بیست‌و‌نهم/۲۹ اسفندماه در تاریخ – درگذشت ثمین باغچه‌بان و…

بیست‌و‌نهم/۲۹ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز پروانه اسکندری؛ از رهبران جنبش دانشجویی و سپس حزب ملت ایران و جبهۀ ملی ایران، تا درگذشت ثمین باغچه‌بان؛ آهنگ‌ساز، شاعر، نویسنده و مترجم تُرک اهل ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌نهم/۲۹ اسفندماه در تاریخ

بیست‌و‌نهم/۲۹ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– روز ملی‌شدن صنعت نفت ایران در سال ۱۳۲۹خ؛ مجلس سنا رأی مجلس شورای ملی را در مورد ملی‌شدن صنعت نفت تأیید کرد و محمدرضاشاه پهلوی نیز آن را امضا کرد.
– وقوع پدیده سیش (موجی ایستاده که در پهنۀ آب محصور یا نیمه‌محصور تشکیل می‌شود) در بندر دَیّر (مرکز شهرستان دیر در استان بوشهر) با ۵ نفر کشته و ۲۰ نفر مصدوم در سال ۱۳۹۵خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز پرویز ناتل خانلری در سال ۱۲۹۲خ؛ از اهالی ناتل نور مازندران، ادیب، سیاست‌مدار، زبان‌شناس، نویسنده و شاعر معاصر ایرانی
– زادروز انور خامه‌ای در سال ۱۲۹۵خ؛ سیاست‌مدار، اقتصاددان، جامعه‌شناس، نویسنده و مترجم ایرانی، از اعضای گروه ۵۳ نفر و از بنیان‌گذاران حزب تودۀ ایران که از نخستین دانشجویان مهندسی شیمی در مدرسۀ عالی تهران دانشگاه صنعتی شریف در این رشته بود.
– زادروز عبدالحسین زرین‌کوب در سال ۱۳۰۱خ؛ ادیب، تاریخ‌نگار، منتقد ادبی، نویسنده و مترجم برجستۀ معاصر
– زادروز پروانه اسکندری (پروانه فروهر) در سال ۱۳۱۷خ؛ از رهبران جنبش دانشجویی و سپس حزب ملت ایران و جبهۀ ملی ایران و نخستین زنی که به‌عضویت شورای مرکزی جبهۀ ملی ایران درآمد و مدیرمسئول نشریۀ جبهۀ ملی ایران بود که به‌همراه همسرش داریوش فروهر، به‌طرزی فجیع در جریان قتل‌های زنجیره‌ای ایران به‌قتل رسید.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت ثمین باغچه‌بان در سال ۱۳۸۶خ؛ آهنگ‌ساز، شاعر، نویسنده و مترجم تُرک اهل ایران

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌و‌یکم/31 مردادماه در تاریخ - زادروز هوشنگ سیحون و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *