در سال ۱۸۹۳م؛ سرزمین لائوس توسط نیروهای فرانسوی تصرف شد.
– کشف اشعۀ ایکس توسط ویلهلم رونتگن، فیزیک‌دان آلمانی در سال ۱۸۹۶م
– در سال ۱۹۸۶م؛ روز مارتین لوتر کینگ برای اولین‌بار در ایالات متحدۀ آمریکا جشن گرفته‌شد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز کارل ساموئل لبرچت هرمان در سال ۱۷۶۵م؛ شیمی‌دان اهل آلمان
– زادروز آندره ماری آمپر در سال ۱۷۷۵م؛ ریاضی‌دان، فیزیک‌دان و کاشف فرانسوی و یکی از کاشفان اصلی الکترومغناطیس که واحد جریان الکتریکی در سیستم اس‌آی، به‌نام او نام‌گذاری شده‌است.
– زادروز یوهانس ویلهلم ینسن در سال ۱۸۷۹م؛ نویسندۀ دانمارکی که در سال ۱۹۴۴م موفق شد جایزۀ نوبل ادبیات را به‌دست آورد.
– زادروز لد بلی در سال ۱۸۸۸م؛ موسیقی‌دان فولک آمریکایی که به‌خاطر آواز تمیز و قدرتمندش، شیوۀ نوازندگی‌اش با گیتار دوازده‌سیم و گردآوری و تدوین آثار گذشتگان و خودش در زمینۀ موسیقی فولک آمریکایی شناخته شده‌است.
– زادروز لوون میکائیلی کاراخانیان در سال ۱۸۸۹م؛ دیپلمات ارمنی‌تبار اهل اتحاد شوروی که در جریان پاکسازی بزرگ دستگیر و در سن ۴۸ سالگی در مسکو اعدام شد. همچنین در سال ۱۹۵۶م از وی اعادۀ حیثیت شد.
– زادروز سیلوا کاپوتیکیان در سال ۱۹۱۹م؛ شاعر، کنش‌گر سیاسی اهل ارمنستان که وی به‌عنوان شاعرۀ برجستۀ ارمنستان و بانوی بزرگ شعر ارمنی در سدۀ ۲۰م شناخته می‌شود.
– زادروز فدریکو فلینی در سال ۱۹۲۰م؛ فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان فیلم ایتالیایی و یکی از نامداران سینمای ایتالیا

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ژان‌فرانسوا میله در سال ۱۸۷۵م؛ نقاش واقع‌گرا و طبیعت‌گرای فرانسوی و یکی از بنیان‌گذاران مدرسۀ باربیزون (یک مکتب نقاشی)
– درگذشت چارلز مونتاگو داوتی در سال ۱۹۲۶م؛ شاعر، نویسنده و جهان‌گرد انگلیسی و پدر فردا داوتی و دوروتی داوتی (هر ۲ از شعرای انگلیسی)
– درگذشت جرج پنجم در سال ۱۹۳۶م؛ پادشاه بریتانیا و ایرلند و قلمروهای بریتانیا و امپراتور هند و اولین شاه بریتانیا از دودمان وینزر
– درگذشت ویپرت فون بلوشر در سال ۱۹۶۳م؛ دیپلمات آلمانی که از سال ۱۹۱۱م وارد دستگاه دیپلماسی آلمان شد و در سال ۱۹۱۶م مدت کوتاهی در ایران به‌کار پرداخت، اما مأموریت وی به‌عنوان سفیر آلمان در ایران از سال ۱۹۳۱ تا ۱۹۳۵م بود. او همچنین در مراکش و آرژانتین و فنلاند نیز خدمت کرد. از وی چندین کتاب به‌جای مانده و سفرنامه‌اش در ایران با نام اصلی «Zeitenwende im Iran» (گردش روزگار در ایران) با ترجمۀ کیکاووس جهانداری منتشر شده‌است. در این کتاب اطلاعات جالبی در مورد ایران و فرهنگ و آداب و رسوم و سیاست، به‌شیوۀ بی‌طرفانه‌ای نگاشته شده‌است.
– درگذشت آدری هِپبورن در سال ۱۹۹۳م؛ هنرپیشه، مدل، رقصنده و بشردوست بریتانیایی

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نوزدهم/19 بهمن‌ماه در تاریخ - زادروز احسان طبری و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *