پانزدهم/۱۵ اسفندماه در تاریخ – زادروز اسدالله عسگراولادی و…

پانزدهم/۱۵ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید. از زادروز اسدالله عسگراولادی؛ عضو اتاق بازرگانی ایران در تمام دوران پس از انقلاب، تا درگذشت آلنوش طریان؛ فیزیک‌دان ایرانی ارمنی‌تبار و ملقب به‌مادر نجوم و بانوی اختر فیزیک ایران که از مهم‌ترین افراد و وقایع این روز در تاریخ هستند.
پانزدهم/۱۵ اسفندماه در تاریخ

پانزدهم/۱۵ اسفندماه در تاریخ را می‌خوانید.

 

  • مناسبت‌ها

– روز درخت‌کاری در ایران

 


 

  • وقایع

– معاهدۀ ۱۹۷۵م الجزایر، میان ایران و عراق در سال ۱۳۵۳خ که خط مرزی میان ایران و عراق را در آب‌های اروندرود تعیین می‌کند.

 


 

  • زادروزها

– زادروز اسدالله عسگراولادی در سال ۱۳۱۲خ؛ از برجسته‌ترین بازرگانان ایرانی، معروف‌ترین صادرکنندۀ خشکبار ایران، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تمام دوران پس از انقلاب، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین

 


 

  • درگذشت

– درگذشت سیدعلاءالدین حسین الحسینی مرعشی آملی (سلطان‌العلماء آملی، خلیفه سلطان) در سال ۱۰۳۲خ؛ وزیر اعظم شاه‌عباس بزرگ، شاه‌صفی یکم و شاه‌عباس دوم که یکی از بزرگان خاندان مرعشی و از نوادگان میر قوام‌الدین مرعشی بود و از عالمان شناخته‌شدۀ مذهب شیعه است و همچنین صاحب حاشیه بر معالم‌الاصول می‌باشند.
– درگذشت محمدامین رسول‌زاده در سال ۱۳۳۳خ؛ یکی از بنیان‌گذاران حزب دموکرات ایران که سردبیر روزنامۀ ایران نُو و از اندیشه‌‌‌پردازان سوسیال‌دموکراسی در جنبش مشروطیت ایران بود.
– درگذشت آلنوش طریان یا آلنوش تریان در سال ۱۳۸۹خ؛ فیزیک‌دان ایرانی ارمنی‌تبار و ملقب به‌مادر نجوم و بانوی اختر فیزیک ایران

 

روزشمار قجرتایم

شاید این پست هم برای شما جالب باشد:  سوم/3 ژانویه در تاریخ - درگذشت ادگار کِیسی و...
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *