بیست‌و‌پنجم/۲۵ آذرماه در تاریخ – درگذشت نصرالله زرین‌پنجه و…

بیست‌و‌پنجم/۲۵ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز طوفان هل عطایی (طوفان)؛ آهنگ‌ساز و نوازنده و خوانندۀ اهل ایران، تا درگذشت نصرالله زرین‌پنجه؛ نوازندۀ تار و آهنگ‌ساز و همچنین نوازندۀ سه‌تار و بربط و ترومپت که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌پنجم/۲۵ آذرماه در تاریخ

بیست‌و‌پنجم/۲۵ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز پژوهش در ایران
– روز مادر در دوران شاهنشاهی محمدرضا پهلوی

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۳۰۴خ؛ عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار شد.

 


 

  • زادروزها

– زادروز طوفان هل عطایی (طوفان) در سال ۱۳۲۵خ؛ آهنگ‌ساز، نوازنده و خواننده
– زادروز کیومرث پوراحمد در سال ۱۳۲۸خ؛ فیلم‌ساز و نویسنده‌ای که یکی از مهم‌ترین فیلم‌سازان نسل بعد از انقلاب ۱۳۵۷خ بود که در دهه‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۰خ چندین فیلم و سریال ساخت.
– زادروز بکتاش آبتین (نام شناسنامه‌ای؛ مهدی کاظمی) در سال ۱۳۵۳خ؛ فیلم‌ساز، شاعر، نویسنده، منتقد و زندانیِ سیاسی که از سال ۱۳۹۱خ (پس از زندانی‌شدن منیژه نجم عراقی) منشیِ کانون نویسندگان ایران و از سال ۱۳۹۳خ یکی از دبیران این کانون بود. وی در پی ابتلا به‌کرونا و اقدام دیرهنگام مسئولان زندان اوین برای انتقالش به‌بیمارستان، تعلل در روند درمان او و تأخیر در اعطای مرخصی از زندان، در بیمارستانی در تهران درگذشت.

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علاءالدین علی بن محمد سمرقندی (ملاعلی قوشچی) در سال ۸۵۳خ؛ فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، منجم، زبان‌شناس و متکلم ایرانی و از مشاهیر علمای عامه و کلام و ریاضیات و از فقهای حنفی و از عالمان بزرگ اهل سنت در علم کلام
– درگذشت نصرالله زرین‌پنجه در سال ۱۳۶۰خ؛ نوازندۀ سرشناس تار و آهنگ‌ساز و همچنین در نواختن سه‌تار، بربط و ترومپت مهارت داشت و در تهیۀ کتاب‌های آموزشی تار و سه‌تار هنرستان نیز سهم به‌سزایی داشت.
– درگذشت ابوالقاسم تفضلی در سال ۱۳۸۳خ؛ حقوق‌دان
– درگذشت خداداد فرمانفرمائیان در سال ۱۳۹۴خ؛ اقتصاددان و رئیس پیشین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجۀ ایران که سابقۀ عضویت در شورای عالی پول و اعتبار، شورای عالی اقتصاد و ریاست هیئت‌مدیرۀ بانک صنایع را در کارنامه داشت. او در زمان مسئولیت، نقش مهمی در ایجاد و بهبود ساختار برنامه‌ریزی و مفهوم آن در ایران ایفا کرد.
– درگذشت محمدعلی شیرازی (حافظ‌الکتب) در سال ۱۴۰۱خ؛ شاعر و ترانه‌سرای ایرانی

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌ششم/26 مردادماه در تاریخ - درگذشت عزت‌الله انتظامی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *