شانزدهم/۱۶ آذرماه در تاریخ – زادروز احمد تفضلی و…

شانزدهم/۱۶ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز احمد تفضّلی؛ زبان‌شناس، ایران‌شناس، پژوهش‌گر، مترجم و متخصص زبان پارسیگ، تا درگذشت احمد قندچی؛ از طرفداران جبهۀ ملی و کارآفرین ایرانی و پدر صنعت کامیون‌سازی در ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
شانزدهم/۱۶ آذرماه در تاریخ

شانزدهم/۱۶ آذرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز دانشجو در ایران

 


 

  • وقایع

– حمله به‌دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران در جریان اعتراضات به‌سفر معاون رئیس‌جمهور وقت آمریکا (ریچارد نیکسون) در سال ۱۳۳۲خ
– تظاهرات هواداران جنبش سبز در ایران و سایر کشورها با حضور دَه‌ها هزار نفر از مردم و دانشجویان در سال ۱۳۸۸خ
– حادثۀ کشته‌شدن ۹ کوهنوردان مشهدی در اشترانکوه در اثر سقوط بهمن در سال ۱۳۹۶خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز مهدی شریعت‌رضوی (آذر شریعت‌رضوی) در سال ۱۳۱۱خ؛ عضو سازمان جوانان تودۀ ایران و یکی از ۳ دانشجویی که در حملۀ نیروهای امنیتی به‌دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۲خ کشته‌شد.
– زادروز احمد تفضّلی در سال ۱۳۱۶خ؛ زبان‌شناس، ایران‌شناس، پژوهش‌گر، مترجم و متخصص زبان پارسیگ، پارتی و استاد زبان‌های باستانی در دانشگاه تهران و عضو شورای علمی مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی از سال ۱۳۶۶خ و معاون علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از سال ۱۳۷۰خ که در زمینۀ زبان‌های ایرانی میانه، به‌ویژه پارسیگ و پارتی، در پهنۀ بین‌المللی، یکی از معدود صاحب‌نظران به‌شمار می‌آمد. او هنگامی که با اتومبیل خود از دانشگاه به‌خانه‌اش می‌رفت، ناپدید و چند ساعت بعد جنازۀ او پیدا شد. این قتل هم‌زمان با قتل تعدادی از پژوهش‌گران و روشنفکران رخ داد که از او به‌عنوان قربانی قتل‌های زنجیره‌ای نام برده می‌شود.
– زادروز هوشنگ ظریف در سال ۱۳۱۷خ؛ موسیقی‌دان و نوازندۀ تار
– زادروز مجید شهریاری در سال ۱۳۴۵خ؛ استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای که در ایران ترور شد.
– زادروز مهراب قاسم‌خانی در سال ۱۳۵۰خ؛ طراح دکور و نویسنده

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  بیست‌و‌هفتم/27 فروردین‌ماه در تاریخ - زادروز نادر جهانبانی و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت مهدی شریعت‌رضوی (آذر شریعت‌رضوی) در سال ۱۳۳۲خ؛ عضو سازمان جوانان تودۀ ایران و یکی از ۳ دانشجویی که در حملۀ نیروهای امنیتی به‌دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۲خ کشته‌شد.
– درگذشت احمد قندچی در سال ۱۳۳۲خ؛ از طرفداران جبهۀ ملی و یکی از ۳ دانشجویی که در حملۀ نیروهای امنیتی به‌دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۲خ کشته‌شد. او همچنین برادر اصغر قندچی، کارآفرین ایرانی و پدر صنعت کامیون‌سازی در ایران بود.
– درگذشت مصطفی بزرگ‌نیا در سال ۱۳۳۲خ؛ عضو کمیتۀ مرکزی سازمان جوانان حزب تودۀ ایران و یکی از ۳ دانشجویی که در حملۀ نیروهای امنیتی به‌دانشگاه تهران در سال ۱۳۳۲خ کشته‌شد.
– درگذشت عیسی صدیق اعلم (صدیق اعلم) در سال ۱۳۵۷خ؛ ادیب، نویسنده و از سیاست‌گذاران و کارگزاران فرهنگی دورۀ پهلوی که طرح اولیۀ تأسیس دانشگاه تهران و سپس به‌عنوان وزیر فرهنگ، ریاست دانشگاه تهران را نیز در دست داشت، سومین رئیس این دانشگاه شد و از پیشگامان واژه‌گزینی در زبان فارسی است.
– درگذشت شهریار شفیق در سال ۱۳۵۸خ؛ افسر ارشد نیروی دریایی ارتش شاهنشاهی ایران و فرزند اشرف پهلوی و احمد شفیق و نوۀ رضاشاه که به‌ضرب گلولۀ فدائیان اسلام در پاریس ترور شد.
– درگذشت جواد معروفی در سال ۱۳۷۲خ؛ آهنگ‌ساز و تنظیم‌کنندۀ ارکستر گُل‌های رنگارنگ و نوازندۀ پیانو و فرزند استاد موسی معروفی نوازندۀ تار
– درگذشت منوچهر نوذری در سال ۱۳۸۴خ؛ دوبلور، هنرپیشه، مجری و کارگردان

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!
Share on telegram
Share on email
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.