بیست‌و‌چهارم/۲۴ آبان‌ماه در تاریخ – زادروز سیما کوبان و…

بیست‌و‌چهارم/۲۴ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز سیما کوبان؛ نقاش، مجسمه‌ساز، استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم، ناشر، منتقد و محقق، تا درگذشت علامه طباطبایی؛ روحانی، عارف، فیلسوف، مفسر و نویسنده و از مدرسان حوزه‌علمیۀ قم که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
بیست‌و‌چهارم/۲۴ آبان‌ماه در تاریخ

بیست‌و‌چهارم/۲۴ آبان‌ماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز بزرگداشت سیدمحمدحسین طباطبایی در ایران

 


 

  • وقایع

– تصویب قانون اساسی جمهوری‌اسلامی ایران توسط مجلس خبرگان در سال ۱۳۵۸خ
– آغاز اعتراضات سراسری پس از افزایش قیمت بنزین در سال ۱۳۹۸خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز نورالدین عبدالرحمن بن احمد بن محمد جامی (جامی، خاتم‌الشعرا) در سال ۷۹۳خ؛ همه‌چیزدان، شاعر، موسیقی‌دان، ادیب و صوفی نام‌دار فارسی‌زبان ایرانی سدۀ ۹ه.ق
– زادروز سیما کوبان در سال ۱۳۱۸خ؛ نقاش، مجسمه‌ساز، استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم، ناشر، منتقد و محقق
– زادروز بیژن نجدی در سال ۱۳۲۰خ؛ شاعر و داستان‌نویس

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سیدمحمد تدین بیرجندی در سال ۱۳۳۰خ؛ چهارمین رئیس دانشگاه تهران و از جمله شخصیت‌های برجستۀ سیاسی و علمی دوران قاجار و پهلوی که نقش مهمی در دورۀ بین انقراض سلسلۀ قاجار و آغاز دوران پهلوی داشت. تدین در طول عمر سیاسی خود در مناصبی همچون رئیس مجلس شورای ملی، وزیر معارف (فرهنگ) و وزیر خواربار به‌خدمت مشغول بود.
– درگذشت محمدحسن (بیوک) معیری در سال ۱۳۴۷خ؛ با تخلص رهی از غزل‌سرایان معاصر ایران و از ترانه‌سرایان و تصنیف‌سرایان به‌نام
– درگذشت سیدمحمدحسین طباطبایی (علامه طباطبایی) در سال ۱۳۶۰خ؛ روحانی، عارف، فیلسوف، مفسر و نویسنده و از مدرسان حوزه‌علمیۀ قم که از شاگردان وی می‌توان به‌عزیزالله خوش‌وقت، مرتضی مطهری، سیدمحمد بهشتی، سیدعلی خامنه‌ای، علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، ناصر مکارم شیرازی، محمدرضا مهدوی کنی و محمدتقی مصباح یزدی اشاره کرد. تفسیرالمیزان، نهایهالحکمه، شیعه در اسلام و اصول فلسفه و روش رئالیسم از آثار اوست.

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌نهم/29 دسامبر در تاریخ - درگذشت هرمان جولیوس اوبرت و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *