دوم/۲ مردادماه در تاریخ – درگذشت قمرالملوک امیرسلیمانی و…

دوم/۲ مردادماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز منیرو روانی‌پور؛ نویسندۀ ایرانی‌آمریکایی در زمینۀ اساطیر و آئین‌ها، تا درگذشت قمرالملوک امیرسلیمانی (ملکه توران)؛ سومین همسر رضاشاه و مادر شاهپور غلامرضا پهلوی که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
دوم/۲ مردادماه در تاریخ

دوم/۲ مردادماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز فیزیوتراپی در ایران
– آغاز سال طبری (نوعی گاه‌شمار ساسانی که در آن سال برابر با ۳۶۵ روز و شامل ۱۲ ماهِ ۳۰ روزه بوده‌است.)

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۲۹۰خ؛ سپهدار تنکابنی از رئیس‌الوزرائی معزول شد و مجلس صمصام‌السلطنه بختیاری را به‌رئیس‌الوزرائی تعیین نمود.
– صدور اعلامیه مشترک علما در تأیید مرجعیت سیدروح الله خمینی در سال ۱۳۴۲خ
– در سال ۱۳۵۶خ؛ سناتور رابرت برد رهبر دموکرات‌ها در سنای آمریکا با فروش آواکس به‌ایران مخالفت کرد.
– سیل در منطقۀ بوژان در سال ۱۳۶۶خ که بر اثر آن بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته و زخمی شدند.
– عملیات غدیر جهت دفع مجدد حملات عراق از مرزهای جنوبی ایران در منطقۀ شلمچه در سال ۱۳۶۷خ
– تأسیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در سال ۱۳۶۹خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز جلال مقامی در سال ۱۳۲۰خ؛ دوبلور، گوینده، مدیر دوبلاژ و بازیگر ایرانی که به‌دلیل اجرای برنامۀ «دیدنی‌ها» نیز شهرت داشت.
– زادروز منیرو روانی‌پور در سال ۱۳۳۱خ؛ نویسندۀ ایرانی/آمریکایی که به‌خاطر علاقه به‌اساطیر و آیین‌ها (به‌خصوص آیین‌های جنوب ایران) و کاربردشان در داستان‌های خود شهرت دارد و اولین رمانش اهل غرق (۱۳۶۹خ) به‌شیۀ واقع‌گرایی جادویی نوشته شده و در آن از آیین‌های روستای زادگاهش استفادۀ فراوان کرده‌است. بخش دیگری از شهرت این نویسنده به‌خاطر حساسیت و حضور فعال او در جریان‌های اجتماعی است.
– زادروز ارژنگ کامکار در سال ۱۳۳۵خ؛ نوازندۀ تمبک، نقاش و از اعضای گروه کامکارها
– زادروز رامین حسین تهرانی در سال ۱۳۶۴خ؛ فعال سیاسی، زندانی سیاسی، مهندس عمران، طراح و مجری دکوراسیون و مدیر گروه تولیدی چیدمان گستر

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  هفدهم/17 اردیبهشت‌ماه در تاریخ - درگذشت محمدرضا رحمانی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت محمد صفاری آشتیانی در سال ۱۳۵۱خ؛ انقلابی مارکسیست و یکی از رهبران و فرماندهان (پس از امیرپرویز پویان) سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران که در سال ۱۳۴۶خ به‌عراق رفت و پس از طی دوره‌های عملیات چریکی به‌ایران بازگشت و کمی بعد در «واقعۀ سیاهکل» حضور یافت، اما از این مصاف جان سالم به‌در برد و بعدها، در غیاب فرماندهان اولیه، رهبری این سازمان چریکی را بر عهده گرفت. او پس از یک درگیری مسلحانه با نیروهای شهربانی در خیابان سلیمانیۀ تهران کشته‌شد.
– درگذشت (تیرباران) محمدتقی شهرام در سال ۱۳۵۹خ؛ از اعضای اصلی هستۀ مرکزی سازمان مجاهدین خلق ایران و رهبر نخست این سازمان پس از مرگ رضا رضایی بود. وی همچنین مسئول اصلی تغییر ایدئولوژی و خط مشی مجاهدین از اسلام به‌مارکسیسم‌لنینیسم بود.
– درگذشت مرتضی نی‌داوود در سال ۱۳۶۹خ؛ موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و نوازندۀ تار
– درگذشت قمرالملوک امیرسلیمانی (ملکه توران) در سال ۱۳۷۴خ؛ سومین همسر رضاشاه و مادر شاهپور غلامرضا پهلوی
– درگذشت احمد شاملو (الف. بامداد و الف. صبح) در سال ۱۳۷۹خ؛ شاعر، فیلم‌ساز، روزنامه‌نگار، پژوهش‌گر، مترجم، فرهنگ‌نویس و از دبیران کانون نویسندگان ایران
– درگذشت مهدی دادپی در سال ۱۳۸۸خ؛ از فرماندهان نیروی هوایی ایران در جنگ ایران و عراق و از مدیران خطوط هواپیمایی ایران در دهۀ ۷۰ و ۸۰خ که از اولین خلبانان مافوق صوت ایران و از اولین خلبانان و هنرآموزان هواپیمای جنگندۀ اف-۴ بود که در دهۀ ۵۰خ شاگردان بسیاری را در نیروی هوایی تربیت کرد. او همچنین مؤسسۀ علمی‌فرهنگی ابوفاضل (وقف عام) مدرسۀ خلبانی آرتا کیش و دانشگاه جامع علمی‌کاربردی صنعت هوانوردی را بنیان‌گذاری نمود. او در یک سانحۀ هوایی در فرودگاه مشهد جان باخت.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  پانزدهم/15 مهرماه در تاریخ - زادروز جلال‌الدین محمد بلخی و...

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *