روهینگیا؛ دلیل فجایع میانمار و نسل‌کُشی مسلمانان چیست؟ + آلبوم تصاویر (۱۸+)

نسل‌کُشیِ روهینگیا مجموعه‌ای از جنایات، آزار و اذیت‌های مداوم دولت میانمار علیه مردم مسلمان در غرب این کشور است که از دو مرحله تشکیل شده‌است؛ مرحله‌ی اول در اکتبر ۲۰۱۶م و مرحله‌ی دوم در آگوست ۲۰۱۷م که بیش از یک‌میلیون روهینگیایی را مجبور به فرار به کشورهای همسایه کرده‌است.
روهینگیا
پیش‌زمینه‌ی نسل‌کُشیِ روهینگیا

پیش از روایت نسل‌کُشیِ روهینگیا باید بدانید که میانمار یا برمه (با نام رسمیِ جمهوریِ اتحادیه‌ی میانمار؛ کشوری در جنوب‌شرقیِ آسیا) نخست ضمیمه‌ی هند و جزء مستعمرات بریتانیا بود. در سال ۱۹۴۸م بریتانیا استقلال آن را اعلام کرد، از هند نیز جدا شد و نام برمه به میانمار تغییر یافت. ۷۰ درصد جمعیت آن بودایی، مابقی مسلمان و تعدادی هم ادیان دیگر را تشکیل می‌دادند. تا سال ۱۷۷۴م مشکل خاصی با یکدیگر نداشتند؛ در همین‌سال یک بوداییِ متعصب به قدرت رسید که بنای ناسازگاری با اسلام را گذاشت؛ قوانین اسلام را ملغی اعلام کرد، تبعیض علیه مسلمانان را تشدید نمود و آن را تبدیل به یک معضل شدید طیِ سال‌های آینده کرد.

روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
سوزاندن جنازه‌ها و کودکان آواره و بی‌خانمان در جریان نسل‌کُشیِ مسلمانان در میانمار
روهینگیا؛ اولین تنش

اولین تنش بین بوداییان و مسلمانان در سال ۲۰۱۲م آغاز شد؛ در آن‌سال سه مرد مسلمان به جرم تجاوز و کشتن یک زن بودایی دستگیر شدند که یک‌نفر از آن‌ها خودکشی کرد و دو نفر بعدی نیز به اعدام محکوم شدند.‌ از آن پس حمله‌ی بوداییان به منازل مسلمانان آغاز شد. در آن‌سال حدود ۲۰ هزار نفر مسلمان در حمله‌ی بوداییان کشته شدند که نیروهای نظامی به این کشتار دسته‌جمعی کمک می‌کردند. این کشتار در سکوت خبری انجام شد و خبرنگاران اجازه‌ی حضور در صحنه‌ها را نداشتند. پس از آن، دولت قوانین سختی را برای مسلمانان تعیین کرد؛ از جمله این‌که کارت هویت، گذرنامه، حق تحصیل، سفر، حق رفتن به حج، اجازه‌ی تعمیر مسجد و مدرسه را نداشتند. حق مالکیت بر زمین را هم نداشتند. برای کارهای اجباری فرستاده می‌شدند. بدون مجوز، اجازه‌ی ازدواج نداشتند و بیش از دو فرزند هم نباید داشته‌باشند.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  صادق هدایت؛ ریخت منحوسی که به‌مردم تحمیل شد!
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
سوزاندن جنازه‌ها در جریان نسل‌کُشیِ مسلمانان در میانمار
روهینگیا؛ موج دوم

موج دوم این جنایات از ژوئن ۲۰۱۷م دوباره شکل گرفت؛ یک اتوبوس که حامل مسلمانان بود، مورد حمله‌ی بوداییان قرار می‌گیرد. در این درگیری یک بودایی کشته می‌شود و همین بهانه‌ای برای نسل‌کشی وحشیانه‌ی بوداییان می‌شود. متعاقب این حادثه، شبه‌نظامیان تندروی بودایی به مناطق مسلمان‌نشین حمله می‌کنند و سپس ۲۰ روستا و دو هزار واحد مسکونی را به آتش می‌کشند. چند روز پس از آن، حملات بوداییان به حمایت ارتش آغاز می‌شود که هزاران‌نفر مسلمان کشته و زخمی، و حدود ۲۰۰ نفر ربوده می‌شوند. این کشتار نسبت به سال ۲۰۱۲م شدت بیش‌تری گرفت؛ چرا که هزاران‌نفر آواره شدند و بیش از دو هزار نفر در محاصره قرار گرفتند.

روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
قتل‌عام کودکان در جریان نسل‌کُشیِ مسلمانان در میانمار
آزار مسلمانان با حمایت دولت

کماکان به خبرنگاران اجازه حضور نمی‌دادند و ماجرا در سکوت خبریِ رسانه‌ها ادامه داشت و تصاویری دردناک از طریق اینترنت منتشر می‌شد که بسیار تکان‌دهنده بود. کشتار زنان و کودکان خردسال، تجاوز، کمبود غذا و بهداشت، بیماری‌های واگیردار، عدم دسترسی به دارو و درمان، آزار وحشیانه‌ی کودکان، زنان و مردان، قتل‌های بدون مجوز و تجاوز در حضور دیگران نیز از جمله اتفاقات عادیِ این روایت تلخ است. تصاویر به‌قدری تکان‌دهنده‌ست که توان تماشای این صحنه‌ها آسان نیست.‌ دولت میانمار اعلام کرده‌بود که مسلمانان جزء شهروندان این کشور نیستند و عملاً در قتل و کشتار، حامیِ متجاوزین بود. چندی بعد «روزنامه‌ی دی‌ولت» چاپ آلمان گزارشی نوشت و اعلام کرد که مشاور دولت میانمار «آنگ سان سو چی» برای دموکراسی، جایزه‌ی صلح نوبل دریافت کرده‌است و ضمن آن، کشتار مسلمانان را شرارتی بزرگ خواند. جمهوری‌اسلامی نیز در اعتراض به این جنایات چندین اعلامیه صادر کرد، اما عملاً اقدام خاصی صورت نگرفت. در ادامه تصاویری تلخ و دردناک مربوط به فجایع نسل‌کُشیِ روهینگیا در میانمار را مشاهده می‌کنید. (۱۸+)

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  کوتاه از واقعه‌ی تلخ و خونین «مسجد گوهرشاد» در دوره‌ی رضاشاه!
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
قتل‌عام کودکان در جریان نسل‌کُشیِ مسلمانان در میانمار
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
آوارگان نسل‌کُشی در میانمار
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
مهاجرت اجباریِ مسلمانان آواره پس از نسل‌کُشی در میانمار
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
بازماندگان نسل‌کُشی در میانمار بر بالین افرادی که کشته و سوزانده شدند…
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
آتش‌زدن مناطق تحت سکونت مسلمانان در روهینگیا
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
سوزاندن و قتل‌عام کودکان در جریان نسل‌کُشی در میانمار
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
بقایای سوزانده‌شده، کودکان آواره و کشته‌شده در جریان نسل‌کُشی
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
تجمع و عزاداریِ مسلمانان میانمار بر بالین کشته‌شدگان و نزدیکان‌شان…
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
سوزاندن مسلمانان و قتل‌عام کودکان در میانمار…
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
اعدام و قتل‌عام کودکان و آوارگیِ برخی از آنان در میانمار…
روهینگیا نسل کشی مسلمانان در میانمار
قتل‌عام، سوزاندن و نسل‌کُشیِ سیستماتیک مسلمانان در میانمار…

نگارش و گردآوری؛ قجرتایم

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ

  1. خدااااای من . قلبم برای چند لحظه ایستاد ، بی اختیار قطرات اشک از چشمانم سرازیر شد نه به این خاطر که هم دین من هستند بلکه ب خاطر انسان بودنشان ، دولت‌های غربی که دم از حقوق بشر میزنند زمانی که این کودکان بی گناه به دار آویخته می‌شدند یا زمانی که سوزانده میشدند کجا بودند ؟؟؟؟ از همه ترسناک‌تر سکوت جامعه مسلمانان در قبال این جنایت‌های وحشتناک است . آیا یک بودایی واقعی حاضر می‌شود دست به چنین جنایتی بزند ، آنچه مسلم است این است که دستهای پنهان برای نسل کشی مسلمانان ( دادن جایزه صلح به مشاور دولت میانمار از طرف رئیس جمهور وقیح ترامپ )در کار هست چه در غرب چه در امریکا ، دولت میانمار هم صد در صد حمایت شده که توانسته همچین جنایاتی را مرتکب شود ، من حامی جمهوری اسلامی نیستم اما چطور در کشور ما یکی به جرم تجاوز به کودک اعدام می‌شود کمپین نه به اعدام و هزاران بازی سیاسی از سمت غرب و امریکا شروع می‌شود اما جنایات به این وحشتناکی با سکوت مجامع بین المللی رو به روست ، واااای بر ما که نام انسان بر خود گذاشته ایم .حاکمان مسلمان کشورهای اسلامی باید روزی هزار مرتبه بمیرند که نتوانستند کاری برای این بچه های بی گناه کنند ، ما بزرگ‌ترین سرمایه جهانی یعنی نفت را داریم اگر فقط چند روز در چاه های نفت را به روی دنیا ببندیم تمام دنیا نوکرمان خواهدشد اما چه کنیم که یک مشت بی عرضه پول پرست بر مسلمانان حکومت می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *