شانزدهم/۱۶ دسامبر در تاریخ – درگذشت ویلیام سامرست موآم و…

شانزدهم/۱۶ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز جِین آستِن؛ نویسندۀ قرن ۱۸ و ۱۹م انگلیسی که آثارش تأثیر گسترده‌ای بر ادبیات غرب گذاشت، تا درگذشت آلفونسو دو آلبوکرکه؛ کاشف و دولت‌مرد و سرهنگ مشهور نیروی دریایی پرتغال که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
شانزدهم/۱۶ دسامبر در تاریخ

شانزدهم/۱۶ دسامبر در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز جهانی آشتی

 


 

  • وقایع

– در سال ۱۷۷۳م؛ گروهی از اهالی مستعمرات، چای را که طبق قانون چای بدون نمایندگی مشمول مالیات می‌شد، با ریختن به‌بندرگاه بوستون نابود کردند تا از تخلیۀ آن جلوگیری کنند.
– در سال ۱۹۰۳م؛ هتل کاخ تاج‌محل در جنوب شهر بمبئی گشایش یافت.
– در سال ۱۹۵۰م؛ در طی جنگ کره، رئیس‌جمهور آمریکا، هری ترومن، با ورود قوای چینی به‌جنگ در دفاع از کرۀشمالی کمونیست، اعلام وضعیت اضطراری کرد.
– در سال ۱۹۷۱م؛ بریتانیا، استقلال بحرین را به‌رسمیت شناخت.
– در سال ۱۹۷۱م؛ با تسلیم ارتش پاکستان در جنگ با هند و همچنین جنگ آزادی بنگلادش، هر ۲ جنگ به‌پایان رسید و با پیروزی ارتش آزادی‌بخش بنگلادش در جنگ استقلال با پاکستان، کشور بنگلادش تشکیل شد.
– در سال ۱۹۹۸م؛ در ماجرای خلع سلاح عراق بعثی در طی عملیات روباه صحرا، آمریکا و بریتانیا مقاصدی را در این کشور بمباران کردند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز گبهارد لبرشت فون بلوشر در سال ۱۷۴۳م؛ فیلدمارشال پروسی که نیروهای این کشور را در نبرد لایپزیگ و در جنگ واترلو علیه نیروهای فرانسوی ناپلئون بناپارت رهبری کرد. در این نبردها او مشترکاً به‌همراه دوک ولینگتون، لشکریان را هدایت می‌کرد. او علاوه بر عنوان شهروند افتخاری برلین، هامبورگ و روستوک، لقب مارشال جلودار را نیز به‌دلیل ضربات جنگی‌اش در اختیار داشت.
– زادروز جِین آستِن در سال ۱۷۷۵م؛ نویسندۀ قرن ۱۸ و ۱۹م انگلیسی که آثارش تأثیر گسترده‌ای بر ادبیات غرب گذاشت. شناخت او از زندگی زنان و مهارتش در نشان‌دادن ظرائف زندگی، او را به‌یکی از مشهورترین رمان‌نویسان عصر خودش تبدیل کرده‌است.
– زادروز لئوپولد یکم در سال ۱۷۹۰م؛ شاهزادۀ ساکس‌کوبورگ‌سالفلد و بعدتر شاهزادۀ ساکس‌کوبورگ و گوتا، دوک ساکسونی و به‌دنبال استقلال بلژیک از هلند، نخستین پادشاه بلژیک بود.
– زادروز واسیلی واسیلیویچ کاندینسکی در سال ۱۸۶۶م؛ نقاش و نظریه‌پرداز هنری روس که نخستین نقاشی‌های مدرن انتزاعی را خلق کرده‌است. وی یکی از معروف‌ترین و اثرگذارترین هنرمندان سدۀ ۲۰م به‌شمار می‌آید.
– زادروز آنتون ایوانویچ دنیکین در سال ۱۸۷۲م؛ سپهبدی در ارتش امپراتوری روسیه (۱۹۱۶م) که پس از آن به‌رهبری نظامی جنبش سفید در جنگ داخلی روسیه پرداخت.
– زادروز آرتور سی. کلارک در سال ۱۹۱۷م؛ نویسنده، مخترع و دانشمند بریتانیایی
– زادروز فیلیپ کیندرد دیک در سال ۱۹۲۸م؛ نویسندۀ آمریکایی که عمدتاً به‌خاطر آثار علمی‌تخیلیِ خود شهرت دارد.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یکم/1 فروردین‌ماه در تاریخ - عید نوروز و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت آلفونسو دو آلبوکرکه در سال ۱۵۱۵م؛ کاشف و دولت‌مرد و سرهنگ مشهور نیروی دریایی پرتغال
– درگذشت آلفونس دوده در سال ۱۸۹۷م؛ نویسندۀ فرانسوی و پدر دیگر نویسندگان؛ لئون دوده و لوسین دوده
– درگذشت کامی سن سانس در سال ۱۹۲۱م؛ آهنگ‌ساز فرانسوی دورۀ رمانتیک
– درگذشت اوژن دوبوا در سال ۱۹۴۰م؛ دیرین‌مردم‌شناسی هلندی
– درگذشت ویلیام سامرست موآم در سال ۱۹۶۵م؛ داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس انگلیسی

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *