بیست‌و‌ششم/۲۶ فوریه در تاریخ – درگذشت تیالینگ کوپمانس و…

بیست‌و‌ششم/۲۶ فوریه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ویکتور هوگو؛ داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس پیرو سبک رومانتیسم، یکی از بهترین نویسندگان فرانسوی، تا درگذشت کارل تئودور یاسپرس؛ روان‌پزشک و فیلسوف اگزیستانسیالیست آلمانی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌ششم/۲۶ فوریه در تاریخ

بیست‌و‌ششم/۲۶ فوریه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۸۴۸م؛ با سقوط پادشاهی لویی فیلیپ، جمهوری دوم فرانسه برپا شد.
– در سال ۱۸۸۵م؛ معاهدۀ برلین طی کنفرانس برلین منعقد شد که طبق آن آفریقا میان استعمارگران اروپایی تقسیم شد.
– در سال ۱۹۸۰م؛ مصر و اسرائیل روابط کامل دیپلماتیک برقرار کردند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز بهاءالدین زُهَیْر در سال ۱۱۸۶م؛ نثرنویس و شاعر عربی در نیمۀ اول سدۀ ۷ه.ق
– زادروز فرانسوا آراگو در سال ۱۷۸۶م؛ ریاضی‌دان، فیزیک‌دان، اخترشناس و سیاست‌مدار فرانسوی
– زادروز بنوآ پل امیل کلاپیرون در سال ۱۷۹۹م؛ فیزیک‌دان فرانسوی و یکی از ۳ بنیان‌گذار علم ترمودینامیک
– زادروز ویکتور ماری هوگو در سال ۱۸۰۲م؛ شاعر، داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس پیرو سبک رومانتیسم فرانسوی و یکی از بهترین نویسندگان فرانسوی
– زادروز فردیناند یکم در سال ۱۸۶۱م؛ تزار بلغارستان و همچنین نویسنده، گیاه‌شناس، حشره‌شناس و تمبرشناس
– زادروز نادژدا کروپسکایا در سال ۱۸۶۹م؛ چهرۀ انقلابی، نویسنده، آموزگار روسی، و همسر ولادیمیر لنین
– زادروز آریئل ساموئل مردخای شرایبر (آریل شارون) در سال ۱۹۲۸م؛ سیاست‌مدار اسرائیلی و یازدهمین نخست‌وزیر این کشور که از شخصیت‌های تأثیرگذار در بحران سوئز و جنگ ۶ روزه و جنگ یوم کیپور بود.
– زادروز جانی کش (مرد سیاه‌پوش) در سال ۱۹۳۲م؛ از خوانندگان بزرگ سبک کانتری در آمریکا و یکی از تأثیرگذارترین موسیقی‌دانان قرن ۲۰م
– زادروز رجب طیب اردوغان در سال ۱۹۵۴م؛ رئیس‌جمهور ترکیه و بیست‌و‌هفتمین نخست‌وزیر این کشور و رهبر حزب عدالت و توسعۀ ترکیه
– زادروز میشل وِلبک در سال ۱۹۵۶م؛ نویسندۀ معاصر فرانسوی

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌و‌یکم/31 دسامبر در تاریخ - درگذشت مارشال مک‌لوهان و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت هرمان ابینگ هاوس در سال ۱۹۰۹م؛ روان‌شناس آلمانی که به‌عنوان پیشرو مطالعات تجربی حافظه شناخته می‌شود. همچنین منحنی فراموشی و وقفه در یادگیری ابداعی وی، از شهرت بسیاری برخوردار است؛ او اولین فردی است که منحنی آموزش را توصیف کرد. او همچنین پدر و توسعه‌دهندۀ فلسفۀ نئوکانتی فیلسوف ژولیس ابینگ هاوس بود.
– درگذشت اوتو والاخ در سال ۱۹۳۱م؛ شیمی‌دان آلمانی که در سال ۱۹۱۰م برای خدماتش در زمینۀ شیمی آلی و صنعت در شیمی، به‌کمک گام‌های پیشروی خود در ترکیب‌های آلیفاتیک حلقوی، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل شیمی شد.
– درگذشت تئودور آیکه در سال ۱۹۴۳م؛ نظامی عالی‌رتبۀ آلمانی در دورۀ رایش سوم و دومین فرماندۀ اردوگاه کار اجباری داخاو بود. وی همچنین فرماندهی لشکر سوم زرهی اس‌اس را از سال ۱۹۴۱م و دوباره از سال ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۳م بر عهده داشت.
– درگذشت جینو سورینی در سال ۱۹۶۶م؛ وی با تحولات کوبیسم و فوتوریسم آشنا بود و همانند بوتچونی، یکی از با استعدادترینِ فوتوریست‌ها بود که این امر از تابلوهای شاد و مهم او در جنبش فوتوریسم پیدا بود.
– درگذشت کارل تئودور یاسپرس در سال ۱۹۶۹م؛ روان‌پزشک و فیلسوف اگزیستانسیالیست آلمانی
– درگذشت تیالینگ کوپمانس در سال ۱۹۸۵م؛ فیزیک‌دان و ریاضی‌دان هلندی که در سال ۱۹۷۵م به‌همراه لئونید کانتوروویچ، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل در اقتصاد شد.
– درگذشت تئودور شولتز در سال ۱۹۹۸م؛ اقتصاددان کشاورزی آمریکایی که در سال ۱۹۷۹م به‌طور مشترک با ویلیام آرتور لویس، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل در اقتصاد شد.
– درگذشت استفان هسل در سال ۲۰۱۳م؛ رئیس دفتر جانشین دبیرکل سازمان ملل و دبیر کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و یکی از اعضای هیئت تدوین‌کنندۀ منشور جهانی حقوق بشر

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سوم/3 آگوست در تاریخ - درگذشت امیل برلینر و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *