بیست‌و‌ششم/۲۶ آذرماه در تاریخ – درگذشت محمدابراهیم فرخ غفاری و…

بیست‌و‌ششم/۲۶ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سیدموسی نامجو؛ سرهنگ نیروی زمینی ارتش جمهوری‌اسلامی ایران و وزیر دفاع در دولت محمدجواد باهنر، تا درگذشت محمدابراهیم فرخ غفاری؛ از پیشگامان سینمای مدرن ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌ششم/۲۶ آذرماه در تاریخ

بیست‌و‌ششم/۲۶ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز حمل‌و‌نقل در ایران

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز میرزا عبدالرحیم خان‌خانان در سال ۹۳۵خ؛ پسر محمد بیرام‌خان خان‌خانان و از وزیران صاحب قدرت و هنرپرور و از شاعران دربار گورکانیان هند که در زمان جلال‌الدین اکبرشاه و جهانگیرشاه بود و در روند مهاجرت هنرمندان ایرانی به‌هند نیز مؤثر بود.
– زادروز هادی نجم‌آبادی در سال ۱۲۵۰خ؛ یکی از مجتهدان مشهور تهران در دوران پادشاهی ناصرالدین‌شاه و مظفرالدین‌شاه قاجار بوده که وی را باید یکی از تأثیرگذاران افراد مهم در تاریخ معاصر ایران دانست که هم در زمینۀ فکر تجددخواهی و هم در مسائل سیاسی ایران، اثرآفرین بوده‌است. افکار و اندیشه‌های او را در کتاب «تحریر العقلاء» می‌توان جست. وی را از نزدیک‌ترین روحانیون ساکن ایران به‌سیدجمال‌الدین اسدآبادی دانسته‌اند. نامه‌هایی که یاران سیدجمال‌الدین، همچون میرزا آقاخان کرمانی و شیخ احمد روحی، برای وی می‌فرستادند، گاه از چنان حساسیتی برخوردار بود که در صورت کشف، کشته‌شدن نامه‌رسان را در پی داشت.
– زادروز سیدموسی نامجو در سال ۱۳۱۷خ؛ سرهنگ نیروی زمینی ارتش جمهوری‌اسلامی ایران و وزیر دفاع در دولت محمدجواد باهنر که در حادثۀ سقوط پرواز هرکولس سی-۱۳۰ نیروی هوایی ارتش ایران در سال ۱۳۶۰خ کشته‌شد.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) در سال ۶۹۵خ؛ هشتمین سلطان از سلسلۀ ایلخانان
– درگذشت محمدحسین امین‌الضرب در سال ۱۳۱۱خ؛ سرمایه‌دار ایرانی در دورۀ قاجار و پهلوی، بانی صنعت برق در ایران و نمایندۀ مجلس شورای ملی که در دورۀ زمام‌داری مظفرالدین‌شاه قاجار اولین دستگاه تولید برق را از روسیه خرید و به‌این ترتیب برق وارد ایران شد و جای گاز را گرفت؛ به‌همین دلیل او را «پدر برق ایران» لقب داده‌اند. وی از سال ۱۳۰۶خ الی ۱۳۱۱خ ریاست اتاق تجارت تهران را نیز بر عهده داشت.
– درگذشت سیدعلی حق‌شناس کمیاب (پهلوان سیدعلی) در سال ۱۳۵۲خ؛ کشتی‌گیر، صوفی، ورزش‌کار ورزش‌های باستانی ایرانی و پهلوان اول پایتخت (تهران) در دهۀ ۱۳۱۰خ که او را از نام‌دارترین پهلوانان ایران پس از پوریای ولی می‌دانند.
– درگذشت محمدابراهیم فرخ غفاری در سال ۱۳۸۵خ؛ سینماشناس، مورخ، منتقد، کارگردان، پایه‌گذار کانون فیلم و فیلم‌خانه ملی ایران و از پیشگامان سینمای مدرن ایران

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نهم/9 آبان‌ماه در تاریخ - زادروز رضا پهلوی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *