سی‌و‌یکم/۳۱ تیرماه در تاریخ – زادروز نوید افکاری و…

سی‌و‌یکم/۳۱ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز حسین خطیبی نوری؛ ادیب و شخصیت سیاسی و نویسندۀ معاصر اهل ایران، تا درگذشت لیلا اسفندیاری کجوری راد؛ کوهنوردی که در کوه گاشربروم ۲ سقوط کرد و جان خود را از دست داد که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
سی‌و‌یکم/۳۱ تیرماه در تاریخ

سی‌و‌یکم/۳۱ تیرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۳۲۷خ؛ ارتباط تلفنی بین تهران و لندن برقرار گردید.
– در سال ۱۳۳۱خ؛ فرمان نخست‌وزیری مجدد محمد مصدق صادر شد.
– رأی مثبت دادگاه لاهه نسبت به‌حقانیت ایران در اختلاف با انگلیس در سال ۱۳۳۱خ
– در سال ۱۳۵۰خ؛ اولین قراداد بندری ایران و شوروی امضا شد.
– در سال ۱۳۵۷خ؛ در ساعت ۱ بامداد، پس از پایان مراسم سخنرانی شیخ‌محمد هاشمیان نوقی در مسجدجامع رفسنجان، تظاهراتی با شرکت هزار نفر برپا شد.
– بمب‌باران شیمیایی روستاهای کُردنشین زرده، نساردیره در گیلان غرب و چند روستای دیگر در استان کرمانشاه از جانب ارتش بعث عراق در سال ۱۳۶۷خ؛ کشته‌‌شدن ۲۷۵ و زخمی‌شدن ۱۱۴۶ تَن در روستای زرده، کشته‌شدن ۴ نفر و زخمی‌شدن نزدیک به ۱۰۰۰ تَن در نساردیره؛ روز ملی دالاهو
– حملات ارتش عراق به‌خاک ایران پس از پذیرفتن قطعنامۀ ۵۹۸ در سال ۱۳۶۷خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز کامران میرزا (نایب‌السلطنه) در سال ۱۲۳۵خ؛ شاهزادۀ قاجار و فرزند سوم ناصرالدین‌شاه و نیز برادر مسعود میرزا ظل‌السلطان و مظفرالدین‌شاه
– زادروز حسین خطیبی نوری در سال ۱۲۹۵خ؛ ادیب، شخصیت سیاسی و نویسندۀ معاصر
– زادروز احمد کشوری در سال ۱۳۳۲خ؛ سرگرد خلبان بالگرد جنگندۀ بل-۲۰۶-آ جت‌رنجر و بل‌ای‌اچ-۱ کبری هوانیروز ارتش جمهوری‌اسلامی ایران که در جنگ ایران و عراق کشته‌شد. بیشترین سرشناسی وی شرکت در مهار شورش ۱۳۵۷-۱۳۵۹خ کُردها در ایران و حضور فعال ۳ ماهه‌ در جنگ ایران و عراق و نحوۀ درگذشت او است.
– زادروز نوید افکاری سنگری در سال ۱۳۷۲خ؛ کشتی‌گیر ایرانی و از معترضان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷خ ایران که به‌ادعای نظام جمهوری‌اسلامی ایران، به‌دلیل شرکت در این اعتراضات در شیراز، دستگیر و به‌اتهام محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان این اعتراضات و فهرستی از اتهامات دیگر به ۲ بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربۀ شلاق محکوم شد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سی‌ام/30 مهرماه در تاریخ - زادروز سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت علی‌اکبر طباطبایی در سال ۱۳۵۹خ؛ وابستۀ مطبوعاتی و سخنگوی سفارت ایران در آمریکا در دوران حکومت پهلوی که در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۵۹خ توسط عوامل جمهوری‌اسلامی در مریلند کشته‌شد.
– درگذشت لیلا اسفندیاری کجوری راد در سال ۱۳۹۰خ؛ کوهنوردی که در کوه گاشربروم ۲ سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *