بیست‌و‌هفتم/۲۷ فوریه در تاریخ – درگذشت نادژدا کروپسکایا و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ فوریه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز مینا کشور کمال؛ فعال سیاسی و نویسنده، رهبر و بنیان‌گذار اولین تشکل مستقل زنان افغانستان، تا درگذشت نادژدا کروپسکایا؛ چهرۀ انقلابی و نویسنده و همسر ولادیمیر لنین که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ فوریه در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ فوریه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۹۷۶م؛ جبهۀ آزادی‌بخش پولیساریو، در بخشی از منطقۀ مورد مناقشۀ صحرای غربی، اعلام استقلال کرد و حکومت جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را تشکیل داد.
– در سال ۱۹۹۱م؛ در جریان جنگ خلیج‌فارس، در پی شکست و عقب‌نشینی ارتش عراق، اشغال کویت خاتمه یافت.

 


 

  • زادروزها

– زادروز کنستانتین یکم (کنستانتین بزرگ) در سال ۲۷۲م؛ امپراتور روم و اولین امپراتور مسیحی
– زادروز هنری وادزورث لانگ‌فلو در سال ۱۸۰۷م؛ شاعر آمریکایی قرن ۱۹م
– زادروز فرانتس اردمان مرینگ در سال ۱۸۴۶م؛ مبارز انقلابی، منتقد ادبی، نویسنده و تاریخ‌نویس آلمانی و از رهبران سوسیال‌دموکرات آلمان
– زادروز لویتسن اخبرتوس یان براوئر در سال ۱۸۸۱م؛ ریاضی‌دان و فیلسوف هلندی که بر روی توپولوژی، نظریۀ مجموعه‌ها، آنالیز مختلط و نظریۀ اندازه کار می‌کرد. کارهای فلسفی وی، پایه‌گذار منطق شهودگرا (مکتبی در فلسفۀ ریاضی که بر اساس آن، ریاضیات نمی‌تواند ویژگی‌های اغلب مجموعه‌های نامتناهی را در برگیرد و فقط گزاره‌هایی موجه‌اند که بتوان اثبات‌پذیری آن‌ها را با روش‌های متناهی نشان داد) شد.
– زادروز جان استاین‌بک در سال ۱۹۰۲م؛ یکی از شناخته‌شده‌ترین و پُرخواننده‌ترین نویسندگان قرن ۲۰م آمریکا و همچنین یکی از مهم‌ترین نمایندگان مکتب ادبی ناتورالیسم (طبیعت‌گرایی)
– زادروز مینا کشور کمال در سال ۱۹۵۶م؛ فعال سیاسی، نویسنده، رهبر و بنیان‌گذار اولین تشکل مستقل زنان افغانستان به‌نام جمعیت انقلابی زنان افغانستان (راوا)

 


 

  • درگذشت

– درگذشت خطیب عراقی در سال ۱۲۰۰م؛ فقیه شافعی مصری در سدۀ ۶ه.ق که بالاترین شافعی مصر در روزگار خود شمرده می‌شود.
– درگذشت ایوان پیتروویچ پاولوف در سال ۱۹۳۶م؛ عصب‌شناس، فیزیولوژیست، روان‌شناس و پزشک روس که در سال ۱۹۰۴م برای تحقیقات در مورد چگونگی دستگاه گوارش انسان، برندۀ جایزۀ نوبل فیزیولوژی (پزشکی) شد.
– درگذشت نادژدا کروپسکایا در سال ۱۹۳۹م؛ چهرۀ انقلابی، نویسنده، آموزگار روسی، و همسر ولادیمیر لنین
– درگذشت آلیس ریوا در سال ۱۹۹۸م؛ فمنیست و نویسندۀ سوئیسی

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.