بیست‌و‌سوم/۲۳ بهمن‌ماه در تاریخ – عملیات عراق برای نابودی نیروگاه بوشهر و…

بیست‌و‌سوم/۲۳ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از انجام دومین عملیات هوایی عراق برای نابودی نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۳۶۳خ، تا درگذشت عبدالعلی بدره‌ای لرستانی؛ آخرین فرماندۀ نیروی زمینی شاهنشاهی و فرماندۀ گارد جاویدان شاهنشاهی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌سوم/۲۳ بهمن‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌سوم/۲۳ بهمن‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– انجام دومین عملیات هوایی عراق برای نابودی نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۳۶۳خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز اسماعیل نوری‌علا در سال ۱۳۲۱خ؛ استاد دانشگاه، فعال سیاسی، نویسنده، کارگردان ایرانی، یکی از منتقدان دین اسلام و نظام جمهوری‌اسلامی که برادر پرتو نوری‌علا است. او از فعال‌ترین شاعران و منتقدان و روزنامه‌نگاران و از پیگیرترین مفسران و مدافعان شعر موج نُو در دهه‌های ۴۰ و ۵۰خ بود. او به‌همراه احمدرضا احمدی، محمدعلی سپانلو، غفار حسینی و نادر ابراهیمی انتشارات طرفه را به‌نیت دفاع از هنر موج نُو و پشتیبانی از هنرمندان موج نُویی (به‌ویژه شاعران)، در اوایل دههٔ ۴۰خ تأسیس کرده‌بود و با انتشار چندین جُنگ و داستان و مجموعۀ اشعار و نگارش مقالات فراوان در نشریات متعدد توانسته‌بود که حرکت موج نُو را تسریع کند. او همچنین از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳م مدیر مسئول و سردبیر نشریۀ سکولاریسم نُو بود که بعدها این نشریه در سایت «جنبش سکولار دموکراسی ایران» ادغام شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محمد مسعود (م. دهاتی) در سال ۱۳۲۶خ؛ روزنامه‌نگار و رمان‌نویس ایرانی و مدیر روزنامۀ مرد امروز که کار مطبوعاتی خود را از روزنامۀ اطلاعات آغاز کرد و با بسیاری از نشریات مانند روزنامۀ باختر همکاری داشت. وی در روزنامۀ مرد امروز در تاریخ ۲۵ مردادماه ۱۳۲۶خ در مقالۀ اعتراض‌آمیزی برای اعدام احمد قوام (قوام‌السلطنه) یک‌میلیون‌ریال جایزه تعیین کرده‌بود و سرانجام در همان‌سال در خیابان اکباتان تهران هنگام خروج از چاپ‌خانه به‌ضرب گلوله کشته‌شد.
– درگذشت عبدالعلی بدره‌ای لرستانی در سال ۱۳۵۷خ؛ سپهبد و آخرین فرماندۀ نیروی زمینی شاهنشاهی ایران و فرماندۀ گارد جاویدان شاهنشاهی که در مقر پادگان لویزان در دفترشان توسط یک مستشار نظامی آمریکایی و یک درجه‌دار مورد سوء قصد قرار گرفت و به‌شدت مجروح شد و سپس به‌بیمارستان جرجانی انتقال یافت و در همان بیمارستان درگذشت.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  ششم/6 جولای در تاریخ - درگذشت عزیز نِسین و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *