بیست‌و‌ششم/۲۶ فروردین‌ماه در تاریخ – زادروز محمدعلی کشاورز و…

بیست‌و‌ششم/۲۶ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز حمید قنبری؛ از نخستین خوانندگان پاپ، زادروز محمدعلی کشاورز؛ بازیگر تلویزیون و سینما، تا درگذشت فرح‌بخش ستودی نمین؛ مورخ و از پیشگامان فرهنگ اردبیل و نمین که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌ششم/۲۶ فروردین‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌ششم/۲۶ فروردین‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

 


 

  • زادروزها

– زادروز رضاقلی میرزا در سال ۱۰۹۸خ؛ فرزند ارشد نادرشاه افشار که به‌دلیل سوءقصد به‌جان پدر (نادرشاه)، به‌فرمان وی کشته‌شد.
– زادروز شیخ احمد روحی در سال ۱۲۳۴خ؛ متفکر سیاسی، مبارز جنبش مشروطه که به‌همراه ۲ هم‌فکر خود (میرزا آقاخان کرمانی و میرزا حسن‌خان خبیرالملک) در تبریز به‌طرز فجیعی سر بریده شدند. سپس پوست سر آن‌ها را کَندند و در سر آن‌ها کاه کردند و به‌تهران ارسال نمودند.
– زادروز حمید قنبری در سال ۱۳۰۳خ؛ صداپیشه، پرده‌خوان و یکی از نخستین خوانندگان پاپ
– زادروز محمدعلی کشاورز در سال ۱۳۰۹خ؛ بازیگر و هنرمند تئاتر و تلویزیون و سینما
– زادروز احمد بیگدلی در سال ۱۳۲۴خ؛ نویسندۀ رمان
– زادروز فتاح عبدلی در سال ۱۳۴۰خ؛ نمایندۀ حزب دموکرات کردستان ایران در اروپا و عضو کمیتۀ مرکزی این حزب که به‌همراه صادق شرفکندی، همایون اردلان و نوری دهکردی طی واقعۀ ترور میکونوس در برلین کشته‌شدند.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت کامران میرزا (نایب‌السلطنه) در سال ۱۳۰۸خ؛ شاهزادۀ قاجار و فرزند سوم ناصرالدین‌شاه و نیز برادر مسعود میرزا ظل‌السلطان و مظفرالدین‌شاه
– درگذشت علی سخاوت‌زاهدی در سال ۱۳۸۴خ؛ بازیگر سینما و تلویزیون، که به‌نام قوچعلی در سری فیلم‌های صمد و چند فیلم دیگر مانند شوهر جونم عاشق شده و جوجه‌فکلی معروف شده‌است،
– درگذشت فرح‌بخش ستودی نمین در سال ۱۳۸۸خ؛ مورخ و از پیشگامان فرهنگ اردبیل و نمین

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  نهم/9 اسفندماه در تاریخ - زادروز سعید پورصمیمی و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *