شانزدهم/۱۶ مهرماه در تاریخ – زادروز ایرج افشار یزدی و…

شانزدهم/۱۶ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز ایرج افشار یزدی؛ پژوهش‌گر فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی و نویسندۀ ایرانی، تا درگذشت دکتر عبدالحسین نوایی؛ نویسنده، تاریخ‌نگار، نسخه‌شناس و از چهره‌های ماندگار ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
شانزدهم/۱۶ مهرماه در تاریخ

شانزدهم/۱۶ مهرماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز بزرگداشت داریوش بزرگ (ثبت‌نشده و غیر رسمی)
– مهر روز، جشن مهرگان؛ یکی از مراسم و جشن‌های ایران که با اعتدال پاییزی پیوند داشته و در روزهای آغازین فصل پاییز برگزار می‌شده‌است.
– آغاز جشن مهرگان به‌مدت ۶ روز؛ یکی از مراسم و جشن‌های ایران که با اعتدال پائیزی پیوند داشته و در روزهای آغازین فصل پاییز برگزار می‌شده‌است.
– اوج سالانۀ بارش شهابی اژدهایی؛ در گذشته به‌صورت غیررسمی با عنوان جیاکوبینیدز نیز شناخته می‌شد. بارشی شهابی که بر اثر عبور زمین از میان ردّ دنباله‌دار دوره‌ای ۲۱پی/جیاکوبینی‌زینر ایجاد می‌شود.

 


 

  • وقایع

– بمب‌باران شیمیایی شهر سومار در استان کرمانشاه توسط ارتش بعث عراق در سال ۱۳۶۶خ
– تأسیس سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۷۰خ
– گشایش برج میلاد تهران در سال ۱۳۸۷خ

 


 

  • زادروزها

– زادروز ایرج افشار یزدی در سال ۱۳۰۴خ؛ پژوهش‌گر فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی، ایران‌شناس، کتاب‌شناس، نسخه‌پژوه، نویسنده و استاد دانشگاه
– زادروز نادر انقطاع در سال ۱۳۳۴خ؛ دانشمند ایرانی‌آمریکایی که استاد ندویل رمسی در دانشگاه پنسیلوانیا بوده و با دانشکده‌های مهندسی برق و سامانه‌ها، مهندسی پزشکی، فیزیک و ستاره‌شناسی همکاری داشته‌است. وی از پیشتازان نانوفناوری در جهان به‌شمار می‌آید. پژوهش‌های او در زمینۀ فراماده و نقش نور در نانوفناوری، بر رشته‌های بسیاری از ستاره‌شناسی و علوم رایانه گرفته تا پزشکی و فنون ارتباطات تأثیر گذاشته‌است. او همچنین در زمینه‌های متامواد، اپتیک تبدیل، اپتیک پلاسما، نانوفوتونیک، فوتونیک گرافین، نانومواد، اپتیک نانوسکیل، نانو آنتن‌ها، و آنتن‌های مینیاتوری پژوهش‌هایی انجام داده‌است.

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  یازدهم/11 سپتامبر در تاریخ - درگذشت نیکیتا سرگی‌یویچ خروشچف و...

 


 

  • درگذشت

– درگذشت دکتر عبدالحسین نوایی در سال ۱۳۸۳خ؛ استاد دانشگاه، نویسنده، تاریخ‌نگار، نسخه‌شناس و از چهره‌های ماندگار ایران
– درگذشت عباس نقاش در سال ۱۳۹۴خ؛ نقاش و نگارگر ایرانی، اسلیمی کار مکتب شیراز و از پیشکسوتان صنایع دستی در رشتۀ نقاشی دیواری شیراز

 

روزشمار قجرتایم

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *