بیست‌و‌هفتم/۲۷ مارس در تاریخ – درگذشت یوری الکسی‌یویچ گاگارین و…

بیست‌و‌هفتم/۲۷ مارس در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ویلهلم کُنراد رونتگِن؛ فیزیک‌دان آلمانی و کاشف پرتو ایکس و برندۀ اولین جایزۀ نوبل فیزیک، تا درگذشت یوری الکسی‌یویچ گاگارین؛ فضانورد روسی و نخستین فضانورد جهان که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌هفتم/۲۷ مارس در تاریخ

بیست‌و‌هفتم/۲۷ مارس در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی تئاتر

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۷۳۸م؛ پارلمان انگلستان به‌دولت اسپانیا اعلان جنگ داد.
– در سال ۱۷۹۴م؛ نیروی دریایی ایالات متحده پایه‌گذاری شد.
– در سال ۱۷۹۷م؛ ناتانیل بریگز، در نیوهمشایر آمریکا، نخستین ماشین‌لباسشویی را که ساخته‌بود، در معرض تماشا گذاشت.
– در سال ۱۸۶۶م؛ نخستین آمبولانس جهان که با اسب کشیده‌می‌شد، آغاز به‌کار کرد.
– در سال ۱۹۱۰م؛ نخستین هواپیما از روی آب به‌پرواز درآمد. این کار در فرانسه انجام گرفت و از آن پس ساخت هواپیماهایی که به‌جای فرودگاه زمینی از دریا برای فرودآمدن و بلندشدن استفاده می‌کردند رایج شد.
– در سال ۱۹۳۰م؛ جمهوری ترکیه، نام اسلامبول را به‌استانبول، و نام آنقوره را به‌آنکارا تغییر داد.
– در سال ۱۹۳۳م؛ امپراتوری ژاپن در پاسخ به‌محکومیت اشغال منچوری توسط این کشور و ایجاد دولت دست‌نشاندۀ مانچوکوئو در آن از طرف جامعۀ ملل، از این سازمان کناره‌گیری کرد.
– در سال ۱۹۳۹م؛ جنگ داخلی ۳ ساله و خونین اسپانیا با پیروزی راست‌گرایان به‌ریاست ژنرال فرانکو پایان یافت. در جریان این جنگ، چپ‌گرایان کشورهای مختلف و دولت شوروی از چپ‌ها (جمهوری‌خواهان) و دولت‌های ایتالیا و آلمان از راست‌گرایان حمایت می‌کردند و به‌آنان اسلحه و پول می‌رساندند.
– در سال ۲۰۱۴م؛ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با تصویب قطعنامۀ ۶۸/۲۶۲ بر تمامیت ارضی اوکراین تأکید کرد و همه‌پرسی الحاق کریمه به‌روسیه را مردود خواند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز ویلهلم کُنراد رونتگِن در سال ۱۸۴۵م؛ فیزیک‌دان آلمانی و کاشف پرتو ایکس و برندۀ اولین جایزۀ نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱م
– زادروز اوتو والاخ در سال ۱۸۴۷م؛ شیمی‌دان آلمانی که در سال ۱۹۱۰م برای خدماتش در زمینۀ شیمی آلی و صنعت در شیمی، به‌کمک گام‌های پیشروی خود در ترکیب‌های آلیفاتیک حلقوی، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل شیمی شد.
– زادروز وَنسان دَندی در سال ۱۸۵۱م؛ آهنگ‌ساز و آموزگار موسیقی فرانسوی
– زادروز هنری رویس در سال ۱۸۶۳م؛ صنعت‌گر، کارآفرین و مکانیک انگلیسی فعال در صنعت خودروسازی که در سال ۱۹۰۶م شرکت خودروسازی رولزرویس را به‌همراه چارلز رولز تأسیس کرد.
– زادروز هاینریش مان در سال ۱۸۷۱م؛ رمان‌نویس آلمانی و برادر توماس مان نویسندۀ بزرگ
– زادروز لودویگ میس فندر روهه در سال ۱۸۸۶م؛ معمار مشهور آلمانی‌آمریکایی و سومین مدیر باوهاوس (یک مدرسۀ معماری و هنرهای کاربردی در آلمان)
– زادروز استفان وول در سال ۱۹۲۲م؛ داستان‌نویس قرن ۲۰م اهل فرانسه
– زادروز مستیسلاف لئوپولدوویچ روستروپوویچ در سال ۱۹۲۷م؛ نوازندۀ معروف ویولنسل و رهبر ارکستر اهل شوروی سابق با تبار لهستانی و دارندۀ نشان شوالیگی
– زادروز کوئِنتین جِروم تارانتینو در سال ۱۹۶۳م؛ کارگردان، هنرپیشه و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی که برندۀ جایزۀ نخل طلاییِ بهترین کارگردان، هنرپیشه و همچنین برندۀ جایزۀ اسکار بهترین فیلم‌نامه‌نویس است.
– زادروز ماریا کری در سال ۱۹۶۹م؛ خواننده، ترانه‌نویس، تهیه‌کنندۀ موسیقی و بازیگر آمریکایی که به‌دلیل گسترۀ آوازی پنج‌اکتاوی (گسترۀ صوتی وکال)، سبک آواز ملیزماتیک (تحریر؛ صدایی آهنگین در اجرای آواز) و گسترۀ صوتی سوت ثبت‌شده‌اش مشهور است و از او به‌عنوان بزرگ‌ترین آوازخوان و ملکۀ کریسمس یاد می‌شود.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  پانزدهم/15 سپتامبر در تاریخ - درگذشت رابرت پن وارن و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت تئودور دو بری (تئودوروس دی بری) در سال ۱۵۹۸م؛ حکاک، زرگر، ویراستار و ناشری که به‌خاطر تصاویر سفرهای اروپایی اولیه به‌قارۀ آمریکا مشهور بود. بیشتر کتاب‌های او بر اساس مشاهدات دست‌اول کاشفان بوده‌است.
– درگذشت یوری الکسی‌یویچ گاگارین در سال ۱۹۶۷م؛ فضانورد روسی و نخستین فضانورد جهان
– درگذشت یاروسلاو هیروفسکی در سال ۱۹۶۷م؛ شیمی‌دان، مخترع و برندۀ جایزۀ نوبل اهل جمهوری چک که در سال ۱۹۵۹م به‌خاطر کشف و توسعۀ شیوه‌های تحلیلی قطب‌نگاری، موفق به‌دریافت جایزۀ نوبل شیمی شد.
– درگذشت موریس کرنلس اشر در سال ۱۹۷۲م؛ هنرمند گرافیک اهل هلند که آثار شگرفی از حکاکی روی چوب، چاپ سنگی و قلم‌زنیِ سایۀ روشن را خلق کرد که از محاسبات ریاضی الهام گرفته‌اند.
– درگذشت بیلی وایلدر در سال ۲۰۰۲م؛ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و روزنامه‌نگار آمریکایی اتریشی‌تبار که در مجموع ۶ بار برندۀ اسکار شده‌بود که شامل ۱ اسکار بهترین فیلم، ۲ اسکار بهترین کارگردانی و ۳ اسکار بهترین فیلم‌نامۀ اقتباسی و غیر اقتباسی می‌باشد. وی همچنین تندیس یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرده‌است.
– درگذشت استانیسلاو لم در سال ۲۰۰۶م؛ نویسندۀ رمان لهستانی با آثار علمی‌تخیلی

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *